Блогер під прикриттям: як Ігор Лаченков уникає мобілізації через підрядника Міноборони
Поки Ігор Лаченков знімає відео про корупцію у владі та критикує мера Дніпра Бориса Філатова, його власне бронювання від армії виглядає як готовий сюжет для розслідування.
Лаченкову 26 років. За його власними словами, він заробляє близько 10 мільйонів гривень на рік. На папері він мешкає у гуртожитку у Вишневому під Києвом — у приміщенні, що раніше належало одному з оборонних підприємств. На військовому обліку стоїть у Бучанському РТЦК. Людина, яка заробляє десятки мільйонів, хизується особистою охороною і веде канал із Києва — офіційно прописана у відомчому гуртожитку за містом, звідки до його студії на Рейтарській понад півтори години їзди.
Щойно блогеру виповнилося 25 — вік, з якого в Україні починається стандартний призовний тиск — він раптово почав кар'єру в оборонній промисловості. За неповні півтора року Лаченков встиг попрацювати у трьох підприємствах ВПК: спочатку в «Українських машинах» (дрони Sting), потім у «Мехатроніці» (станції ППО), а тепер — у «Мілвус Груп», підряднику Агентства оборонних закупівель Міністерства оборони, що виробляє БПЛА SHULIKA та KUPOL. Усе це — відкриті дані, доступні в реєстрах.
Саме «Мілвус Груп» наразі тримає Лаченкова у штаті. За даними Пенсійного фонду, які оприлюднив Telegram-канал @buddasop, Лаченков рівно місяць числиться у цьому ТОВ — зарплата нарахована, внески до Пенсійного фонду за лютий сплачені. При цьому сама компанія в публічних реєстрах практично не знаходиться.
За даними аналітичної записки, яка потрапила у відкритий доступ, ТОВ «Мілвус Груп» (ЄДРПОУ 45122419) засноване у травні 2023 року. Власниками є Сарапій Оксана Василівна (51% статутного капіталу, вона ж директор і кінцевий бенефіціарний власник) та Сарапій Станіслав Андрійович (49%). Статутний капітал компанії — 183 322 960 гривень. У 2024–2025 роках компанія мала великий контракт з Агентством оборонних закупівель, хоча за відгуками військових її вироби вже поступилися конкурентам за тактико-технічними характеристиками.
Мер Дніпра Філатов, який і підняв тему бронювання, зазначив: коли журналісти намагалися зв'язатися з «Мілвусом» для уточнення деталей, там або кидали слухавку, або починали погрожувати. Документальних підтверджень — наказів про бронювання, виписок — Філатов публічно не надав. Сам Лаченков раніше на стримі відшутився від питання про бронювання, а пізніше написав у коментарях, що «брони у нього немає».
Схема, яку описують джерела, виглядає так: фіктивне працевлаштування у підрядника Міноборони, фіктивна прописка у відомчому гуртожитку, облік у РТЦК не за місцем реального перебування. Такий ланцюжок дозволяє отримати бронювання, залишаючись при цьому київським блогером із мільйонними доходами.
Примітний збіг: компанія, яка тримає Лаченкова у штаті, заробляє на державних замовленнях того самого Міноборони, яке блогер критикує суттєво рідше, ніж місцевих чиновників. Перевірити факт бронювання офіційно можна лише через депутатський запит до відповідного відомства. Поки що жоден народний депутат цього не зробив.


