Підключення громадської організації до СЕВ ОВВ

Спілкуючись з різними інститутами громадянського суспільства (ІГС) зі сфери електронної демократії, я зрозумів, що навіть вони не знають про можливість підключення ІГС (з 07.03.2018 року) до системи електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ).

Станом на 14.09.2019 року такою можливістю скористався лише один ІГС (ГО «Українська Демократія»). В комерційному недержавному секторі набагато жвавіше: мобільні оператори Лайф та МТС, «Наша ряба», Фондова біржа ПФТС, Банк Фамільний присутні в системі. Взагалі, система станом на 09.09.2019 року об’єднувала більше 700 учасників: більшість є органами виконавчої влади – КМУ, всі міністерства, ЦОВВ, місцеві органи виконавчої влади; державні підприємства (наприклад, Укрпатент, Нафтогаз); органи місцевого самоврядування (наприклад, Харківська, Черкаська міські ради); інші державні органи (наприклад, ОПУ, ВРУ, Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини). Після заяви Гончарука про повну ліквідацію паперового документообігу та перехід на електронний кількість учасників системи буде тільки зростати, адже це єдиний спосіб юридично значимої взаємодії органів виконавчої влади в електронній формі.

Ймовірно, що багатьох ІГС вводить в оману сама назва системи, яка, начебто, передбачає її використання виключно ОВВ. Також, можливо, представники ІГС вважають процедуру підключення складною або нереальною для громадського сектору. Щоб розвіяти ці міфи хочу поділитися своїм досвідом підключення Української Демократії до системи.

Отже, 6 вересня 2019 року (п’ятниця) після обіду я зателефонував на гарячу лінію Держінформресурсу (адміністратор системи) за номером (044) 221-99-37, де проконсультували щодо технічних питань та переадресували для укладення договору в комерційний відділ. Там взяли адресу електронної пошти та вислали на неї перелік документів, які необхідно надати ГО для підключення до системи, а саме:

  • копія виписки з ЄДР;
  • копія статуту для підтвердження повноважень підписанта;
  • банківські та загальні реквізити;
  • вказати кількість користувачів та тарифний план;
  • заяви на підключення ГО до СЕВ ОВВ та на надання користувачам доступу до СЕВ ОВВ разом з супровідним листом.

Підготувавши необхідні документи я надіслав їх на електронну пошту комерційного відділу, і в понеділок 09 вересня вже почали готувати проект договору та узгоджувати його з профільними підрозділами.

У вівторок у технічного відділу виникли питання щодо моєї додаткової заяви про надання користувачам доступу до підсистеми розсилки матеріалів до засідань Кабінету Міністрів України, адже таких прецедентів раніше не було. Держінформресурс звернувся до Державного агентства з питань електронного урядування України щоб дізнатись, що робити в таких випадках. Для мене основною метою використання системи було обмін юридично значимими електронними документами, а питання щодо матеріалів до засідань Уряду можна з’ясувати пізніше. Тому, у вівторок 10 вересня я надіслав змінену заяву, і в той же день отримав узгоджений проект договору.

В середу 11 вересня я погодив проект договору і в той же день мені запропонували його підписати.

Внаслідок зайнятості, зміг заїхати в Держінформресурс і підписати договір тільки в четвер 12 вересня.

В п’ятницю 13 вересня зробив першу проплату, надіслав на електронну пошту сертифікати ключів ЕЦП і отримав на електронну пошту логін та пароль для авторизації на сторінці системи електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Тобто процедура підключення проста, якщо ІГС знаходиться в Києві, то процес займає 3-5 робочих днів, якщо за межами, то плюс час на поштові відправлення.

Про переваги та недоліки користування СЕВ ОВВ зможу поділитися пізніше, набувши відповідний досвід.