Нас жорстоко ввели в оману щодо Covid

Порожнє крісло за лабораторним столом, заваленим науковим обладнанням, символізує величезну прогалину в прозорості та відповідальності, яка супроводжувала пандемію Covid-19.

З моменту, коли вчені почали експериментувати з небезпечними патогенами у лабораторіях, світ пережив чотири або п’ять пандемій. Одна з них, російський грип 1977 року, майже напевно була наслідком лабораторного інциденту. Проте, коли у 2020 році з’явилися припущення, що Covid-19 міг мати аналогічне походження, ці версії були оголошені конспірологічними теоріями.

Провідні науковці запевняли громадськість, що пандемія виникла природним шляхом на ринку в Ухані. Більше того, коли неприбуткова організація EcoHealth Alliance втратила грант через дослідження вірусів, які проводились разом із Wuhan Institute of Virology, на її захист стали десятки нобелівських лауреатів та наукових спільнот.

Але п’ять років потому виявляється, що деякі чиновники та науковці свідомо приховували інформацію, маніпулювали фактами і навіть узгоджували, як знищувати листування, аби уникнути розголосу.

Нещодавнє дослідження у журналі Cell показало, що ті самі вчені, які раніше працювали у Wuhan Institute of Virology, продовжують експериментувати з вірусами, перевіряючи, чи можуть вони заражати людські клітини. Але такі дослідження проводяться з порушенням норм безпеки, що викликає побоювання щодо можливої нової пандемії.

Ситуація з EcoHealth Alliance та їхніми зв’язками з Уханем і далі викликає багато запитань. Як виявилось, у 2020 році, коли новий коронавірус з’явився у місті, він мав рідкісну генетичну ознаку, яку саме ця організація пропонувала ввести у віруси кажанів. Але замість того, щоб бити на сполох, EcoHealth мовчала. Лише завдяки витокам та офіційним запитам ця інформація стала відома світу.

Ще більш тривожною є роль двох впливових наукових публікацій, які ще на початку пандемії зневажливо відкидали можливість витоку з лабораторії. Одна з них, опублікована у Nature Medicine у березні 2020 року, стверджувала, що лабораторне походження вірусу “неможливе”. Але згодом стало відомо, що її автори приватно вважали протилежне.

За лаштунками цю версію просували на високому рівні. Джеремі Фаррар, головний науковий радник ВООЗ, навіть використовував одноразовий телефон і організовував зустрічі з урядовцями, включно з Ентоні Фаучі. Його втручання допомогло “згладити” формулювання в статті, остаточно відкидаючи версію лабораторного походження вірусу.

Ще одна публікація у The Lancet називала лабораторну версію “теорією змови”. Згодом було розкрито, що її написав Пітер Дасзак, президент EcoHealth, який намагався приховати своє авторство, координуючи підписантів.

Інші вчені також робили все, щоб уникнути викриття. Документи показують, що радник Фаучі Девід Моренс хвалився, що знає, як робити електронні листи “невидимими”, аби приховати їхній зміст.

Відмовчування, маніпуляції та приховування інформації — усе це лише підірвало довіру до науки та державних інституцій. Наразі EcoHealth позбавлена федерального фінансування на п’ять років. Проте багато запитань залишаються без відповідей.

Ми все ще не знаємо, як саме почалася пандемія Covid-19. Проте вже зараз зрозуміло, що світ потребує жорсткого контролю за небезпечними дослідженнями. Необхідні міжнародні угоди щодо біобезпеки, а провідні наукові журнали мають припинити публікувати роботи, які не відповідають найвищим стандартам безпеки.

В іншому разі історія може повторитися. І тоді вже ніхто не зможе сказати, що нас не попереджали.