НАБУ підтвердило провадження щодо міністра оборони Умєрова
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) зареєструвало кримінальне провадження за заявою Центру протидії корупції щодо можливого вчинення злочину міністром оборони України Рустемом Умєровим. Провадження відкрито за ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем).
За наявною інформацією, 24 січня міністр Умєров, всупереч законодавству, відмовився виконувати рішення Наглядової ради Агенції оборонних закупівель (АОЗ) про продовження контракту з директоркою агентства Мариною Безруковою ще на один рік. Крім того, він звільнив двох членів Наглядової ради – Тараса Чмута та Юрія Джигиря, які підтримали відповідне рішення.
Передісторія конфлікту
На початку 2024 року Міністерство оборони України оголосило про створення наглядових рад у складі трьох незалежних членів та двох представників держави для АОЗ та «Державного оператора тилу» (ДОТ). Ці ради мали замінити внутрішні підрозділи Міноборони, які раніше здійснювали закупівлі.
У червні 2024 року Міноборони отримало списки кандидатів у незалежні члени наглядової ради АОЗ від рекрутингової компанії "Телент Едвайзорс" (Odgers Berndtson) та кандидатів у раду ДОТ від "Ворлд Екзекьютів партнерз" (Heidrick & Strugg). Остаточно наглядові ради обох структур було сформовано в січні 2025 року. Втім, у грудні 2024 року було змінено статути підприємств із урізанням повноважень наглядових рад.
В умовах конфлікту між міністром оборони та директоркою АОЗ 21 січня Наглядова рада агентства одноголосно ухвалила рішення про продовження контракту з Безруковою на один рік та ініціювала аудит діяльності агентства із залученням міжнародної ради аудиторів НАТО.
Попри це, Міноборони не погодило продовження контракту. 24 січня наглядова рада знову підтримала Безрукову – двома голосами проти двох, з урахуванням переважного права голосу голови ради Юрія Джигиря. Того ж дня Умєров заявив, що контракт із Безруковою не буде продовжено, а керівництво АОЗ передається голові ДОТ Жумадилову, який поєднуватиме обидві посади.
Подальші дії Міноборони
Міністр оборони також повідомив про ініціювання звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова, який відповідає за закупівлі, а також відкликання двох представників держави у наглядовій раді – Юрія Джигиря та Тараса Чмута. Водночас анонсовано перезапуск наглядової ради.
Позиція Марини Безрукової
Марина Безрукова заявила, що з літа 2024 року відчувала перепони у роботі з боку Міноборони, зокрема затримки у погодженні документів, постійні перевірки та усні розпорядження щодо укладання угод із певними контрагентами.
Обсяг закупівель АОЗ оцінюється у 300 млрд грн на рік, тоді як бюджет ДОТ складає близько 100 млрд грн.
Подальший розвиток подій
Розслідування триває, а в ситуацію можуть втрутитися міжнародні партнери України, які уважно стежать за реформою оборонних закупівель.