Екс-очільник МОЗ Максим Степанов отримав від НАБУ підозру у розкраданні півмільярда гривень

Масштабну схему заволодіння коштами держпідприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» на суму понад 450 млн грн викрили НАБУ і САП. Це стало результатом співпраці у межах міжнародної слідчої групи зі слідчих України, Естонії та Франції під егідою Євроюсту. 

Як заявили в НАБУ, 21 липня 2023 року про підозру повідомлено 5 особам. Це колишній директор та ексначальник відділу ДП "Поліграфкомбінат та фізичній особа-посібник злочину. Окрім цього до Естонії скеровано документи для повідомлення про підозру двом громадянам цієї країни (директору та менеджеру підконтрольної компанії).

Було установлено, що у 2013 році тодішній очільник "Поліграфкомбінату" придбав на підставних осіб естонську компанію. Він висловив іноземним партнерам обов’язкову вимогу співпраці - постачання продукції через "потрібну" компанію.

Він також організував закупівлю матеріалів, на яких виготовлялись бланки документів - паспорти громадян України, ID-карти, посвідчення водія тощо через підставну компанію. Далі компанія-прокладка купувала матеріали напряму у виробників та перепродавала їх держпідприємству за завищеною у 4-6 разів вартістю.

З 2013-го року Степанов зі спільниками змогли «заробити» понад 450 мільйонів гривень.

img:2]

Ексдиректор «Поліграфкомбінату» замаскував як продаж 45% своїх акцій у підприємстві, що фактично не працювало (фактична ринкова вартість близько 100 тис. доларів США) іншій підконтрольній компанії за 1,35 млн доларів США. Далі їх задекларував, чим фактично отримав можливість їх використовувати. Частину коштів у сумі 150 тисяч доларів США переведено безпосередньо на рахунки близьких осіб ексдиректора.

Також ексдиректор запатентував на підконтрольну компанію (яка використовувалась для закупівель) право інтелектуальної власності на імплантовані захисні елементи, що використовуються в українських паспортах. Таким чином кожен громадянин, отримуючи документи, не лише переплачував вартість внаслідок завищень при закупівлях, але й «донатив» чиновника за його «інтелектуальний внесок».

Однак, детективи вжили заходів до ліквідації цієї схеми. На початку 2022 року Уряд підтримав ініціативу НАБУ, змінив технічні вимоги та зображення захисних елементів українських документів, що надало можливість позбавитись залежності від результатів «інтелектуальної праці» екскерівника Поліграфкомбінату.

Після налаштування схеми Степанов встиг попрацювати очільником Одеської ОДА та Міністром охорони здоров‘я в уряді Шмигаля.

Поки Максим Степанов «трудився» на державу, його старша донька Анна здобула ступінь бакалавра в Бостонському університеті у США, після продовжила навчання в Парижі. 

З ранньої юності нині 24-річна дівчина любила легендарні сумочки Chanel, Dolce&Gabbana, золоті годинники. 

Чому б не шикувати, коли татко такий талановитий схематозник.

Як гадаєте, чи понесуть покарання корупціонери?