Корумповані есбеушники хотіли зняти вершки з бурштинового схематозу — замість того, щоб його розкрити
18 березня Вищий антикорупційний суд обрав запобіжні заходи трьом фігурантам резонансної справи про корупцію в СБУ. Заступник начальника УСБУ в Рівненській області Ігор Бріка, його колега з ГУ СБУ у Києві та Київській області Олег Токарчук і посередник Андрій Авдієвський можуть вийти на волю, сплативши заставу в близько мільйона гривень кожен — пишуть Іван Чіп та Ярослав Грамаш у розслідуванні для проектів CRiME та гучні справи.
Цифра виглядає куміедно на тлі того, що трійця намагалася витрясти з бурштинового монополіста $620 тисяч — понад 27 мільйонів гривень. Офіс генпрокурора наполягає на заставі в 25 мільйонів для кожного. ВАКС порахував інакше.
Фігуранти діяли класично: через посередника повідомили керівництву компанії-монополіста у сфері бурштинового бізнесу «Амбер Гальбін», що Київське управління СБУ відкрило проти неї кримінальну справу про контрабанду. За закриття справи просили $620 тисяч. Компанія поскаржилась в управління внутрішньої безпеки СБУ, ДБР відкрило провадження, і посередника Авдієвського затримали «на гарячому» під час передачі понад $270 тисяч.
Але якщо покопатись у тому, кого саме збиралися доїти корумповані офіцери, картина ускладнюється.
Наркоторгівля, кідпепінг і бурштинова монополія
Публічне обличчя «Амбер Гальбін» — Олег Богельський, співвласник більшості з п'яти компаній групи. У 2010 році він був засуджений до п'яти років ув'язнення як ватажок організованої групи, що виготовляла і збувала метамфетамін. Ще двоє ключових бенефіціарів — колишній нардеп і ексміністр транспорту Микола Рудьковський та закарпатський депутат Степан Деркач — разом проходять обвинуваченими у справі про викрадення нинішнього нардепа від «Слуги народу» Олега Семінського.
Саме цих джентльменів есбеушники хотіли «обезжирити» на 27 мільйонів.
Мільярдний схематоз поряд
Паралельно з хабарною справою у публічних реєстрах існує ціла окрема історія — кримінальне провадження №42024140000000150, зареєстроване у липні 2024 року за незаконний видобуток і продаж бурштину в особливо великих розмірах. Слідчі встановили, що протягом 2023–2024 років п'ять українських компаній і два латвійські офшори на папері ввезли з Латвії в Україну майже 75,5 тонни бурштину, а потім відправили через Польщу до Китаю 68,5 тонн — при тому що весь легальний видобуток в Україні ледве перевищує 40 тонн на рік. Нескладна арифметика: мінімальна вартість незаконно переміщеного «сонячного каміння» — щонайменше два мільярди гривень.
За більшістю фігурантів-юросіб у цьому провадженні стоїть непублічний рівненський підприємець Олексій Подерня — той самий, у якого під час обшуків знайшли 10 кг бурштину з рахунком нібито від «Бурпрому», компанії групи «Амбер Гальбін». І той самий, хто раніше вже притягувався за контрабанду бурштину, але відбувся штрафом.
Провадження закінчилось нічим: єдиний засуджений — «Особа_4», ніде не працюючий мешканець Рівненщини, у дворі якого знайшли 1,9 тонни бурштину, — отримав чотири роки умовно. Справжні організатори схематозу на два мільярди лишилися поза полем зору правосуддя.
Чи мали корумповані офіцери СБУ в руках реальний компромат на «Амбер Гальбін», чи просто намагалися прив'язати монополіста до чужого схематозу — відповідь на це питання могло б дати чесне розслідування. Але вони обрали $620 тисяч.


