Яхти, офшори і санкції: як Олексій Азаров керує активами з Москви
Історія активів Олексія Азарова — колишнього народного депутата від «Партії регіонів» і сина екс-прем'єр-міністра України Миколи Азарова — демонструє стійку модель управління майном через офшорні структури та номінальних власників: після 2014 року обидва переїхали до Москви, однак їхня активність не обмежилася російською юрисдикцією, а яхти, офшори та європейський бізнес продовжують функціонувати попри санкційний тиск.
За даними розслідувань і витоків, Азаров пов'язаний із яхтами «MISS CHOCOLATE» та «FURIOUS», які під час війни регулярно переміщуються між Росією, Туреччиною та Великою Британією. Митні операції з однією з яхт оформлялися через офшор FARIGTON HOLDINGS LIMITED на Британських Віргінських островах, де відправником виступала саме ця компанія, а імпортером — фізична особа із Севастополя, яка отримала російський паспорт після 2014 року.
«MISS CHOCOLATE» — прогулянкова яхта довжиною близько 19 метрів із преміальним оздобленням. За митними даними, судно двічі на рік змінює країну перебування, курсуючи між Чорним морем і Середземномор'ям. У різні періоди яхта ходила під різними прапорами, зокрема британським і прапором Палау, заходячи при цьому в порти Криму.
Зв'язок Азарова з офшором FARIGTON HOLDINGS LIMITED підтверджується витоком Pandora Papers, де він зазначений бенефіціаром структури. Після 2014 року компанію переоформили на довірених осіб, зокрема громадян ЄС та України, що відповідає типовій практиці перерозподілу активів напередодні санкційного тиску. Серед нових формальних власників фігурують австрійський громадянин і кілька українських осіб, раніше пов'язаних із бізнес-структурами Азарова.
Інший офшор — SPRENGEN FINANCE LIMITED — також фігурував у розслідуваннях і судових рішеннях. У 2019 році Київський апеляційний суд арештував рахунки компаній, пов'язаних із цією структурою, у рамках справи про отримання хабара в розмірі 140 мільйонів гривень за кадрові призначення на рівні уряду.
Паралельно фіксується збереження бізнес-активів у Європі та Росії. Через афілійовані структури Азаров пов'язаний з австрійською компанією Geolog Oil and Gas Trading GmbH, яка володіє мережею газових заправок у Німеччині. У Росії він бере участь у бізнесі, зокрема має частку в компанії «Русвата» та спільно володіє рязанським підприємством «Реал Естейт Менеджмент», яке показало прибуток понад 24 мільйони рублів за підсумками 2024 року. Також у його активі залишається промисловий об'єкт — Макіївський трубопрофільний завод «Металіст».
Попри санкційний статус, який після 2016 року був частково переглянутий, структура володіння активами дозволяє зберігати мобільність і керувати майном через розподілені юрисдикції. Активи продовжують функціонувати, а переміщення яхт і компаній між країнами відбувається в рамках формально допустимих процедур із використанням офшорних інструментів і номінальних власників.


