Пекін обрав паузу: Китай не засудив удари США та Ізраїлю по Ірану — аналіз дипломатичної мови
Перша офіційна реакція Китаю на військові удари США та Ізраїлю по Ірану не містила слова «засудити» — і це був свідомий вибір, а не випадковість, пише Ван Цзичень у блозі Pekingnology.
МЗС КНР звернулося до теми ударів по Ірану сім разів — у двох офіційних заявах і п'яти звітах про телефонні розмови міністра закордонних справ Ван І з колегами з Росії, Оману, Ірану, Франції та Ізраїлю. Слово «засудження» з'явилося лише одного разу — у заяві, присвяченій убивству верховного лідера Ірану Алі Хаменеї. Ні в першій офіційній відповіді на атаку, ні в п'яти наступних переговорах Ван І його не було.
Перша заява Пекіна формулювала позицію обережно: Китай «вкрай стурбований» ударами і закликає «поважати» суверенітет Ірану. В оригінальному китайському тексті використано слово «应当» — «слід», а не «必须» — «мусять». Різниця в ієрархії дипломатичної мови принципова.
Контраст з іншими випадками очевидний. Коли 3 січня США завдали удару по Венесуелі, Пекін відреагував негайно і жорстко: «глибоко вражений», «рішуче засуджує», «гегемоністські дії». Нічого подібного у випадку з Іраном не прозвучало.
5 березня заступник міністра закордонних справ КНР Мяо Деюй відвідав посольство Ірану в Пекіні та висловив офіційні співчуття у зв'язку з загибеллю Хаменеї. Сі Цзіньпін особистих співчуттів не надіслав.


