Забруднення повітря- основний опис та Європейське бачення проблеми

Забруднення повітря є причиною погіршення стану людського здоров’я та навколишнього середовища. У Європі, викиди багатьох забруднюючих речовин значно знизилися впродовж кількох останніх десятиліть, це, як наслідок, спричинило поліпшення якості атмосферного повітря у всьому регіоні. Тим не менш, вважається, що концентрація забруднювачів у повітрі все ще зависока, а проблема забрудненого повітря актуальна. Більша частина населення Європи живе у містах, де перевищення норм якості повітря спостерігається найсильніше – утворення озону, викиди нітроген діоксиду та твердими частинками (particulatematter (PM) pollution) несуть у собі загрозу для здоров’я жителів. У деяких країнах були зафіксовані перевищення у 2010-му році за чотирма важливими забруднювачами повітря. Тож зниження цього самого рівня забруднюючих речовин лишається важливою темою.

Питання забруднення повітря є не лише локальним чи Європейським, а радше всесвітнім. Шкідливі речовини, що були викинуті в повітря однією країною можуть бути підхоплені повітряними масами та мігрувати до іншої, що спричинить забруднення всієї атмосфери вцілому.

Тверді частинки, нітроген діоксид та приземний озон – наразі саме ці три речовини є найбільш впізнаваний та водночас мають один з найсильніших впливів безпосередньо на людину та навколишнє середовище. Довготривалий ефект або високий різкий пік перевищення концентрації мають деякі відмінності за впливом, від погіршення роботи дихальної системи, важкості дихання, до передчасної смерті. Близько 90% жителів міст Європи підпадають під вплив таких високих рівнів забруднення, що можуть шкідливо впливати на їх здоров’я. Так, наприклад, високий вміст пилу в повітрі призводить до зниження тривалості життя на 8 місяців, а бензопірен є канцерогенною речовиною та дуже поширеним полютантом, особливо в центральній та східній Європі.

«Забруднення повітря погіршує людське здоров’я та негативно впливає на екосистему. Велика частина населення живе в не надто здоровому навколишньому середовищі, посилаючись на сьогоднішні стандарти. Аби стати на стежку балансу, Європі доведеться бути неймовірно амбітною та задавати планку вище законних стандартів»- Занс Бруйнінкс, виконавчий директор Європейської економічної зони (ЄЕЗ)

Ось деякі приклади процесів що відбуваються під впливом забруднюючих речовин.

  • Процес підкислювання значно зменшився в проміжку 1990 та 2010 років у найбільш вразливих ділянках екосистем Європи, які свого часу піддали осадженню надлишку сполук сірки та азоту.
  • Евтрофікація, що спричинене внесенням надлишку поживних речовин в екосистему, перестала прогресувати. Області вразливих екосистем уражені надлишком атмосферного нітрогену зменшився лише трохи в період між 1990 та 2010 роками.
  • Основна шкода для сільського господарства спричинене високою концентрацією озону. Більшість сільськогосподарських культур піддаються впливу концентрації озону, який перевищує довгострокову ціль ЄС, що призначена для захисту рослинності.

Та не завжди лише зменшення викидів є причиною покращення якості атмосферного повітря. Причини дещо складніші:

  • Не завжди є чіткий взаємозв’язок між зменшенням викидів та зниженням концентрації забруднювачів у повітрі.
  • Свій значний «внесок» робить транзитний вантажний транспорт, що слугує задля задоволення потреб перевезення товарів. Відслідкувати чи обмежити викиди цього носія забруднення значно важче.

Отже, для зменшення викидів треба враховувати як захист людського здоров’я так і навколишнього середовища в Європі.

Підготовлено за матеріалами www.eea.europa.eu