Заробляємо вдома, кейс №15: Інтернет магазин
Ще кілька місяців тому більшість з нас мали роботу і не дуже переймалися думкою про те, що світ може змінитись і ми всі опинимось у примусово-добровільному заточенні вдома. І все ж таки - це реальність дня сьогоднішнього Ми всі сидимо дома, але грошей при цьому більше не стає і їх треба якось заробляти.
Що робити? Як почати заробляти вдома? Який бізнес можливо започаткувати не виходячи з квартири?
На ці та інші питання ми намагатимемось відповісти вам у рубриці яку ми започаткували сьогодні: "Заробляємо вдома".
Кейс №15: Інтернет-магазин
Рішення відкрити інтернет-магазин не є якимось надзвичайним, навпаки воно цілком відповідає викликам часу зокрема ситуація яка склалась в Україні та у світі зараз.
Проте, буль який перспективний проект не обов'язково стану успішним, тому перш ніж братися за його реалізацію вам необхідно провести невеличкий аналіз ризиків та реальних небезпек на дорозі початківця-бізнесмена.
Власники невеликих інтернет-магазинів не завжди розуміють доцільність складання бізнес-плану, вважаючи, що він є прерогативою великих корпорацій з їхнім штатом маркетологів, економістів і бухгалтерів. Однак, якщо ви самостійно, без допомоги цілої армії фахівців взялися за створення інтернет-бізнесу, значить ви цілком добре уявляєте собі багаторівневі завдання, цілі та засоби їх досягнення.
Планування в такому випадку – це одна з найбільш надійних гарантій вашого успішного майбутнього.
Навіщо взагалі потрібен бізнес-план при створенні інтернет-магазину?
Простий і зрозумілий бізнес-план – це оптимальний спосіб систематизувати і перетворити в покрокову інструкцію всі свої думки, творчі ідеї, теоретичні роздуми і практичні напрацювання.
Чого можна досягти, ретельно складаючи бізнес-план:
- можна перевірити свою гіпотезу на життєздатність;
- можна об'єднати всю стратегічно важливу для розвитку бізнесу інформацію, структурувати та систематизуєте її;
- можна побачити всю картину вцілому, виявивши недоліки, які ви не могли побачити на стадії ідеї;
- можна оцінити конкурентне середовище, зрозумієте потенціал обраної вами ніші, а також визначите обсяг ресурсів, необхідних для старту;
- зрозумієте, хто є вашою цільовою аудиторією, складете “портрет” реального (золотого) клієнта;
- намітите основні етапи стратегічного курсу розвитку майбутнього інтернет-проекту, поставите короткочасні завдання і довгострокові цілі;
- визначите супутні напрямки розвитку і проаналізуєте можливі ризики.
Готовий чіткий і грамотний бізнес-план ви зможете продемонструвати як своїм майбутнім партнерам і компаньйонам, так і інвесторам або кредитним установам.
З яких розділів повинен складатися бізнес-план інтернет-магазину?
Грамотний бізнес-план крім огляду самої компанії і її продуктів (товарів або послуг) повинен повністю висвітлити аналітичну, юридичну та фінансову сторони питання. Головне завдання бізнес-плану – відобразити ваше бачення майбутнього проекту, оцінити витрати, висвітлити план робіт і дати прогноз щодо розвитку бізнесу.
Розглянемо детально ключові розділи бізнес-плану для інтернет-магазину.
1. Аналіз конкурентів, що вже існують
Дуже важко і не завжди потрібно шукати таку нішу де немає конкуренції. Наявність конкуренції свідчить про те, що обрана вами ніша і не така вже й погана. Тобто гроші тут є.
Аналізуючи діяльність конкурентів, ви економите не тільки свій час та гроші, а й отримуєте цінну інформацію яка допоможе вам визначитись зокрема з цільовою аудиторією, ціноутворенням та іншими моментами які ви могли залишити за полем зору.
Вас повинно цікавити буквально все:
- головні переваги конкурентів та їх слабкі місця;
- асортимент та постачальники;
- маркетингові фішки, знижки, акції, програми лояльності;
- умови співпраці, доставки та оплати;
- рекламні кампанії.
2. Аналіз потенційного попиту в обраній вами ніші
Стратегія позиціонування інтернет-магазину та шляхи його розвитку повністю залежать від можливостей ніші. Аналізувати слід такі моменти:
- цільова аудиторія;
- рівень конкуренції в обраній ніші;
- перспективи масштабування проекту в обраному сегменті;
- прогноз попиту в конкретному регіоні (динаміка попиту, сезонність, перспективи);
- ступінь вашої обізнаності (знання специфіки і нюансів ніші).
3. Маржинальність і прогнозований прибуток
Обравши конкретну нішу, конкретні товари, проаналізувавши ситуацію на ринку, можна скласти прогноз щодо очікуваного рівня продажів.
Маючи у своєму розпорядженні такі вихідні дані як кількість унікальних відвідувачів інтернет-магазину, коефіцієнт конверсії і заробіток на кожному продажу, ви легко підрахуєте загальний заробіток за тиждень або місяць.
Умовно всі товари можна розділити на три типи:
- низько маржинальні – дешеві та доступні, висококонкурентні і максимально далекі від ексклюзиву товари повсякденного попиту з націнкою, що не перевищує 10%;
- середньо маржинальні – товари які користуються помірно стабільним попитом, предмети другої необхідності з націнкою близько 30%;
- високо маржинальні – сезонні товари, трендові новинки, іміджеві та брендові товари зі стабільно високим попитом, незалежним від рівня доходу покупців, з націнкою близько 30%.
4. Витрати на старті
За самою своєю суттю інтернет-магазин здається ідеально рентабельним видом бізнесу, адже він виключає цілий ряд витрат:
- оренда торгівельних та складських площ;
- обладнання;
- зарплатня персоналу магазину.
Але це тільки в теорії, на практиці навіть для виведення інтернет-проекту в зону беззбитковості необхідно виконати серйозну роботу з аналізу ринку і розрахунку реальних витрат.
Стартові витрати несуть найбільше навантаження на власників бізнесу навіть для інтернет-проектів. Багато хто гадає, що майже всі вкладення на етапі запуску носять разовий, одиничний характер, але це не так.
Реально до основних разових витрат можна віднести витрати на:
- покупку домену;
- розробку дизайну веб-ресурсу;
- розробку сайту та установку та налаштування на хостингу;
- юридичне оформлення компанії;
- наповнення магазину - створення контенту (тексти, відео та фотографії);
- закупка товару на склад;
- рекламну кампанію для вдалого старту.
Відкрити інтернет-магазин з мінімальними інвестиціями – завдання абсолютно нереальне.
5. Витрати на обслуговування
Вам доведеться постійно піклуватися не тільки про сам інтернет магазин та його технічне обслуговування, а також оплачувати інші витрати, від яких залежить безперебійна робота веб-ресурсу. Приблизний список витрат такий:
- оплата інтернет-послуг та послуг зв’язку (хостинг, інтернет і т.д.)
- адміністрування та підтримка роботи сайту;
- доопрацювання юзабіліті сайту;
- аудит кібербезпеки сайту;
- витрати на рекламу (до 50% прибутку на першому етапі);
- бухгалтерський супровід;
- оренда складу (при необхідності);
- заробітна плата персоналу (консультантів, менеджерів, кур’єрів, водіїв).
Бюджет буде мінімальним, якщо товарна маса буде невеликою, та власник інтернет-магазину самостійно виконує практично всі роботи. Як правило в таких проектах про якісь реальні прибутки не може бути і мови.
6. Вартість реклами та промоції інтернет магазину
Яким же чином привернути увагу покупців до інтернет магазину?
Серед безлічі методів інтернет-маркетингу найбільш популярними є SEO та контекстна реклама.
Можливо так воно і є, але ми рекомендуємо приділити більше уваги таргетованій рекламі в соціальних мережах.
В процесі написання бізнес-плану вам слід визначити де перш за все ви можете знайти вашу цільову аудиторію, а вже потім визначити оптимальний варіант та бюджет для промоції вашого магазину.
Висновки
Складаючи бізнес-план для інтернет-магазину ви формуєте детальну дорожню карту, яка допоможе вам в розвитку бізнесу.
Бізнес-план для власника інтернет-магазину є одночасно опорою та інструкцією, вказівкою до дії і переліком завдань та стратегічним курсом, першим кроком до реалізації мрії.
Якщо у вас виникла цікава ідея і ви шукаєте: партнерів, інвестора або ментора. Якщо ви бажаєте просто перевірити, протестувати вашу ідею, почути думку експертів, громадськості. Створити Ідею
За допомогою цього інструменту ви отримаєте неоціненну органічну громадську експертизу вашої бізнес або соціальної ідеї. Знайдете однодумців, партнерів, зберете команду, або навіть знайдете фінансування.