Будівельний альянс сім’ї Гринкевичів нагрів Міноборони на 1 мільярд гривень, відшиваючи форму для ЗСУ

Компанії львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича потрапили у скандал з виведення коштів в сумі 1 млрд гривень із закупівлі одягу для військових. Проте, це ймовірно не перша така оборудка сімейного бізнесу. Завищені ціни на шоломи та бронежилети, відкриті кримінальні провадження, проблемні будівництва та не зовсім прозора благодійність - далеко не всі справи, в яких підозрюється цей альянс. Проте, попри численні скандали, на сьогодні ТОВ "Трейд Лайнс Рітейл", ТОВ "Будівельна компанія Сітіград", ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект" є компаніями, що активно залучені в закупівельний процес за даними платформи ProZorro.

Бізнес сім’ї львівського підприємця Ігоря Гринкевича стрімко почав набирати обертів під час війни, і часто не за своїм прямим призначенням. Сім’я володіє рядом підприємств: ТОВ "Трейд Лайнс Рітейл", ТОВ "Будівельна компанія Сітіград", ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроєкт", благодійним фондом "Хоуп.ЮА" та навіть громадською організацією "Європейська альтернатива". Бенефіціарами сімейного бізнесу є такі особи: Ігоря Гринкевича, Світлани Гринкевич – дружини, Романа Гринкевича – сина, Ольги Швед – дочки.


Останнім часом ця дружна сім’я отримала мільярди гривень від державних замовлень і, схоже, далеко непрозоро їх використала. Тож, усе по порядку.

Співпраця альянсу Гринкевичів з Міністерством оборони

У перших місяцях 2023 року кілька компаній родини Гринкевичів активно включаються у закупівельні процеси Міністерства оборони. Попри відсутність власного виробництва одягу ТОВ "Трейд Лайнс Рітейл", ТОВ "Будівельна компанія Сітіград", ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект", які займаються будівництвом та ремонтом, уклали 23 договори з Міністерством оборони на суму 1,54 мільярда гривень щодо постачання літнього одягу та білизни для Збройних Сил України. До того ж, ці угоди укладено без проведення відкритих процедур і тендерів.

Оскільки компанії Гринкевича не могли відшивати одяг, вони просто здійснювали перекупівлю товарів у Туреччині - за словами журналіста Євгена Плінського. 60% коштів витратились на особистий прибуток, а 40% йшли на закупівлю. Плінський також зазначає, що цей іноземний товар не відповідає жодним стандартам військового забезпечення за якістю.

Окрім того, жодна з компаній Гринкевича не виконала поставку у визначений термін. Літні комплекти були доставлені у вересні-жовтні, а за окремими контрактами ще не доставлені. Міністерство отримало вчасно лише половину запланованої кількості, а саме: більше 17 млн. одиниць (що становить 66% від загального обсягу), на суму 8 млн. грн, що представляє 51% від загальної вартості. Інформація про стан закупівель речового забезпечення у І півріччі 2023 року бачимо у таблиці.Але тут варто звернути увагу на недоопрацювання не лише компаній-постачальників, але й Міністерства оборони. Адже тут проглядається неправильне використання Міністерством ризик-орієнтованих методів при виборі контрагентів.

"Важливо відзначити, що 8 суб’єктів господарювання на момент укладення договорів, як підтверджує аналіз, виявили ознаки ризику невиконання умов контрактних відносин. У результаті цих суб’єктів господарювання, незважаючи на умови у 25 укладених договорах, не поставили речове майно в кількості 1 993 690 одиниць (85% від загальної кількості) на суму 1 884 968,19 тис. грн або 90% від загальної суми непоставленого речового майна", - зазначено у звіті Рахункової палати.

Тож, незрозуміло якими мотивами має послуговуватись Міністерство оборони, що закуповує одяг у будівельної компанії, якщо в Україні достатньо виробників одягу, які могли б обшити військових, дати робочі місця і сплатити податок до бюджету держави.

І це не перша подібна співпраця Гринкевичів з Міністерством оборони. Навіть пересічний користувач у Google може знайти інформацію про те, що обидві компанії уже співпрацювали з міністерством і по них відкрито кримінальні справи.

Ще весною 2022 року ТОВ "Будівельний альянс Монтажпроект" фігурує у закупівлі за завищеними цінами шоломів та бронежилетів для Міністерства оборони. Зазначена справа кваліфікується як державна зрада відповідно до частини 1 статті 111 Кримінального кодексу.

А наприкінці 2021 року Nikcenter, миколаївський центр журналістських розслідувань, повідомив про те, що компанія "Будівельний альянс монтажпроект" залучив компанію "Сітіград" (яка вже фігурувала в скандалі щодо закупівель Міністерства оборони) як фірму-субпідрядника під час будівництва нового військового містечка на полігоні "Широкий лан" на півдні України. При цьому, в договорі зазначено, що "Будівельний альянс Монтажпроєкт" повинен був виконати всі роботи на суму понад 44 млн гривень не залучаючи підрядників. Компанія-прокладка "Сітіград", у свою чергу, делегувала один з видів робіт підприємству "Економ енерджі інжиніринг" з Одеси. Отож, як пише Nikcenter, таким чином "Будівельний альянс монтажпроект" міг отримати приблизно 726 тис. гривень лише за одним видом робіт.

І тут взагалі розвивається якась фантастична історія. Ціни на ідентичні матеріали в підрядника та субпідрядника з Одеси виявилися значно відмінними. Наприклад, вартість цементного розчину в "Будівельному альянсі Монтажпроект" становила 2,4 тис. грн, тоді як у "Економ енерджі інжиніринг" - 1,3 тис. грн, що на 1,1 тис. грн дешевше. А витрати на облаштування зовнішніх тепломереж для першого становили 1,1 млн грн, тоді як для субпідрядника - 803 тис. грн, що на 326 тис. грн менше.

Пізніше директор "Економ енерджі інжиніринг" Ігор Завойчинський повідомив, що його компанії була оплачена лише половина від 803 тис. грн, а решту коштів так і не виплатили. Відповідно він вислав акти виконаних робіт на адресу "Сітіград", але отримав відповідь, що за таким місцем реєстрації компанії не існує.

Цікаво те, що офіційним власником фірми "Будівельний альянс Монтажпроєкт" на той час (до 15 червня 2023 року) був житомирянин Артем Гамоцький. А компанія-субпідрядник "Сітіград" з’явилася в 2019 році. І от уявіть собі, директор "Сітіград" - Владислав Гамоцький, що ймовірніше – це брат Артема Гамоцького.

Сам Артем Гамоцький до підприємництва мав цікавий рід діяльності. З 2014 по 2019 рік він систематично вчиняв протиправні дії: крадіжки, шахрайства з кредитами та розбій.І ось, 29 грудня 2023 року Ігоря Гринкевича затримано на спробі підкупу одного із керівників Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань, про що повідомила прес служба Офісу генпрокурора і ДБР.Хоча ці відомства не називають ім’я бізнесмена, проте джерела LIGAnet у правоохоронних органах підтверджують, що йдеться про Ігоря Гринкевича.Спробуємо ближче познайомитися з компаніями, що отримують кошти з державного бюджету

Згідно з бізнес-аналітичним ресурсом YouControl, ТОВ "Будівельний альянс "Монтажпроект" зареєстровано у місті Гнівань Вінницької області та діє вже понад п’ять років.Раніше реєстрація ТОВ знаходилася в Житомирі. Керівником "Будівельного альянсу Монтажпроект" є Роман, 28-річний син Ігоря Гринкевича. За 2022-2023 роки компанія отримала підрядів від держустанов на суму понад 236 млн грн, при цьому підписавши 17 договорів, майже всі без аукціону.

ТОВ "Трейд Лайнс Рітейл" зареєстроване у селі Строїнці пров. Аграрний, будинок 2 Вінницької області, хоча за дивним збігом, як і попередня компанія ранішим місцем реєстрації була Житомирська область.Перед підписанням договорів з Міністерством оборони власниками компанії були Ольга Швед та Світлана Гринкевич. А уже в травні 2023 року основні бенефіціари видаляються і власником стає Тимків Володимир Іванович, який прописаний у гуртожитку ПТУ №15.

Для нього навіть було організовано індивідуальну зустріч у місцевій податковій. Однак не було задано питань щодо походження двох мільйонів гривень на купівлю компанії у людини, яка немає власного житла. Замість цього було надано рекомендації щодо проведення операцій із врахуванням ознак ризикованості.Ще одне підприємство ТОВ "Будівельна компанія Сітіград" є підрядником компанії ТОВ "Будівельний альянс МОНТАЖОПРОЄКТ", що належить Ігорю Гринкевичу.

За 2022 рік отримала більше 10 млн. 600 тис грн у замовника - Державний навчальний заклад "Художнє професійно-технічне училище ім. Й.П. Станька" за ремонти. Всі процедури закупівлі проводились без оголошення відкритих торгів. Велику суму розбили на менші закупівель і просто підписали кілька договорів (Поточний ремонт гуртожитку Державного навчального закладу "Художнє професійно-технічне училище ім. Й.П. Станька": внутрішнє та зовнішнє оздоблення – 110,7 тис. грн.; ремонт інженерних мереж – 3 млн грн; прорізи, підлоги – 2,4 млн грн; дах, внутрішнє оздоблення – 1,3 млн грн: прорізи, підлоги – 700 тис. грн; ламінат, дисперсія полівінілацетатна, керамічна плитка для підлог – 950 тис грн).

Це можливо в період воєнного стану згідно із постановою КМУ №1178 від 12 жовтня 2022 року. "Закупівля без застосування системи Прозоро – укладається прямий договір із постачальником товарів, чи виконавцем робіт, послуг, якого замовник обирає самостійно, без проведення конкурентних торгів (спрощеної закупівлі)" - зазначається в документі

Отже, враховуючи попередні судові справи, які до речі, доступні у відкритих джерелах, державні установи йшли свідомо на ризик.

Елітна нерухомість та машини за украдений мільярд в Міністерства оборони

За приблизними розрахунками, тільки в рамках угод, укладених у січні-лютому 2023 року, компанії ТОВ "Трейд Лайнс Рітейл", ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект" і ТОВ "Будівельна компанія Сітіград" з отриманих від Міністерства оборони України 1,54 мільярда гривень майже 1 мільярд гривень було виведено та витрачено на придбання розкішної нерухомості Гринкевичів – квартири, будинки та офісні центри, а також на автомобілі для членів родини.

Роман Гринкевич, засновник та керівник ТОВ "Будівельний Альянс Монтажпроект", 5 травня 2023 року придбав у престижному селищі Козин Обухівського району Київської області будинок площею 289 квадратних метрів за 25 мільйонів гривень (при ринковій вартості у 50,5 мільйонів гривень).

Окрім будинку, Роман того ж дня також придбав чотири земельні ділянки у тому ж престижному селищі Козин.

17 травня 2023 року Світлана Гринкевич, колишня співзасновниця ТОВ "Трейд Лайнс Рітейл" та дружина Ігоря Гринкевича, стала власницею двох квартир в Києві на вулиці Драгомирова (Печерськ) - площею 51,6 кв.м. та 123,6 кв.м. Загальна ринкова вартість цих нерухомостей оцінюється приблизно від 30 до 35 мільйонів гривень. А у листопаді 2023 року Світлана Гринкевич придбала земельну ділянку площею 1,7 гектара в Львівській області.

У березні 2023 року Світлана Гринкевич придбала мотельний комплекс "Катерина", розташований на обхідній дорозі, віддалений всього на 500 метрів від стадіону "Арена-Львів".Ірина Федак, теща Ігоря Гринкевича, стала власницею трьох земельних ділянок в Львівській області, квартир в Львові на вулиці Кубанській площею 127,7 кв.м., а також земельної ділянки в Київській області площею 2 гектари протягом 2023 року.

Зять Ігоря Гринкевича, Мар’ян Швед, отримав право власності на квартиру у Львові на вулиці Кубанська площею 161 кв.м. за 8 мільйонів гривень 7 вересня 2023 року.

Наречена Романа Гринкевича, Софія Юріївна Морозюк, у 2023 році придбалаавтомобіль PORSCHE CAYENNE 2015 року та комерційне приміщення в Києві на вулиці Саксаганського, площею 122 кв.м., за 4,6 мільйони гривень. Адже, Соня Морозюк, не така собі проста дівчина. У свої 20+ веде лакшері життя. Весь Київ виблискує рекламою про виставку "Мазня", яку організувала успішна і талановита художниця. Хоча на запитання фанатів Соня відповідає, що це все її праця, та чомусь так вперто проглядаються там інвестиції нареченого Роми Гринкевича, зароблені на закупівлях Міноборони.Тобто, поки інші донатять на дрони, тепловізори і пікапи для ЗСУ, Рома вкладав усе в машини, прикраси Cartier та годинники для Софії, а також займався її розкруткої. А от цього року Рома Гринкевич як волонтер вільно виїжджає до Венеції і там робить пропозицію коханій.

Непрозора благодійність сім’ї Гринкевичів

Благодійний фонд "Хоуп.ЮА", засновниками якого в березні 2022 року є Світлана Гринкевич, Ігор Гринкевич та їхній син Роман (директор фонду), перебуває під об’єктом кримінального розслідування у зв’язку з закупівлями для Збройних сил.Завдяки міжнародним благодійникам через фонд була отримана допомога у сумі понад 277 мільйонів гривень. Однак, згідно з фінансовим звітом Благодійного фонду "Хоуп.ЮА" за підсумками минулого року, загальні надходження та видатки становили всього приблизно 4 мільйони гривень.Виникає питання: куди зникла різниця в сумі понад 270 мільйонів, яка включала передачу фондом 3 315 бронежилетів і 3 600 шоломів?

Проте, це не зацікавило державні органи і Роман Гринкевич 9 грудня 2022 року був нагороджений відзнакою президента України "Золоте серце".

Починаючи з 9 березня 2022 року, львівська громадська організація "Європейська альтернатива" отримала від Міністерства оборони доручення провести переговори з метою забезпечення потреб Збройних Сил України. Засновницею і керівником цієї організації є також Світлана Гринкевич.У червні 2023 року суд отримав дозвіл на доступ до документів, що вказують на те, як громадська організація надавала та розподіляла гуманітарну допомогу з моменту повномасштабного вторгнення.Справи давні, але не забуті

Варто також зазначити, що компанії сім’ї Гринкевича є фігурантами у кримінальних справах не лише під час воєнного стану. На ТзОВ "Будівельна компанія "Верховина", власником якої був Ігор Гринкевич ще у 2009 році було відкрито кримінальну справу через скандал щодо реставрації Вірменського собору у Львові.У той час його компанія отримала перемогу на тендері, не маючи відповідних фахівців та технологій. Пізніше правоохоронці висловили звинувачення, що компанія підробила документи, і розпочали кримінальне розслідування.

А тому Міністерству оборони, мабуть, потрібно було краще перевіряти людей, які мають працювати з державними коштами. Інакше у громадськості все більше буде виникати до них запитань.