🧨 Розвінчання міфу: «У якому столітті "русские земли" об’єдналися навколо Москви?»
Це питання, яке задають мігрантам на шляху до набуття російського громадянства, виглядає як невинний історичний тест. Насправді ж — це зразок пропагандистської маніпуляції, яка містить одразу кілька шарів абсурду.
📌 1. Русь — це не "русские земли"
«Русь» — це історична держава зі столицею в Києві. Вперше вона згадується у 839 році (у Бертинських анналах) як Rhos, а згодом з XI ст. — у хроніках Європи та у власних літописах. Київ був центром, і саме звідти походить назва Руська правда, руські мова і руська віра.
🔻 Землі Русі в різних джерелах це:
- Київська земля
- Переяславська земля
- Чернігівська земля
- Галицько-Волинська земля
Ніяка Москва туди не входила, бо її просто не існувало до 1147 року, а перша її згадка — це приватна зустріч двох князів.
📌 2. Москва — не центр, а периферія
У XII–XIII століттях Москва була дрібним поселенням у складі Суздальського князівства. Московський князь Ярослав Всеволодович який призвав монголів на Залісся та Русь, дійсно отримав від них ярлик на княжіння. Але говорити, що це свідчить про те, що "землі Русі об'єдналися навколо Москви", — це все одно, що стверджувати, ніби США об'єдналися навколо Оттави, або що Італія об’єдналася навколо Парижу, поки Рим спав.
📌 3. Землі не «об’єднуються» навколо міста
Це взагалі шедевр логіки. Землі не можуть «об’єднуватися» навколо географічної точки. Це міф, створений для того, щоб замаскувати інше явище — завоювання.
Насправді ж, що відбулося:
- військове підкорення Новгорода, Твері, Рязані, Пскова, Смоленська, Чернігова
- знищення еліт
- перенесення резиденції патріархів до Москви, при тому, що ярлика вони на це не отрмали
- поступове нав’язування московської версії історії як єдино правильної
📌 4. "Русские земли" — це вигадка імперської історіографії
Фраза "русские земли" з’являється в московських літописах і у Соловйова-Карамзіна вже після XVIII століття — коли Російська імперія потребувала легітимації своїх загарбань. До цього вживався термін "Руська земля", а не "русские земли".
Москва претендує на роль "центру русских земель", але вона не визнає, що до цього сама не була частиною Русі, і лише пізніше взяла участь в «об’єднанні» — себто завоюванні їх.
📌 5. "Об’єднання" — це евфемізм для експансії
Реальною є не історія "об’єднання", а історія:
- Московського військового терору
- окупації сусідніх князівств
- незаконне перенесення резиденції митрополита Київського до Москви у 1325
- заміни місцевих князів на ставлеників Москви
Це типова імперська експансія, яка замаскована під нібито "об'єднання братніх земель".
✅ Висновок
Питання на кшталт "у якому столітті "русские земли" об'єдналися навколо Москви" — це не тест на знання історії, а тест на готовність прийняти імперську брехню за істину.
📚 Реальна відповідь: НІКОЛИ не об'єднувалися, а були силоміць підкорені Московією, яка не є Русью, а лише привласнила її ім’я, історію та духовну спадщину.