Китай готується до участі в післявоєнній Україні — на рівні дипломатії, миру й відбудови
Китай почав тихо закладати основу для своєї майбутньої присутності в Україні після можливого припинення вогню або мирної угоди. Хоча Пекін утримується від гучних заяв, дипломатичні жести й економічні сигнали свідчать про стратегічну підготовку до періоду постконфліктної трансформації України.
Поки президент США Дональд Трамп намагається реалізувати геополітичну стратегію «зворотного Ніксона» — співпрацю з Росією проти Китаю, — Пекін спокійно спостерігає. Але це не означає, що Китай залишиться осторонь. Навпаки, вже з 2023 року він надсилає чіткі сигнали про свій інтерес до України.
За словами експертів, ідеальний для Китаю сценарій — гібридний мир, в якому Росія не буде ані повністю переможною, ані катастрофічно розгромленою. Обидва радикальні варіанти несуть ризики для Пекіна: у першому випадку — посилення Москви, у другому — її розпад біля китайського кордону.
Непомітна, але послідовна стратегія
Вже нині Китай демонструє дипломатичну активність на низькому рівні: в березні було підписано угоду про розширення переліку українських агропродуктів для експорту до КНР. У лютому, під час Мюнхенської безпекової конференції, міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Україна повинна бути безпосереднім учасником переговорів з РФ і США.
Китай також відкрито підтримав участь Євросоюзу в мирному процесі — як додатковий елемент багатополярного підходу. Як зазначають аналітики, ці «м’які» кроки свідчать про намір Китаю зміцнити свій вплив у Європі через посередництво в Україні.
Миротворча місія — як перший крок
Один із потенційних сценаріїв — участь Китаю в миротворчій місії на території України. Хоча офіційно про це не заявлялось, китайський спецпредставник у справах Європи Лу Шає визнав, що питання може бути розглянуто лише під егідою ООН.
На цьому фоні заслуговує на увагу візит міністра оборони КНР Дун Цзюня до Парижа і Берліна минулого тижня, під час якого він виступив на конференції ООН з питань миротворчості. Візит відбувся одночасно з активною підготовкою до потенційних переговорів між РФ і Україною в Туреччині.
Відновлення України — економічна ставка Китаю
Пекін чітко задекларував намір взяти участь у повоєнній відбудові України, ще у лютому 2023 року оприлюднивши свою позицію щодо політичного врегулювання війни. Миротворчість у цьому контексті може стати інструментом входження до країни, доступу до зруйнованої інфраструктури й можливості оцінити масштаби інвестицій.
Це також дозволить Китаю позиціонувати себе як відповідального глобального гравця, зменшити тиск Заходу за підтримку РФ і зміцнити імідж міжнародного посередника.
Європі варто поквапитись
Поки переговори США з Росією не просуваються, Китай зберігає стратегічну тишу, готуючись до ривка. Втрата ініціативи Заходом може призвести до того, що Пекін першим закріпиться в післявоєнній Україні — економічно, дипломатично й безпеково.
Якщо ЄС та США не прискорять розробку плану повоєнної відбудови України, не посилять підтримку ЗСУ і не дадуть реальної перспективи членства в ЄС, то ризикують втратити не лише Україну, а й частину впливу у Східній Європі. У гіршому сценарії, Китай і Росія утвердяться біля кордонів Євросоюзу.