Родина Гринкевичів роками «роззувала» державу на тендерах: нові факти у справі львівського бізнесмена

Як говорять: «Кому війна, а кому мати рідна». Однак цей принцип зовсім не працює, якщо мова йде про забезпечення армії під час активної фази військових дій. Фірми Ігоря Гринкевича, якого нещодавно правоохоронці взяли на хабарі в 500 000 доларів, повинні були вдягати і харчувати воїнів ЗСУ. Але замість цього «годували» родину самого Гринкевича.


Ігор Гринкевич – відомий львівський бізнесмен. От тільки його бізнес жодним чином не стосується ані продуктів харчування, ані пошиття одягу. За останні 10 років розгалужена сітка фірм родини Гринкевича займалась виключно будівництвом та ремонтами. Яким чином він зміг стати одним з найбільших постачальників Міноборони, питання хіба що до вже колишнього Міністра оборони Олексія Резнікова, який і яйця по 17 гривень готовий був брати.

Основними фірмами Гринкевича, які з початку 2023 року виграли більше трьох десятків тендерів від Міноборони, є ТОВ «Трейд лайнс рітейл», ТОВ «Будівельна компанія Сітіград» та ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект». Навіть самі назви цих компаній повинні були наштовхнути Міноборони на думку, що вони точно не займаються харчами та одягом. Тим не менш, ці фірми повинні були поставити Міністерству оборони одягу на понад 1,5 млрд грн. Коли стало зрозуміло, що фірми зривають строки по забезпеченню військових, слідство з’ясувало, що до виконання замовлень були залучені підконтрольні бізнесмену підприємства, які не мали жодних потужностей для виготовлення та зберігання відповідних товарів.

Фірми Гринкевича повністю зірвали шість контрактів, по семи поставили тільки частину товару, а по восьми – поставки відбувались із запізненням до півроку. Уявляєте, якщо для солдатів потрібен літній одяг і він приходить взимку, то наскільки це впливає на мотивацію та загальну обороноздатність.

За попередніми підрахунками, схеми Гринкевича призвели до збитків бюджету Україну на суму 1,2 млрд грн.

Ігоря Гринкевича затримали при намаганні підкупити одного з керівників Головного управління Державного бюро розслідувань. Він пропонував йому 500 000 доларів за сприяння у поверненні майна, вилученого у компаній в ході розслідування кримінального провадження, а також у вирішенні питання щодо закриття цієї справи.

Цікаво, що до цього кейсу Міноборони вже мало неприємну справу з фірмами Гринкевича і навіть судилось з ними щодо невиконання договорів. Так, наприклад, Міністерство оборони України звернулося до суду з позовом про стягнення з ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект» 80 мільйонів гривень, з яких 79,7 – це кошти, які міністерство оплатило авансом за виконання робіт, і 328 тисяч – штрафні санкції. Згідно з контрактом №362/7/21/200 від 5 листопада 2021 року «Будівельний Альянс Монтажпроект» повинен бути провести реконструкцію охоронного периметру технічної території №3 військової частини в селі Новоівницьке, Житомирської області. Роботи не були виконані в строк і наскільки видно з судового реєстру, не завершені до сьогодні.


Тобто напередодні повномасштабного вторгнення фірма «Будівельний Альянс Монтажпроект» не провела вчасно ремонті роботи на одній з військових частин, чим фактично могла посприяти ворогу.

Згідно з даними відкритих реєстрів, засновником ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект» є Гринкевич Роман Ігорович – син затриманого львівського бізнесмена. Він також є засновником благодійного фонду Hope.ua, який за свою волонтерську діяльність навіть отримував нагороду він Президента України.


Гринкевич-старший «світиться» у таких підприємствах, як «Львівський будівельний холдинг», «Візин Річ», «Мегабудмакс» та деяких інших. Всі з цих компаній в певний період часу отримували замовлення від держави, але так чи інакше потрапляли під суд через невиконані роботи або ж через привласнення коштів.

Зокрема, у 2019 році суд наклав арешт на майно компанії «Візин Річ» у справі про розтрату коштів на ремонтах для електростанцій, підпорядкованих «Укренерго». В ході обшуків був допитаний формальний власник «Львівського будівельного холдингу» Володимир Вдов’як. Він зауважив, що насправді не перебуває в курсі справ фірми. Більше того, при обшуку в офісі «Візин Річ», яка хоч і зареєстрована в Житомирській області, але розташовується у Львові, були знайдені 22 печатки компаній, які мають відношення до родини Гринкевичів. Тут і згаданий вище «Будівельний Альянс Монтажпроект», і «Львівський будівельний Холдинг», і «Мегабудмакс», і «Будгарант Плюс», і «Вест Білдінг Груп» тощо. Бажаючі можуть перевірити в реєстрах, що всі ці компанії зареєстровані або ж на самого Ігоря Гринкевича, або ж на його родину.


До речі, цей же Вдов’як був свого часу засуджений за розкрадання бюджетних коштів та підробку документів на реконструкції туристичної бази у Львові. Справа тягнулась з 2015 року і «Львівський будівельний Холдинг», який як вже зрозуміло насправді належить Гринкевичам, тоді обіцяв побудувати базу за 8,1 млн грн. Так і не зробивши цього, контракт з фірмою був розірваний у 2018 році. Самого Вдов’яка було звільнено від покарання по цій справі у 2021 році. За строком давності.

Компанії, якими керує дружина Гринкевича Світлана – також неодноразово потрапляли у скандали. Більшість з них стосується Житомирської області. Зокрема, фірма «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія», печатку якої знайшли при обшуках в офісі «Візин Річ», три роки не могла покласти тротуарну плитку в Житомирі, вигравши тендер на 30 млн гривень. Сама ж «Візин Річ» виграла тендер на реконструкцію магістрату в Житомирі, який є пам’яткою архітектури і потребує схвалення з боку Міністерства культури. Звісно, підрядників фірми Гринкевичів жодним чином не цікавив статус об’єкта. Цікавило тільки 20 млн гривень, які були сплачені Житомирською міською радою авансом.

Син Ігоря Гринкевича – Роман, відомий не тільки скандалом з контрактами для Міноборони. Не менш цікаве в нього особисте життя. Його наречена – Соня Морозюк позиціонує себе як художниця та митець. Нещодавно в Києві проходив її захід під назвою «Мазня». Але після історії з тендерами для оборонного відомства Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України призупинив виставковий проект «у зв’язку зі значною кількістю суперечливих реакцій, що вийшли поза межі мистецтвознавчої дискусії».


Зараз сторінка Морозюк в Instagram відкрита тільки для друзів. Але до скандалу всі охочі могли побачити, яке лакшері життя вела мисткиня разом із нареченим Романом Гринкевичем. Тут і Луї Вітон, і автівка в подарунок, й інші атрибути багатого життя.

Попередня дівчина Романа Гринкевича – не менш відома особистість. Мова йде про Христину Тишкун, яка супроводжувала заступника міністра освіти Ігоря Гарбарука під час візиту до Львова у надвідвертій сукні.


Полюбляє розкіш і донька Ігоря Гринкевича – Ольга. Вона є дружиною півзахисника футбольного клубу «Шахтар» Мар’яна Шведа. В серпні 2023 року Ольга шокувала підписників своєю поїздкою у віп-вагоні потягу «Укрзалізниці», яким зазвичай користуються іноземні делегації, що приїжджають до Києва.


Попри закриту зараз сторінку в Instagram, пошук за тегами показує ще більше розкоші від Ольги Гринкевич – тут і двохметрові троянди, і Porshe в подарунок, і відпочинок на одному з найдорожчих островів світу – Сардинія.Словом, якщо на початку статті ви могли здивуватися сумі хабаря у 500 000 доларів, який Гринкевич пропонував ДБРівціям «за рєшалово», то після прочитаного далі ви повинні були зрозуміти, що ця сума – пил, порівнюючи з кількістю «нагрітого» за рахунок бюджету і витратами на лакшері життя.

Наприкінці минулого року Печерський суд Києва обрав для Ігоря Гринкевича запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу у 430 млн. грн. Після всього з’ясованого можна навіть не сумніватися, що ці мільйони родина Гринкевича знайде без проблем.