Мінімізація корупційниї ризиків у Міністерстві соціальної політики України

Про зміни, які вдалось досягнути у Міністерство соціальної політики України у рамках нашої ініціативи протягом останнього пів року. І про те, що потрібно ще зробити - рекомендації, які ми підготували спільно з партнерами.

📌 Що було зроблено:

- Спільно з Мінсоцполітики за участі експертів з ІТ-питань підготовлено деталізований план подальшого запровадження системи e-Social.

- Спільно з членами робочої групи з питань гуманітарної допомоги при Мінсоцполітики, представниками отримувачів (Товариство Червоного Хреста України, Благодійний фонд, «Карітас Україна», Благодійний фонд «ЛІКАРІ БЕЗ КОРДОНІВ–БЕЛЬГІЯ», БО БФ «Лікарі без кордонів») та міжнародних організацій (Представництво Управління ООН з координації гуманітарних питань в Україні) розроблено та передано на опрацювання в Мінсоцполітики проект Положення про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги. Проект зазначеного Положення розміщено на офіційному сайті Мінсоцполітики для громадського обговорення та надіслано на погодження усіма заінтересованими органами.

📌 Що необхідно зробити:

- Мінсоцполітики внести зміни до наказу Міністерства соціальної політики України 31.08.2018 No 1256 для деталізації плану подальшого запровадження системи e–Social.

- Мінсоцполітики із залученням представників експертного середовища та "Разом проти корупції" підготувати проект змін до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 No 905, для удосконалення нормативної бази щодо процесу усиновлення, для:
☑ врегулювання пріоритетності усиновлення дітей громадянами України, в сім’ях яких проживають діти;
☑ унеможливлення виведення дітей з сімейних форм влаштування для усиновлення іноземцями;
☑ визначення чітких процедур взаємодії РДА і ОТГ з питань усиновлення;
☑ процедури проведення додаткового медичного обстеження дитини;
☑ включення/невключення терміну перебування дитини на непідконтрольній території до терміну перебування дитини централізованому обліку дітей, які підлягають усиновленню;
☑ визначення процедур і їх фіксації в обліковій картці дитини, які підлягає усиновленню, щодо вичерпання всіх можливостей бути влаштованою в сім’ї громадян України.

- Мінсоцполітики після проведення погодження із усіма заінтересованими органами внести на розгляд Кабінету Міністрів України проект Положення про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги.

- ПОВТОРНО: у документі «специфікація ділових процесів» Мінсоцполітики до опису «як повинно бути» додати розділ із рекомендаціями про відповідні зміни до чинного законодавства, котрі забезпечать удосконалення таких процесів.

- Розробити дорожню карту правової адаптації нормативно–правових актів для впровадження інформаційно–аналітичної системи управління соціальною підтримкою населення України (E-SOCIAL). Оскільки напрацьовані командою розробників алгоритми ділових процесів «як повинно бути» (to be) не передбачають пропозицій щодо законодавчих змін для вдосконалення таких процесів, то такий підхід значною мірою зберігає корупційні ризики у поточних ділових процесах соціальної сфери.

Oksana Velychko Olesya Arkhypska Muhaylo Serebryakov Оксана Лазаренко Крячко Віталій Гриб