В Україні створена перша у світі Енциклопедія громадського активіста

Більше жодної неперевіреної інформації, тільки фактаж, документально підтверджені дані. І все це у відкритому вільному доступі для усіх небайдужих громадян України, які цікавляться розвитком міста, беруть активну участь у суспільному житті.

Завдяки зусиллям Юлії Нікітіної та громадської організації "Культура проти хамства" вперше у світі створено унікальну Енциклопедію громадського активіста, яка є надзвичайно корисною не тільки для громадських активістів але також і для політиків, які піклуються про свою репутацію. 

На сторінці ГО Культура проти хамства у мережі ФБ зазначено: "Метою енциклопедії є системна допомога українським громадським активістам.

Для цього ми вивчаємо досвід активістів в Україні та світі, збираємо історії з перших рук, журналістських розслідувань, інших джерел; перевіряємо всю отриману інформацію, аналізуємо документи, та розповідаємо, як використати все це на практиці. Енциклопедія дозволяє проводити паралелі між кейсами, робити висновки й посилювати кожну окрему ініціативу чи протест.

Енциклопедія складається з чотирьох частин.

1. Сайту-вітрини cultureversus.org - це місце, де з'являються повністю перевірені, максімально достовірні довідки про кейси, організації, закони, документи, компанії etc. Інформація не містить оцінок та припущень і завжди має підтвердження у вигляді фото, відео чі документів.

2. Групи публічного діалогу https://www.facebook.com/groups/2309176935870192/?ref=bookmarks, яка є гарантією достовірності опублікованої інформації - будь яке питання до достовірності даних може бути публічно обговорено, та у разі наведення сильних аргументів інформацію на сайті буде змінено.

3. Основного архіву енциклопедії, який наразі містить приблизно 1500 довідок та швидко росте.

4. Спільного архіву енциклопедії hiiiiiiiive, що буде відкрито для бажаючих на початку лютого 2020 року та який є дуже зручним механізмом для спільного аналізу документів, ситуацій та роботи владних структур."

Більше інформації про енциклопедію можна знайти за посиланням https://cultureversus.org/wiki.

Зокрема на головній сторінці енциклопедії зазначено:

"Енциклопедія громадського активіста створена для практичної допомоги громадянському суспільству. Наразі це архів достовірної інформації про органи влади та перебіг протестів й ініціатив, а також інтегратор, який збирає у довідках офіційні дані та якісні (підтверджені пруфами) журналістські розслідування. Наступним етапом розвитку проекта буде створення мануалів, які дозволять активістам різних напрямків діяти ефективніше у юридичній та комунікаційній площинах.

Достовірність інформації є ключовою характеристикою енциклопедії. Будь-який факт публікується тут, лише якщо він підтверджений фото, відео, або документом. Кожна стаття наскрізь прошита зеленими посиланнями - це пруфи, які дозволяють всім бажаючим легко та швидко перевірити кожне твердження. А всі імена посадових осіб є блакитними посиланнями і ведуть на мультиреєстр Clarity Project, де можна подивитися перелік компаній, організацій, судових процесів та людей, пов’язаних з таким ПІБ.

Наприклад, у довідці УДАР, яка належить до зв’язки технічних довідок Київрада та змальовує кількісний склад фракції/політичної сили у міській раді впродовж 14 років, більшість пруфів є посиланнями на скріншоти поіменних голосувань та стенограм засідань ради, а ім’я її очільника Віталія Кличка - посиланням на мультиреєстр. Всі довідки перевіряються багаторазово та дуже ретельно, тому якщо, наприклад, пошук енциклопедією за прізвищем депутата Київради не дає результатів - такого депутата у Київраді з 2006 по 2020 рік не було.

Додатковий спосіб контролю достовірності — група публічного діалогу, посилання на неї є у кожній довідці. Якщо ви побачите непідтверджений факт або викривлююче судження, напишіть про це у групі, будь ласка. Це гарантовано призведе до додаткової перевірки тексту і публічного аргументованого обговорення. Всі зміни у статтях енциклопедії будуть опубліковані в історіях змін зі скріншотами таких обговорень у якості пруфів.

Далі ми будемо фіксувати як діяли органи влади, комітети та комісії, посадові особи, політичні сили, компанії, та активісти у різних кейсах, аналізувати документи, проводити паралелі між кейсами, та розповідати, як використати все це на практиці. Нас не цікавлять плітки та особисте життя посадовців, але ми ретельно аналізуємо інформацію про їх професійну діяльність.

Енциклопедія громадського активіста створена для того, щоб допомагати активістам всіх напрямків захищати своі права, та для систематизації інформації про методи громадського впливу на рішення влади. Принципи Енциклопедії – це перелік ключових правил існування проекту.

Принципи Енциклопедії

1. Енциклопедія збирає інформацію про громадянські протести та ініціативи в Україні й світі у активістів та у відкритих джерелах, ретельно ії перевіряє, та публікує лише ті факти, які мають підтвердження. Підтвердження, або пруфи - це фото, відео, або документи. Виключення з правила підтвердження - це інтерв’ю, та частково - персональні досьє активістів.

2. Задача Енциклопедії №1 полягає у поступовому спільному створенні мануалів для активістів, які дозволять всім нам краще бачити спектр можливостей, юридичних, політичних та комунікаційних, для захисту своїх прав.

3. Задача Енциклопедії №2 полягає у інституціоналізації досвіду активістів у формі достовірного онлайн-довідника та збереженні історії дій як активістів, так і їх опонентів.

4. Статті будуються на пруфах та не містять оцінок. Якщо ви бачите непідтверджену інформацію, викривлююче або оціночне твердження у статті, давайте це обговоримо?

5. Публічний діалог - це основний механізм забезпечення достовірності Енциклопедії та створення активістського комм’юніті. Кожна людина має можливість вказати нам на помилку або запропонувати зміну у відкритій facebook-групі, і розраховувати на публічне аргументоване обговорення за умови дотримання правил діалогу. Результати обговорення (згода, відмова, або компроміс) відображаються в історіях змін. Історія змін дозволяє перевірити, коли і з якої причини була (чи не була) змінена опублікована стаття, та як саме відбувалося обговорення.

6. Послідовність обробки матеріалів кейсів визначається головним редактором та залежить від багатьох критеріїв: наявності протесту або суспільного резонансу, актуальності кейсу, наявності всієї необхідної інформації, наявності загроз життю, здоров'ю чи свободі активістів, наявності у русі як негативного повідомлення (ми проти), так і позитивного (ми за) etc

7. Вищезазначені шість принципів є фундаментом Енциклопедії та основою її існування."

На даний момент Енциклопедія не має зовнішнього фінансування і створюється силами учасників ГО «Культура проти Хамства» та їх однодумців. Це обмежує швидкість створення статей.

Якщо Енциклопедія десь візьме фінансування або вирішить впровадити систему збору благодійних внесків - логотипи грантодавців, кнопка Donate та посилання на сторінку звітів з’являться на головній сторінці.

Отримувачем внесків у разі їх появи буде ГО "Культура проти хамства". Здійснені внески не є платою за розміщення матеріалу та не надають особі яка здійснила такі внески, будь-яких прав, окрім права контролю за цільовим використанням здійснених внесків.

Нам залишається лише побажати успіхів ГО "Культура проти хамства" у подальшому розвитку енциклопедії, а громадським активістам та політикам - у користуванні тими знаннями, фактами, які містяться в енциклопедії. 

Ми зі свого боку будемо докладати зусиль для популяризації цього унікального новітнього інструменту участі громадян у процесі прийняття політичних рішень.