Ольжич і Теліга — смолоскипи національної революції

Між ними — рік життя і два роки смерті. Їх єднає полум'яна відданість Національній Ідеї, вони — вірні діти України. Вони поклали за неї своє життя.

Олег Ольжич і Олена Теліга народилися в один день 21 липня. Він — житомирянин і син відомого українського поета. Вона — уродженка Підмосков'я і донька видатного українського інженера-гідротехніка зі Слобожанщини.

Олег Ольжич на власні очі бачив, як народжувалась українська державна самостійність у горнилі Перших визвольних змагань (1917-1922). Пасивність народної маси, більшовицька пропаганда і бажання миру та хліба призвели до поразки й подальшої окупації Батьківщини ворогом. Свою молодість Олег Ольжич провів на чужині — у Берліні та Празі, де сформувався як поет, а згодом долучився до націоналістичного руху під проводом полковника УНР Євгена Коновальця.

Олена Теліга була досить юною, однак, запам'ятала як більшовицькі війська дощенту випалювали з гармат віковічний Київ восени 1919 року. Разом із родиною, яку окупанти вважали "неблагонадійною", вона мусила переїхати до Польщі, а згодом — до Чехословаччини. На чужині Олена Теліга пише вірші, знайомиться з емігрантською націоналістичною громадою, згодом Дмитро Донцов назва її своєю музою — "поеткою вогняних меж".

Організація Українських Націоналістів — кузня нових борців за волю України, де зійшлися долі стількох українців, серед яких були Ольжич і Теліга. Вони спільно працюють в освітньо-культурній референтурі, поширюють правдиве слово для земляків по обидві сторони кордону. Та, розпочата тоталітарними режимами Друга світова війна покликала їх обох здійснювати Чин в ім'я України на Батьківщині.

У 1941-1942 роках Олег Ольжич і Олена Теліга працюють у Києві, ширять українське слово, спонукають українців до творення власної держави. Нацисти, певно, оцінили цей крок як ворожий для себе. Олену Телігу було арештовано, а згодом замордовано разом із тисячами киян у Бабиному Яру; Олега Ольжича заарештовано і закатовано у концтаборі "Заксенгавзен".

Коротке, але насичене перипетіями життя уславило в мармурі та пам'яті їхні імена. Вічна пам'ять Олегу Ольжичу та Олені Телізі. Ваш Чин надихатиме нас на великі звершення заради вільної України!

Денис Ковальов

Дивіться також

Ліберал ДРГ Суспільство
Ліберал ДРГ
21 червня 2022
198
0