Дуже багато необхідних змін упирається у потреби вносити зміни до законів

На цьому тижні важливими були 3 антикорупційні зустрічі. Перша - щодо корупції в усиновленні. На платформі Разом проти корупції наші експерти – партнери з ГО "Ла Страда-Україна", «Надія і житло для дітей», «Українська мережа за права дитини» надали рекомендації Мінсоцполітики, щодо того, як мають бути удосконалені відповідні процедури при запровадженні електронної системи E-social. Корупція не в самих процедурах надання документів для усиновлення, а ДО них: у підборі дитини, «притримуванні» її під батьків, які готові заплатити додатково, визначенні складних життєвих обставин дитини (термін не чітко визначений в законі). Це потребує змін: створення електронних черг потенційних усиновлювачів та опікунів, змін до десятків нормативно правових актів. Дякую Irina Lutsenko за щире бажання зробити процедури більш досконалими. 

Друга зустріч – щодо усунення корупційних ризиків у роботі будівельної інспекції. Мінрегіон складає план реформування ДАБІ. Передбачається ряд заходів, над якими вже працюють експерти TAPAS, BRDO, Конфедерації будівельників, IDLO. Зокрема це створення електронних кабінетів усіх учасників будівельного процесу, у які забудовники будуть викладати усю документацію щодо будівництва. Це усуне непотрібні виїзні перевірки (і корупцію). І навпаки, змусить забудовників реагувати на отримані повідомлення щодо виїзних перевірок (вони будуть вважатися офіційним повідомленням, і забудовник вже не зможе ховатися від перевірок та «не отримувати» повідомлення). Разом проти корупції долучиться до уточнення адміністративних та технологічних карток послуг у сфері будівництва. Це має усунути популярну нині схему з відмовами у наданні дозволу з поясненням «не відповідає статтям закону 1,2,3…. Чи ДБН 1,2,3…» (без деталізації, що майже не дає розуміння, чого ж таки не вистачило (крім конверту :)).

І наостанок, корупція з неправомірною видачою лікарями лікарняних здоровим людям. А проданий за 300 грн лікарняний може означати десятки тисяч гривень виплат з бюджету. Наразі Фонд Соціального Страхування не має належного інструментарію для перевірок лікарень/ лікарів. А якщо такі перевірки відбуваються – на сьогодні лікарі не несуть майже жодної відповідальності. Над пошуком інструментів як це усунути працює ще одна робоча група.

Дуже багато необхідних змін упирається у потреби вносити зміни до законів. А тут ми маємо одне велике УПС у вигляді непрацюючої Верховної ради, значна частина депутатів якої вже понеслися переобирати себе на мажоритарні округи.. Якщо є експерти готові працювати над цими та іншими напрямками запобігання корупції у виконавчій гілці влади – звертайтеся!