📣 Заступник голови Держагентства відновлення придбав нову квартиру у Києві за 5,5 млн гривень: джерела фінансування викликають запитання

Заступник голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Сергій Сверба у травні 2024 року придбав простору квартиру в столиці площею 85,8 м² вартістю 5,5 млн грн. Інформація про придбання з’явилась у повідомленні про суттєві зміни в майновому стані, поданому до НАЗК.

🏠 Нерухомість і сімейні зв’язки

Сверба, уродженець Бродів (Львівська область), зареєстрований у Волинській області, але фактично проживає в Києві. Придбана квартира перебуває в його повній власності, однак правом безоплатного користування володіє Олена Митник — цивільна партнерка посадовця. Вона також фігурує як співвласниця іншого житла в Києві — квартири площею 50,64 м², придбаної ще у 1998 році. У цій квартирі частками володіють Сверба (25%), Митник (25%) та Віталій Митник (50%) — ймовірно, родич Олени.

Цивільна партнерка Сверби — фахівчиня з прав людини, колишня співробітниця Мін’юсту, нині — проєктна менеджерка ГО “GOLOCAL”. Вона також має право постійного проживання у Великій Британії.

🚗 Автомобіль, криптовалюта і борги

У 2024 році Сверба отримав у безоплатне користування авто Volvo XC90 (2018 року випуску), що належить Митник. Його вартість на момент набуття права становила 753 тис. грн.

28 травня 2024 року посадовець також повернув частину боргу у криптовалюті на суму 636 тис. грн.

💸 Доходи, пільги та джерела фінансування

У 2024 році Сверба отримав:

  • 1,71 млн грн зарплати від НАЗК;

  • 144 тис. грн від Держагентства відновлення;

  • 1 тис. грн “зимової підтримки” від Мінекономіки.

Олена Митник задекларувала:

  • 1,54 млн грн — дохід від підприємницької діяльності;

  • 833 тис. грн — дохід від операцій з ОВДП;

  • 100,4 тис. грн — страхові виплати з Бельгії;

  • 1 тис. грн — допомога Мінекономіки;

  • грант від Council for At-Risk Academics (Велика Британія) — розмір не вказано.

Також у Митник є 17 тис. грн та 800 доларів готівки, а ще вона надала Свербі позику в розмірі 20 тис. доларів і 30 тис. грн.

📊 Позики і збіги

У травні 2024 року Сверба задекларував чотири позики:

  • Від Романа Сверби — 190 тис. грн (не погашено) і 13 тис. доларів (повністю погашено);

  • Від Олени Митник — 37,9 тис. доларів (залишок 20 тис. доларів) і 495 тис. грн (залишок 300 тис. грн).

Станом на кінець 2024 року загальний залишок боргів Сверби становив 490 тис. грн і 20 тис. доларів. За часом і сумами ці позики майже повністю збігаються з купівлею нової квартири, що може свідчити про використання саме цих коштів для угоди.

❗️Придбання дорогої нерухомості у Києві під час війни, на тлі формально невеликих офіційних доходів та кредитів від родичів і партнерки, ставить запитання щодо прозорості джерел фінансування. Утім, сам Сверба поки публічно ситуацію не коментував.