Китай інвестує в окупацію України
Китайські фірми створюють з нуля фабрики з видобутку та виробництва будматеріалів на окупованій частині Донецької області, допомагаючи Росії швидко відбудовувати знищений Маріуполь та прокладати дороги для військової техніки, яка їде на українсько-російський фронт.
Китай, який позиціонує себе як миротворець та посередник і побоюється західних санкцій, водночас активно інвестує в російські проєкти на захоплених територіях України. Україна та міжнародна спільнота поки що не дає оцінки такої політики та діяльності Китаю.
"Реальна газета" провела розслідування, під час якого дізналася, як китайський бізнес працює в окупації та хто за цим стоїть.
"Росія прийшла"?
Весна 2022 року. Непримітне селище Мирне Волноваського району Донецької області щойно окуповане російськими військами. Поки на південь від цього населеного пункту армія РФ стирає з землі півмільйонний Маріуполь, до Мирного несподівано приїжджає делегація від керівництва маріонеткової "ДНР". Їхньою метою стає покинутий з 2008 року Каранський кар’єр, де колись видобували щебінь для будівельних потреб.
Вже у серпні 2022 року на об'єкті відновили електропостачання, завезли нову техніку та обладнання, і розпочали видобуток щебеню. До травня 2023 року на підприємстві ТОВ "Каранський кар’єр" працювало 243 людини, а потужності фабрики дозволяли випускати близько 250 тонн щебеню на день.
Однак, попри заяви окупаційної влади про "повернення Росії", за цим проєктом стояли зовсім інші інвестори.
Таємничі інвестори
У лютому 2024 року ватажок "ДНР" Денис Пушилін відкрив у Мирному нову фабрику з виробництва бетону, подякувавши невказаним "інвесторам". Лише в листопаді 2023 року стало відомо, що ТОВ "Каранський кар’єр" підписав угоди з двома китайськими компаніями:
- Amma Construction Machinery Co. Ltd – виробник обладнання для подрібнення порід.
- Zhongxin Heavy Industry Machinery Co., Ltd – виробник дробильно-сортувального обладнання.
На опублікованих фото представники китайських компаній позують разом із чиновниками "ДНР" на тлі державного прапора КНР.
Велике будівництво по-китайськи
Завдяки співпраці з КНР на Каранському кар’єрі побудували дві нові фабрики – бетонну та дробильно-сортувальну. Продукція підприємства використовується для будівництва доріг та житла на окупованих територіях. За даними "Реальної газети", виробництво працює у кілька змін, забезпечуючи окупантів будматеріалами для прокладання стратегічних магістралей до Маріуполя, Волновахи та Амвросіївки.
У 2023 році на "відбудову" Маріуполя приїжджала делегація китайських "блогерів", серед яких була співачка Ван Фан. Вона виконала "Катюшу" на руїнах Маріупольського драмтеатру, який був знищений російськими авіабомбами 16 березня 2022 року, попри напис "ДІТИ" біля входу.
Фірми з провінції Хенань
Amma Construction Machinery Co. Ltd та Zhongxin Heavy Industry Machinery Co., Ltd зареєстровані в китайській провінції Хенань. Відомо, що вони ведуть бізнес у Росії та постачають обладнання для промислових об'єктів.
Китайські зв’язки з "ДНР"
У березні 2023 року "прем’єр ДНР" Євген Солнцев зустрівся з представниками "Російсько-китайського Центру Гуманітарного співробітництва", який очолює Чжан Цзінвей – китайський аспірант, який навчався в Росії та працює над технологіями для російського оборонпрому. Саме він допомагав угрупованню "ДНР" налагодити контакти з китайськими підприємствами.
"100% State-Owned"
У 2024 році Солнцев намагався залучити до окупованих територій китайські державні корпорації:
- Genertec International Co Ltd – концерн, що займається машинобудуванням та імпортом технологій.
- China Xinxing Group Co Ltd – корпорація, що реалізує будівельні проєкти.
Обидві компанії є дочірніми структурами China General Technology Group, що на 100% належить уряду Китаю. Вони беруть участь у будівництві стратегічних об’єктів та військової інфраструктури КНР.
Як відреагує офіційний Китай і міжнародна спільнота?
Попри очевидні зв’язки китайських фірм із окупаційними адміністраціями, офіційний Пекін заперечуватиме причетність до цих проєктів. Китай прагне уникати санкцій, але водночас активно підтримує Росію у війні проти України, надаючи їй економічну та технологічну допомогу.
На думку експертів, Zhongxin Heavy Industry Machinery Co., Ltd та Amma Construction Machinery Co. Ltd повинні стати об'єктами міжнародних санкцій, адже їхня діяльність на окупованих територіях прямо підтримує військову агресію РФ.
Редакція "Реальної газети" закликає уряди країн-партнерів України вивчити отримані докази та дати чітку оцінку економічній співпраці Китаю з російськими окупантами.