🔒 Турецька схема нардепа Касая: родинний бізнес на військових контрактах

У центрі гучного міжнародного скандалу опинився народний депутат Геннадій Касай – точніше, його родич. Як з’ясували журналісти, у червні 2021 року племінник депутата Олександр Касай разом із співробітником підприємства «МС АВІА-ГРЕЙД» Романом Плетньовим та підприємцем Володимиром Неньком заснували в Туреччині компанію Vector Avia.

Компанія позиціонувалася як постачальник авіаційних запчастин, однак дуже швидко розширила перелік напрямків — зокрема, до постачання військового одягу. Вже за два місяці після реєстрації Ненько вийшов зі складу співзасновників, залишивши бізнес у руках запоріжців — Олександра Касая (33%) та Романа Плетньова (67%).

У 2022 році Vector Avia отримала державне замовлення від Міністерства оборони України на 27 мільйонів доларів. Про нього стало відомо лише у 2023-му — після публікації «Дзеркала тижня». Журналісти виявили, що компанія поставила ЗСУ військові куртки втричі дорожче, ніж їхня реальна ціна в турецьких митних деклараціях, а їх якість викликала суттєві сумніви.

Як встановили слідчі, уже з грудня 2022 року тривало кримінальне розслідування. Правоохоронці дійшли висновку: чиновники Міноборони змовилися з представниками Vector Avia, аби вивести десятки мільйонів доларів державних коштів на рахунки приватної компанії в Туреччині.

У березні 2023 року співзасновнику компанії Роману Плетньову повідомили про підозру і оголосили його в розшук. За рік до того він залишив Україну. А от Олександрові Касаю, який також виїхав з країни у травні 2023 року, підозру так і не оголосили. У серпні 2024 року СБУ призупинила досудове розслідування, пославшись на відсутність фігурантів у країні, однак справу не закрили, щоб не втратити строки притягнення до відповідальності.

Без тендера і з авансом $30 млн

Деталі цієї скандальної угоди розслідували також антикорупційний комітет Верховної Ради та Тимчасова слідча комісія парламенту. Висновки виявилися шокуючими:

«Ціну на одяг для армії накрутили утричі. А підрядника Міноборони обрало без проведення тендеру, просто звернувшись до компанії напряму, хоча по ній уже були кримінальні провадження», – повідомила голова комітету Анастасія Радіна.

За її словами, Vector Avia отримала передоплату в розмірі 30 мільйонів доларів без конкурсних процедур. Радіна також зазначила, що роль депутата Геннадія Касая не була предметом розслідування в межах парламентського комітету, адже у нардепів немає відповідних повноважень.

«Парламентський комітет з нацбезпеки і оборони, до якого входить пан Касай, до закупівлі не був залучений», – додала вона.