Що не так з Мінцифрою?

Міністерство цифрової трансформації України (Мінцифри) відомо широкому загалу за проектом "ДІЯ" завдяки зусиллям Fedoriv Marketing Agency. Надати фахову оцінку проектам цифровізації Мінцифри може IT-експерт Андрій Баранович (відомий як Шон Таунсенд), я ж хочу зосередитись на "внутрішній кухні" міністерства.

1. Мінцифри було створено на базі Державного агентства з питань електронного урядування України. Це агентство мало майже такий самий функціонал, як і міністерство. Про діяльність агентства протягом 2015 – 2019 років майже нічого не відомо, крім негативного Звіту Рахункової Палати. Заступником та першим заступником Голови Агентства був Олексій Вискуб, який пізніше став Першим заступником Міністра. 

Для чого Федорову такий перший заступник, який не мав досягнень за майже 5 років керування в Агентстві та заплямований в порушенні бюджетного законодавства?

Чи змінилось щось по суті в діяльності агентства/міністерства, чи змінилась тільки «обгортка» - назва органу та подання інформації про нього?

2. Згідно з положенням Мінцифри є головним органом в сфері цифровізації та інших похідних сферах. Справедливо очікувати, що Мінцифри буде подавати приклад в цих сферах. Проте побіжний погляд на веб-сайт Мінцифри  доводить, що це не так. Станом на 03.09.21 веб-сайт не відповідає більшості вимог щодо створення (модернізації) офіційних веб-сайтів (веб-порталів) органів виконавчої влади, прикладом виконання яких є веб-сайт Кабінету Міністрів України.

Якщо Мінцифра не спроможна зробити собі веб-сайт відповідно до вимог законодавства, яким чином міністерство буде впроваджувати цифровізацію в Україні?

3. Мінцифри мало всі шанси похвалитись зразковою системою обліку публічної інформації, як того вимагає законодавство, і як це, наприклад, зробив Мін’юст. Проте станом на 03.09.21 Мінцифри таку систему не створила. 

Якщо Мінцифри дозволяє собі не виконувати обов’язкові норми законодавства навіть в сфері цифровізації можливо воно не виконує і інші норми?

4. З 30 липня 2020 року державним секретарем Мінцифри було призначено Івана Турчака. На веб-сайті Мінцифри про Івана було написано так: «Головний принцип — бюрократичні процедури мають бути непомітними, зрозумілими та необтяжливими для співробітників».

Апарат Мінцифри не виконує ряд норм законодавства тому, що вважає їх занадто обтяжливими? Або ж Іван Турчак зробив їх непомітними для співробітників?

5. Всупереч нормам законодавства, Мінцифри станом на 03.09.21 не оприлюднює на своєму веб-сайті «прізвище, ім'я та по батькові керівників структурних підрозділів», як це робить, наприклад, Міндовкілля.

В Мінцифрі приховують імена керівників підрозділів, щоб громадськість не змогла з ними контактувати та отримати внутрішню інформацію?

6. З 1 січня 2021 року гранична чисельність працівників апарату Мінцифри була збільшена з 250 до 300. Хоча за 2020 рік не змогли найняти навіть 250 осіб, фактична чисельність працівників була збільшена з 77 до 202 (пункт 7.2), а станом на 12.05.21 – в Мінцифрі працювало лише 211 осіб. Між іншим, від цієї чисельності вираховується максимальна кількість керівних посад категорії А та Б (одна третина), яка збільшилась на 15. Також, штатна чисельність використовується при складанні бюджетних запитів задля розрахунку граничних обсягів видатків на заробітну плату.

Штатну чисельність було штучно збільшено, щоб збільшити фінансування та кількість керівних посад при не заповненні рядових?

7.  Мінцифрі дозволено мати в штаті 150 фахівців з питань реформ. Розмір стимулюючих виплат таким фахівцям є фіксованим і не залежить від волі керівництва на відміну від простих державних службовців в цьому ж органі. Станом на 12.05.21 в апараті Мінцифри працювало лише 34 державних експерта, 29 керівників експертних груп, 8 директорів директоратів, 1 державний секретар – 72 посади фахівців з питань реформ з можливих 150. Навіть Тетяна Вахричева, яка входить до складу команди проекту «Дія» від Мінцифри, є головним спеціалістом, а не державним експертом.

Керівництво Мінцифри віддає перевагу посадам простих державних службовців – головних спеціалістів тому, що їх можна контролювати через призначення стимулюючих виплат?

8.  В Мінцифрі в 2020 році зафіксовано найнижчий рівень навантаження на працівників серед міністерств (за кількістю вихідних документів на 1 особу) при найвищій середній зарплаті (видатки на оплату праці поділені на кількість працівників). В обґрунтуванні додаткових виплат на оплату праці працівників апарату до Мінфіну була вказана цифра 65 млн грн. Проте затвердили на 23 млн більше + додали на фахівців з питань реформ, що в сумі вийшло 111 млн (пункт 5.2. КЕКВ 2111). Це можна було б пояснити дорогими спеціалістами в сфері IT в апараті Мінцифри. Проте, такі спеціалісти працюють не в міністерстві, а в підпорядкованому Мінцифрі державному підприємстві «ДІЯ», інформацію про яке Мінцифри, всупереч вимогам законодавства, не розміщує на своєму веб-сайті.

Чи маніпулює міністр Федоров наявністю спеціалістів в сфері IT в апараті Мінцифри для отримання завищеного бюджету?

9.  Всупереч вимогам законодавства державний секретар Іван Турчак має практику приховувати (не зазначати) прізвища виконавців листів, які він підписує. Завдяки залишеним слідам в СЕВ ОВВ вдалось встановити одного з таких виконавців – Зінченко Наталію Василівну. Згідно декларації ця особа на посаді простого головного спеціаліста (найнижча посада) в 2020 році отримала зарплату вищу, ніж начальник управління патрульної поліції міста Києва Юрій Зозуля, який має в підпорядкуванні понад 2 тисячі поліцейських.

Ця особа не вказує свою повну посаду в декларації. Іван Турчак у відповідь на інформаційний запит також приховав повну посаду цієї особи. Наталія Зінченко виявилась головним спеціалістом відділу оцінки ефективності правового регулювання департаменту правового забезпечення цифрової трансформації. До цього Наталія працювала в НАДС в відділі кадрів. Тобто, Іван Турчак, за своєю ініціативою додатково виплатив понад 300 тисяч гривень особі, яка не має досвіду в сфері цифровізації, виконує звичайну для юриста роботу, при цьому приховує її саму (як виконавця листів) та її посаду.

Чи свідчить приклад Зінченко Наталії Василівни про ознаки існування в апараті Мінцифри практики віддання частини заробітної плати керівництву?

Реагування керівництва Мінцифри:

24.09.21 перший заступник Міністра повідомив: "наразі офіційний веб-сайт Мінцифри працює в тестовому режимі", це означає, що на сайті можливі глюки, зависання та інші неполадки, тобто більше 2-х років цифрове міністерство не спроможне запустити повністю робочий сайт.

Проблему невідповідності веб-сайті вимогам законодавства вирішили доволі оригінально - підлаштували ці вимоги під свій сайт - 22.09.21 були внесені зміни до вимог.

Дивіться також