Мінімізація корупційниї ризиків у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України

Про зміни, які вдалось досягнути у Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у рамках нашої ініціативи протягом останнього пів року. І про те, що потрібно ще зробити - рекомендації, які ми підготували спільно з партнерами.

📌 Що було зроблено:

- МЕРТ разом з проектом European Union in Ukraine, TAPAS, Київською школою економіки та з урахуванням пропозицій «Разом проти корупції» розроблено та обговорено з громадськістю прогресивний законопроект «Про публічні закупівлі», який усуває цілий ряд корупційних практик (ліквідація тендерних комітетів, право на відхилення аномально низьких (демпінгових) цінових пропозицій, 24 години на усунення формальних недоліків у документах постачальника тощо).

📌 Що необхідно зробити:

- Міністерству врахувати додаткові пропозиції «Разом проти корупції» до законопроекту «Про публічні закупівлі» до його реєстрації (щодо зменшення кількості документів цінової пропозиції за рахунок документів, інформацію з яких можна надати замовнику ручним або автоматичним підвантаженням).

- Міністерству, ДП «Прозорро» провести широку комунікаційну кампанію із залученням партнерських ГО на підтримку законопроекту у новому скликанні Верховної Ради.

- Міністерству забезпечити оприлюднення Державним підприємством «Український науково–дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ») відомостей з Національного фонду нормативних документів (в т.ч. національні стандарти (незалежно від того, чи є на них посилання у НПА), кодекси усталеної практики, прийняті національним органом стандартизації, та стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови, прийняті підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють стандартизацію).

- Міністерству виконати вимогу Закону України «Про валюту і валютні операції» та скасувати всі підзаконні НПА щодо застосування спеціальних санкцій в сфері зовнішньоекономічної діяльності: накази від 17.04.2000 р. No 47, від 17.04.2000 р. No 52, від 26.12.2003 р. No 914/380, від 08.11.2006 р. No 339/712, від 18.04.2007 р. No 102/125, від 09.11.2006 р. No 340/672, від 26.12.2003 р. No 914/380.

- Міністерству та Секретаріату Кабінету Міністрів забезпечити внесення змін до постанов Кабінету Міністрів від 03.09.2008 р. No 777 (відбір керівників державних компаній) та від 10.03.2017 р. No 142 (відбір незалежних членів наглядових рад), якими встановити прозору процедуру роботи комісій/комітету з відбору (відкриті засідання, трансляція з оприлюдненням відеозаписів, поіменне голосування з оприлюдненням протоколів засідань), укомплектування більшої частини комісій/комітету з відбору незалежними експертами (для постійних комісій щодо великих підприємств – міжнародних), надати таким незалежним експертами право ухвального голосу (або право знімати з конкурсу недоброчесних кандидатів), затвердити процедуру відбору незалежних експертів, впровадження інших заходів в рамках імплементації стандартів ОЕСР щодо корпоративного управління.

Oksana Velychko Olesya Arkhypska Muhaylo Serebryakov Оксана Лазаренко Крячко Віталій Гриб