Сергій Ткачук: 4100 бюджетних договорів юрфірми і квартира в "Новопечерських Липках"

Голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук залишається співвласником юридичної компанії ПП "ЮКК "Партнери-2014"", яка спеціалізується на супроводі комунальних підприємств, бюджетних установ і державних закупівель, пише Телеграф. Формально корпоративні права передали в управління ще у 2019 році, проте сам чиновник продовжує отримувати прибуток: лише за 2025 рік він задекларував 800 тисяч гривень дивідендів від цієї компанії.

Масштаб діяльності фірми вражає більше за суми. За даними Prozorro, компанія уклала понад 4100 договорів із комунальними підприємствами, лікарнями, водоканалами, школами, дитячими садками та іншими установами, які фінансуються з бюджету. Загальна вартість виграних закупівель перевищила 17,9 мільйона гривень, причому абсолютна більшість договорів укладалася без проведення конкурентних торгів, як закупівля юридичних і консультаційних послуг. Саме така схема дозволяє оформлювати тисячі невеликих контрактів без повноцінної конкуренції.

Але найцікавіше починається тоді, коли накласти графік успіху компанії на кар'єрну траєкторію її співвласника. До призначення Ткачука заступником голови Хмельницької ОДА фірма працювала переважно на місцевому ринку. Після отримання державної посади кількість бюджетних клієнтів різко зросла. А після призначення головою Держпродспоживслужби географія контрактів розкинулася на Хмельницьку, Одеську, Житомирську та інші області. Збіг, звісно.

І тут варто пригадати, чим саме займається очолюване Ткачуком відомство. Держпродспоживслужба проводить перевірки підприємств громадського харчування, шкіл, дитячих садків, лікарень, комунальних установ та інших організацій. Тих самих організацій, які одночасно є клієнтами компанії, співвласником якої залишається керівник відомства. Заплати або ризикуй перевіркою: конструкція, у якій контролер і юрист виявляються однією особою.

Не менше запитань викликає майновий стан родини. Сергій Ткачук безкоштовно проживає у квартирі площею 114,2 квадратного метра в елітному житловому комплексі "Новопечерські Липки". Оформлена вона на його брата Володимира Ткачука і придбана у квітні 2024 року, тобто вже після призначення Сергія Ткачука керівником центрального органу виконавчої влади. Ринкова вартість аналогічних квартир сьогодні становить від 680 до 850 тисяч доларів. Сама ж Держпродспоживслужба офіційно повідомила, що не має відомостей про джерела доходів Володимира Ткачука і походження коштів на придбання цієї нерухомості. Не має відомостей про власного брата керівника.

Окремої уваги заслуговують ділові зв'язки родини. Володимир Ткачук є співвласником компаній "Мельникова" та "УКР ХАБ" разом зі структурами родини колишньої керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, тієї самої, яка стала фігуранткою резонансного корупційного розслідування після виявлення великих сум готівки. На майно окремих компаній цієї групи Вищий антикорупційний суд раніше накладав арешт. Батько чиновника Петро Ткачук також веде спільний бізнес із представниками родини Крупи. А партнеркою самого Сергія Ткачука по "ЮКК "Партнери-2014"" залишається Надія Пилипчук, яка водночас очолює Хмельницьку обласну організацію Червоного Хреста.

В офіційній відповіді Держпродспоживслужба заявила про відсутність конфлікту інтересів, пославшись на передачу корпоративних прав в управління та неучасть Сергія Ткачука в оперативній діяльності компанії. Формально бездоганно. Фактично ж зберігається ситуація, за якої керівник державного контрольного органу отримує дивіденди від юридичної фірми, що роками обслуговує тисячі бюджетних установ, значна частина яких потенційно перебуває у сфері контролю очолюваного ним відомства.