Нові правила життя в режимі карантину

Вже з 6 квітня в Україні почнуть діяти нові правила життя в режимі карантину. Про головні нововведення, та як убезпечити себе від відповідальності за порушення правил карантину, читайте нижче.

Кабінет Міністрів України пішов на безпрецедентне обмеження прав та свобод людини. Своєю Постановою від 2 квітня 2020 року № 255, уряд посилив раніше запроваджені заходи щодо карантину людей. Серед усіх нововведень, звертаємо увагу на наступні заборони, які стосуються кожного із нас:

 1. Перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту (ЗІЗ);
 2. Переміщення групою осіб, у кількості більше, ніж дві особи (крім встановлених виключень);
 3. Перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу дорослих (батьки, родичі тощо);
 4. Відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою;
 5. Відвідування спортивних та дитячих майданчиків;
 6. Перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус.

Вказані обмеження викликають серйозні занепокоєння як з точки зору законності їх запровадження, так і законодавчої техніки, яка зобов’язує викласти закон так, щоб він був зрозумілим та однозначним для пересічного громадянина.

Намагатимемось дати відповіді на найпоширеніші запитання:

Чи обов’язково на вулиці вдягати маску?

Ні, маска обов’язкова виключно у громадських місцях. А от розуміння цього поняття досить розмите. Його визначення містить Закон України «Про заходи, щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

Так, громадське місце — це частина (або частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, за запрошенням чи за плату (відкрита постійно, періодично або час від часу), у тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Тобто, в магазинах, під’їздах багатоквартирних будинків, установах органів державної влади, судах тощо маску надягати обов’язково.

Варто врахувати, що даний перелік не є вичерпним.

Зокрема, органи місцевого самоврядування мають право самостійно визначати додаткові місця, які визнаються громадськими. Мова йде про парки, сквери, зупинки громадського транспорту тощо.

Отже, для того щоб точно розуміти які місця є громадськими саме у вашому населеному пункті, варто звертатись не тільки до Закону, а і місцевих нормативно-правових актів.

Чи можна виходити на вулицю всією сім’єю?

Так, це не заборонено. Із правила двох осіб є виключення щодо сім’ї: супроводження осіб, які не досягли 14 років, батьками, усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, іншими особами відповідно до закону або повнолітніми родичами дитини.

Чи можна випускати дітей на вулицю без супроводу?

У Постанові КМУ мова йде саме про перебування дітей у громадському місці. Якщо ви впевнені, що дитина йде на прогулянку в місця, що не визнані громадськими, можна відпустити і саму. Наприклад, пройтись до родичів, які живуть недалеко. Однак! Якщо мова йде про багатоповерхові будинки, то ви супроводжуєте дитину в під’їзді, і точно так її зустрічають.

Самостійний похід дітей в магазин під забороною!

Обов’язково роз’ясніть дітям, що у випадку будь-яких запитань з боку працівників поліції, вони повинні відмовитись слідувати за ними, негайно зателефонувати батькам та чекати їх на місці.

Чи можна використовувати документи в додатку «Дія» для посвідчення особи?

Наразі у додатку «Дія» відображено тільки посвідчення водія. Відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» посвідчення водія є документом, що посвідчує особу.

Вважаємо, що пред’явлення документів у такій формі не повинно викликати жодних запитань.

Якщо ж вас все-таки зупинили працівники поліції, то рекомендуємо слідувати наступним чином:

Пам’ятайте, що штрафи за порушення ст. 44-3 КУАП (порушення правил карантину людей) для громадян досить вагомі: від 17 000 грн. до 34 000 грн., що значно вище середньої заробітної плати по Україні.

1. Обов’язково вимагайте пред’явлення документів.

Особа, яка зупинила вас та вимагає надати будь які пояснення чи стверджує, що ви порушуєте правила карантину, повинна спочатку представитись.

Відповідно до законодавства, здійснити перевірку дотримання вимог щодо карантину можуть:

 • Поліція
 • Уповноважені особи органів охорони здоров’я
 • Уповноважені особи органів державної санітарно-епідеміологічної служби
 • Посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад (визначаються безпосередньо на місцевому рівні)

Скоріше за все, посеред вулиці вас може зупинити працівник поліції, рідше – уповноважені посадові особи органів місцевого самоврядування. Попросіть не просто назватись, а пред’явити документи. Обов’язково запишіть дані посвідчення та зверніть увагу чи воно дійсне.

Надалі рекомендуємо здійснювати безперервну відеофіксацію всіх дій. Тут важливо не просто тихо з кишені ввімкнути зйомку, а повідомити правоохоронців, що ви бажаєте здійснювати фіксацію за допомогою власного засобу.

2. Просіть роз’яснити ваші права та підстави заявлених вимог.

Перевіряючий зобов’язаний пояснити з якої причини він вас зупинив та які права ви маєте. Якщо мова йде про безпосередньо порушення режиму карантину, а не просто перевірка документів, то просіть негайно надати можливість викликати адвоката для захисту ваших прав.

Скоріше за все, вашого адвоката чекати ніхто не буде, поліція перейде безпосередньо до складання протоколу.

Що важливо: обов’язково вкажіть, що поліція порушила ваше право на захист – адвоката було викликано, однак протокол складено до його прибуття. Як показує судова практика, порушення права на захист може стати вагомим аргументом на вашу користь у суді.

3. Як реагувати на вимогу надати документи?

Тут є два очевидних шляхи: показати або ні (у вас або відсутні документи, або ви не хочете їх надавати).

В останньому випадку сценарій розвитку подій досить прогнозований: правоохоронці мають право затримати вас до трьох годин.

Часом затримання вважається не доставлення до поліції, а саме момент виникнення обов’язку слідувати за правоохоронцями. Обов’язково зафіксуйте для себе цей час.

Коли вас доставлять до відділку поліції, у журналі при реєстрації на вході обов’язково зафіксуйте час саме затримання.

У відділку правоохоронці мають три години з моменту затримання на встановлення вашої особи. Продовжуйте весь цей час вимагати адвоката. На практиці через три години буде складено протокол, виходячи із персональних даних, які ви назвали.

Важливо: при адміністративному затриманні вам зобов’язані надати адвоката із центру безоплатної правової допомоги.

Згідно з чинним законодавством, під час адміністративного затримання може проводитись особистий огляд, огляд речей, а також здійснюватись вилучення речей і документів. При цьому, особистий огляд може провадитись уповноваженою на те особою однієї статі та у присутності 2-х понятих тієї ж статі.

Про особистий огляд та огляд речей складається протокол або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення чи у протоколі про адміністративне затримання. Про вилучення речей і документів також складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення, про огляд речей чи адміністративне затримання.

В зауваженнях обов’язково вкажіть, що вам не надали адвоката, хоча було заявлено відповідну вимогу. Якщо вас тримали більше ніж три години – це також порушення, яке варто відобразити в протоколі.

Якщо мало місце вилучення речей, то обов’язково перевірте їх правильне відображення. Додатково варто вказати, що вилучені речі (наприклад телефон) перебувають у справному стані, без пошкоджень, подряпин тощо.

4. Практичні рекомендації під час складання протоколу.

Якщо відносно вас все ж складають протокол про адміністративне правопорушення, в жодному разі не варто йти на конфронтацію: не варто тікати, нецензурно ображати працівників поліції тощо. Не забувайте про статтю КУпАП щодо притягнення до відповідальності за злісну непокору законним вимогам працівників поліції, яка може стати окремим протоколом.

У випадку непокори, на вас просто надягнуть кайданки і силоміць направлять до відділку.

Протокол заповнюють безпосередньо перевіряючі, однак вам необхідно внести свої пояснення та зауваження.

Важливо: якщо ви викладаєте свої пояснення на окремому аркуші, то обов’язково вкажіть про це у відповідній графі протоколу (наприклад: «пояснення та зауваження щодо суті порушення викладено власноручно на окремому аркуші (1 шт.), який є невід’ємним додатком даного протоколу» ПІП, підпис).

На вказаному окремому аркуші варто вказати наступне:

 1. Ваші пояснення щодо виявленого правопорушення, акцентувавши увагу на тому, що із порушенням не погоджуєтесь;
 2. Вкажіть на порушення, допущені правоохоронцями: відмова роз’яснити ваші права, порушення права на захист, поводили себе грубо (досить часте явище), були присутні елементи особистого обшуку чи вилучення речей.

В жодному разі не рекомендуємо відмовлятись від підписання чи отримання протоколу. Така відмова не допоможе вам належно підготуватись до розгляду справи в суді, а тільки додасть роботи адвокату.

Розгляд справи варто очікувати в короткі строки, оскільки суд має лише три місяці з дня виявлення правопорушення для винесення постанови. Рекомендуємо обов’язково з’явитись на розгляд справи та надати пояснення по суті виявленого порушення.

Пам’ятайте, що постанова суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку без сплати судового збору. У випадку накладення штрафу, обов’язково скористайтесь такою можливістю, оскільки розмір штрафу неспіврозмірний із витратами на правову допомогу.