Директора миколаївського заводу «Екватор» визнали винним у колаборації та поставках обладнання до Росії
Директора акціонерного товариства «Завод «Екватор» Юрія Неделька визнано винним заочно у колабораційній діяльності через організацію поставок суднового кліматичного обладнання до Російської Федерації. Суд призначив йому штраф у розмірі 170 тисяч гривень і заборону обіймати керівні посади в суб’єктах господарювання протягом 10 років.
Колабораційна схема та міжнародні фірми
Справу розслідували через поставки обладнання до РФ, які тривали щонайменше з травня 2022 по січень 2024 року. Встановлено, що у лютому 2022 року Неделько уклав контракт із російською компанією АТ «Нівєн» з Нижнього Новгорода. Щоб уникнути санкцій та митного контролю, до схеми поставок було залучено кілька закордонних компаній: чеське підприємство IMPULS ENERGO s.r.o., німецьке NP Trade GmbH, а також українське ТОВ «Інтрейд Енерго».
Обладнання, виготовлене на заводі «Екватор», вивозилось у Литву через компанії-посередники з Китаю та Туреччини, а звідти його направляли до Нижнього Новгорода. Для приховування походження товару на митних документах замість реального виробника вказували підставну іспанську компанію LESCO WOOL COMPANY S.A. з Барселони.
Втеча до Болгарії та угода зі слідством
У квітні 2022 року Юрій Неделько виїхав до Болгарії та дистанційно керував заводом із Софії. 9 січня 2025 року він уклав угоду з прокурором і визнав свою провину за ч.4 ст.111-1 Кримінального кодексу України (провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором).
Благодійна допомога на підтримку ЗСУ
Неделько зобов’язався перерахувати 4 млн гривень благодійної допомоги на потреби Збройних Сил України. Однак рішення суду передбачає лише штраф у 170 тисяч гривень, що викликало суспільне обурення через м’якість покарання.
Проблеми заводу «Екватор» із законом не нові
Це не перший випадок, коли «Екватор» опиняється в центрі скандалу. У 2018 році суд оштрафував начальника відділу маркетингу заводу на 3400 гривень за поставки кліматичного обладнання для російських військових кораблів.
Попри численні порушення та минулі скандали, завод продовжував свою діяльність, що викликає запитання до правоохоронних органів щодо ефективності контролю та відповідальності за колабораційні дії.