Екссуддя з Бердянська отримала 15 років за держзраду
Суд визнав колишню суддю з Бердянська Ларису Богомолову винною у державній зраді та призначив їй 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Її засудили за частиною 2 статті 111 Кримінального кодексу України — державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану. Вирок ухвалив Хортицький районний суд Запоріжжя.
Що встановило слідство
За даними слідства, навесні 2022 року, після окупації Бердянська російськими військами, місцева суддя за власною ініціативою вийшла на контакт із представником ФСБ РФ і погодилася на співпрацю. Вона збирала та передавала окупантам інформацію про переміщення українських військових на Донеччині, зокрема бійців окремого загону спеціального призначення «Азов».
Крім того, Богомолова передавала ворогу відомості про працівників судів і медичних закладів Бердянська, які підтримували Україну, рекомендувала своєму куратору кандидатів на посади в окупаційній адміністрації та агітувала колег співпрацювати з російським режимом. Влітку 2022 року вона виїхала на підконтрольну Україні територію, де влаштувалася працювати й згодом очолила Полтавський районний суд.
Нюанс вироку: загибель військових визнали недоведеною
Хоча суд кваліфікував дії Богомоловій як державну зраду, частину обвинувачення він визнав недоведеною. Йдеться про епізод із передачею співробітнику ФСБ інформації про вихід трьох військовослужбовців «Азову» з Маріуполя в напрямку смт Мангуш.
Суд встановив сам факт передачі цієї інформації, але не вважав доведеним причинно-наслідковий зв'язок між діями обвинуваченої та загибеллю саме цих трьох конкретних військовослужбовців. На кваліфікацію це не вплинуло: державна зрада вважається закінченим злочином з моменту передачі відомостей, а не з настання наслідків.
Хронологія справи
Богомолову затримали у квітні 2023 року в Полтаві. 27 квітня 2023 року їй повідомили про підозру, а 5 травня Вища рада правосуддя надала згоду на тримання її під вартою. Загалом під вартою вона провела близько двох років; наприкінці 2025-го її випустили під заставу, а тепер винесено вирок.
Про вирок повідомив генеральний прокурор Руслан Кравченко. До набрання вироком законної сили засуджена перебуватиме під вартою без права застави. Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку.


