Gig economy (гігономіка) - нова бізнес-парадигма
Розвиток технологій розширило можливості заробляти і витрачати гроші. Так звана gig economy (економіка підробітків) змінює формат виконання завдань і відносини людей до роботи.
Економіка підробітків (гігономіка) складається з трьох основних компонентів:
- Незалежні мобільні працівники, які отримують оплату за виконані завдання або проекти. В цьому і є їх головна відмінність від працівників, які отримують відрядну або погодинну заробітну плату.
- Споживачі, яким потрібна певна послуга, наприклад, поїздка до пункту призначення, доставка товару або написання статті на сайті.
- Компанії, які безпосередньо пов'язують працівника зі споживачем, включаючи технологічні платформи.
Фактично гігіноміка - це розширення прав і можливостей робітників. Ця нова бізнес-парадигма яка дозволяє людям краще визначати власну долю і використовувати наявні у них активи у своїх інтересах.
Такі компанії, як Uber, Airbnb, Lyft, Etsy або TaskRabbit, сьогодні виступають в якості посередника, який з'єднує працівника зі споживачем.
Вони полегшують людям можливість знайти швидку тимчасову роботу: від музичної вистави до ремонту крана. Однак основна відмінність між економікою підробітків і традиційним робочим режимом полягає в тому, що gig economy - це тимчасова робота, і людині платять тільки за цю конкретну роботу.
Переваги Гігономіки
Зростання популярності економіки підробітків говорить про те, що даний формат роботи підходить багатьом людям. Вони виділяють такі переваги:
- Gig economy відмінно підходить для креативних людей. Зараз на фрілансі працює безліч копірайтерів, графічних дизайнерів, веб-дизайнерів, SMM-фахівців і т.д.
- Постійне підвищення рівня своїх навичок. Ринок праці нікого не чекає, тому робоча сила стає все більш просунутою і освіченою з кожним днем. Потрібно постійно вчитися і йти в ногу з тенденціями галузі, щоб зберегти конкурентну перевагу.
- Економічні вигоди для бізнесу. Короткострокові відносини між компаніями і працівниками є особливістю gig economy. Коли людина виконує певні завдання або проект віддалено, це скорочує витрати компанії.
- Збільшення зайнятості населення. Гиг-економіка створила нові робочі місця і тим самим зменшила показники безробіття. Згідно зі звітом McKinsey, в США і країнах ЄС понад 160 млн людей працює на фрілансі.
- Цифрові платформи, такі як Uber, Airbnb, Upwork і Etsy, грають важливу роль в створенні великих ринків і створення робочих місць.
Виклики і недоліки економіки підробітків
У багатьох країнах гігономіка не визнається з боку уряду. Проте, економіка підробітків розвивається і впливає на ставлення людей до роботи.
Зараз вона зіткнулася з такими викликами і проблемами:
- Зміна концепції роботи. Зростання gig economy змінює погляд людей на роботу, як таку. Замість традиційної системи, яка передбачає повний робочий день, роботу з понеділка по п'ятницю, деякі працівники віддають перевагу підробіткам. Гігономіка дає свободу, гнучкість і особисте задоволення.
- Розробка робочої політики щодо економіки підробітків. Традиційна робоча політика була розроблена ще в ХХ столітті з урахуванням абсолютно іншої культури праці. Очікувалося, що працівники будуть працювати в одній компанії до пенсії. Але сучасна робоча сила gig economy працює позаштатно. Тому не отримує таких вигод, як медичне страхування.
Серед недоліків економіки підробітків виділяють:
- Відсутність у фрілансерів пільг від компаній.
- Неможливість просування по кар'єрних сходах.
- Завищені очікування по заробітній платі на біржі фрілансу.
- Відсутність можливостей для навчання та розвитку навичок для фрілансерів з боку компаній.
Економіка підробітків - це не нова концепція, але за останнє десятиліття вона почала серйозно розвиватися. Так, тільки за 2005-2015 роки кількість фрілансерів збільшилася на 19%.
Зараз в США 36% працівників працюють як на основній роботі в офісі, так і віддалено. У той же час 29% робочої сили пішло у фріланс. Майже 40% американської робочої сили в даний час отримує не менше 40% свого доходу за рахунок віддаленої роботи.
Більше 75% працівників кажуть, що не залишать фріланс, маючи при цьому основну роботу. В цілому, 90% американців відкриті для ідеї фрілансу, консалтингу або незалежної контрактної роботи.