Мінімізація корупційниї ризиків у Міністерстві юстиції України

Про зміни, які вдалось досягнути у Міністерство юстиції України у рамках нашої ініціативи протягом останнього пів року. І про те, що потрібно ще зробити - рекомендації, які ми підготували спільно з партнерами.

📌 Що було зроблено:

- Юридично врегульовано процедуру вирішення конфлікту інтересів у сфері торгівлі арештованим майном: розведено функції «організатора» та «оператора» системи OpenMarket СЕТАМ.

- Впроваджено нову формулу винагороди за участь в електронних торгах арештованим майном за рекомендацією АМКУ: 4% – «організатору» торгів, 1% – «оператору» (е-майданчик) торгів.

📌 Що потрібно зробити:

- Міністерству юстиції заборонити поєднувати виконання функції «організатора» та «оператора» в системі електронних торгів арештованим майном за результатами конкурсної процедури відбору.

- Міністерству юстиції залучити ключових стейкхолдерів (Нотаріальна палата, «Разом проти корупції», Асоціація правників, Бізнес-Варта тощо) для розробки, реєстрації та адвокації комплексного антирейдерського законопроекту (позбавлення комунальних підприємств права вчиняти реєстраційні дії, єдиний цикл вчинення нотаріальних дій та державної реєстрації речових прав, можливість дистанційного блокування власником спроб вчинення реєстраційних дій тощо).

- Міністерству юстиції адвокатувати до президентського підпису законопроект No 2079 (або аналогічний під іншим номером) про скасування ст. 391 КК (притягнення засуджених до кримінальної відповідальності за ненасильницькі дисциплінарні проступки) та переглянути правила внутрішнього розпорядку в слідчих ізоляторах та установах виконання покарань, вилучивши з нього норми, що безпідставно обмежують права арештованих/засуджених або створюють для них штучні обмеження, які ігноруються за сприяння адміністрацій у корупційний спосіб (вміст передач, частота побачень тощо).

- Міністерству юстиції забезпечити внесення змін до Закону України «Про попереднє ув’язнення», яким дозволити проводити моніторингові візити правозахисників до СІЗО без попередження (за аналогією зі ст. 24 Кримінально-виконавчого кодексу).

- Міністерству юстиції переглянути законодавство про оплату праці засуджених: встановити фіксовані ставки за роботу та впровадити систему електронного обліку та адміністрування праці в установах виконання покарань.

Oksana Velychko Olesya Arkhypska Muhaylo Serebryakov Оксана Лазаренко Крячко Віталій Гриб