💣 Крипто-інфоциган в атаці: Як Олександр Орловський намагається стерти своє минуле з інтернету?

На українському інфо-просторі знову спалахнув гучний скандал, пов'язаний із сумнівними онлайн-курсами, фінансовими пірамідами та спробами зачистки негативної інформації. У центрі уваги — крипто-"експерт", інфлюенсер та засновник декількох курсів з назвою «FFA Crypto» — Олександр Орловський (іноді підписується як Александр Орловский).

На перший погляд — типовий гуру саморозвитку з інстаграму. Проте як тільки копнути трохи глибше, відкривається доволі неприємна картина — з кримінальними справами, податковими порушеннями, судовими боргами та OSINT-слідами масованого «прибирання» репутації.

🤖 Спосіб інфоцигана: як Орловський зачищає інтернет

Розслідування, оприлюднене OSINT-спільнотою HackYourMom, викриває стандартну схему "репутаційного очищення": через фіктивні заявки DMCA (про порушення авторських прав) Олександр Орловський намагається змусити Google, YouTube та інші платформи видалити матеріали, які компрометують його образ «успішного криптоінвестора».

Заявки подаються від імені компанії з Нігерії, зареєстрованої через реєстратор на Багамських островах, а хостинг — офшорний. Усе як за підручником інформаційного шахрая.

У деяких випадках Орловський навіть використовує назву торговельної марки або авторське право на логотип своїх курсів, щоб вдавано обґрунтувати вимоги про видалення. Проблема в тому, що якщо його "курс" справді запатентований — тоді він зобов’язаний звітувати про роялті. А роялті — це вже не доходи від ФОП на єдиному податку, а підстава для оподаткування за загальною системою (18% ПДФО). Чи платив він? Питання відкрите.

💸 Податкове питання: ФОП, але не резидент?

Орловський публічно заявляє, що мешкає у Польщі з 16 років. Проте в Україні зареєстрований як ФОП з 25 червня 2023 року, та ще й на 2 групі єдиного податку, яка передбачена лише для резидентів України.

Факт подачі ним декларацій платника єдиного податку (починаючи з 01.07.2023) при одночасному проживанні за кордоном — це пряме порушення Податкового кодексу України. За словами юристів, цього достатньо для відкриття кримінального провадження за ознаками фіктивного підприємництва та ухилення від сплати податків (ст. 212 ККУ).

💬 "Де ти брав гроші до 2023 року, Саня?" — запитують OSINT-дослідники, вказуючи, що за попередні роки жодних декларацій в Україні Орловський не подавав.

👮‍♂️ Судимості, борги, п'яна їзда — як бекграунд курсового гуру

Найбільш кричущі факти:

  • Вирок за підробку документів — 2021 рік, Бориспільський суд. Підробив COVID-довідку, щоб уникнути самоізоляції. Визнав провину, отримав штраф 850 грн.

  • Рішення ПриватБанку — заборгованість 109 000 грн по кредиту. Позов задоволено судом у 2022 році.

  • Позбавлення водійських прав у 2016 — керував авто у стані алкогольного сп’яніння.

  • Курси в чорному списку НКЦПФР — FFA Crypto потрапили до переліку сумнівних інвестпроєктів, попередження опубліковане на офіційному сайті комісії.

  • Судові позови клієнтів курсів — у лютому 2024 року винесено рішення про визнання договору з Орловським недійсним та повернення коштів.

📦 Польський слід

Орловський мешкає в Польщі, зробив пропозицію коханій (судячи з публікацій у соцмережах), проте жодних офіційних бізнес-записів чи KYC-активностей у Польщі досі не виявлено. Якщо він отримує дохід у Польщі, то зобов’язаний подавати КІК-звіти в Україну як власник контрольованої іноземної компанії. Штраф за неподання — до 400 тисяч гривень.

🧨 Далі буде…

Команда OSINT-дослідників HackYourMom вже анонсувала продовження. Наступними у фокусі стануть його партнери, схеми переказу коштів, польська реєстрація компаній, імовірна PR-команда, яка зачищає сліди, і, можливо, ще кілька риторичних запитань до Саші:

«Ти точно хотів погратися у війну з інтернетом, Саня?»

🛡 Якщо ви стали жертвою подібної схеми — надайте матеріали анонімно через @hackyourmom_reg_bot
📢 Хочете допомогти? Поширюйте посилання, додавайте згадки, робіть цю історію видимою.