Статки на крові: три кейси, що пов’язують Ігоря Кушніра з Віктором Медведчуком

Компанія «Київміськбуд» - одна з тих, про які можна складати легенди. Постійні скандали, корупційні схеми та шалене збагачення керівництва – все це про фірму, яка на 80% належить місту Києву. Сьогодні мова піде про її вже колишнього президента Ігоря Кушніра та про його зв’язки з посіпаками кремлівського режиму. Він, звісно, їх заперечує, але з документами не посперечаєшся.

20 грудня минулого року Ігор Кушнір подав у відставку з посади в «Київміськбуді», який очолював протягом 12 років. Цьому передували обшуки в компанії, підозри в махінаціях та, як результат, аудиторська перевірка. Щоб ви навіть не сумнівались, аудитори сказали, що все чисто. Отже, Кушнір, який за час перебування на посаді в «Київміськбуді» встиг обзавестися нерухомістю не тільки в Конча-Заспі, але й на Лазуровому узбережжі Франції, пішов з формально чистою душею.

Про те, що родина Ігоря Кушніра може багатіти в тому числі за рахунок «Київміськбуду», поговорювали давно. Але справжні докази з’явилися у 2023 році. У травні журналісти-розслідувачі з’ясували, що люди, близькі до Кушніра, забудували котеджами землі колишньої бази відпочинку, що була передана КМБ ще на початку 2000-х. Серед власників вілл – колишні чи діючи співробітники пов’язаних компаній, адвокат, що представляв справи «Київміськбуду», пряма родичка дружини Кушніра і особа, близька до депутата Кременчуцької міської ради Руслана Федорченка, який очолює одну з фірм, пов’язаних із колишнім депутатом від забороненої нині «Опозиційної платформи – За життя» Вадимом Столаром.

Уже в липні у дружини Кушніра знайшли віллу на Лазуровому узбережжі, вартістю більше 20  млн євро. Це й стало останньою краплею для того, аби таки перевірити стан справ «Київміськбуду» і те, чому родина її президента почала обростати лакшері-нерухомістю. Ігоря Кушніра відсторонили, в компаній проводили санкціоновані обшуки та аудит. Але все це не дало жодної відповіді на питання: звідки ж в Кушніра гроші на віллу у Франції.

Сам він стверджує, що багато років займався бізнесом, який після приходу в «Київміськбуд» передав дружині. За дивним (але не надто) збігом обставин із моменту його очільництва КМБ – дружина Оксана стає власницею розгалуженої сітки будівельних фірм. Прописані вони переважно на Кіпрі, у Литві та на Британських Віргінських островах. І бізнес-партнерами у багатьох із них є люди, наближені до забороненої ОПЗЖ та кума президента Росії  – Віктора Медведчука. Документальне підтвердження цьому було знайдено принаймні по трьом кейсам родини Ігоря Кушніра.

Литовський кейс

Дружина Ігоря Кушніра Оксана – громадянка України, яка має паспорт та прописку на Кіпрі, є кінцевим бенефіціаром в литовській компанії Baltijos Gildija. Ця фірма має інтереси у комерційній нерухомості та володіє бізнес-центрами Link та Core у Вільнюсі.

Іншою людиною, пов’язаною з Baltijos Gildija, є депутат Київради від забороненої ОПЗЖ – Володимир Кравець. Він – син колишнього завгоспа президента-втікача Віктора Януковича Андрія Кравця, відомого своїми махінаціями з «Межигір’ям» тощо. Сам Володимир відхрещується від зв’язків з посіпаками Януковича, але ж його балотування від партії Медведчука – це прямий доказ того, що проросійські погляди йому аж ніяк не чужі.

Керує Baltijos Gildija Іна Данілова-Мілліган, яка в свою чергу також управляє литовською фірмою UAB Asis.


Останню в своїй декларації показував депутат від ОПЗЖ Володимир Кравець. Зокрема він зазначав, що є її кінцевим бенефіціаром.


У травні 2022 року литовські журналісти повідомили, що бізнес-центр Link, в якому орендують приміщення медіа та IT-компанії, виставлений на продаж і ймовірно він може бути пов’язаний з тим, що проросійські власники з України таким чином намагаються вивести кошти з Литви. Журналісти розповіли про ймовірний зв’язок Оксани Кушнір та Володимира Кравця з Віктором Медведчуком. Бізнес-центр був проданий тільки в червні 2023 року групі литовських інвесторів за нерозголошену суму.

Одним з основних акціонерів Baltijos Gildija є кіпрська компанія Koksi holding LTD, директором якої є дружина Ігоря Кушніра Оксана.


Ця фірма є одним з основних бізнесів родини. Зокрема, саме через неї у 2021 році була придбана вілла «Cayo» на Лазуровому узбережжі Франції. Маєток належить французькій компанії SCP Cayo, яка входить у велику групу CPI property group із Люксембургу.


Зі звіту останньої компанії вдалося дізнатись, що Koksi holdings LTD Оксани Кушнір купила компанію-власника вілли у 2021 році і таким чином стала володіти найбільш елітною нерухомістю в світі.


Ігор Кушнір в компліментарному інтерв’ю після своєї відставки з посади в «Київміськбуді» підтвердив, що в родини є вілла у Франції. Однак не забув прикрасити це «байками» про те, як усе життя до КМБ займався бізнесом, а в підприємницьку діяльність дружини взагалі не влазить через шлюбний контракт.

Український кейс

Компанія Koksi holdings LTD Оксани Кушнір має інтереси і в Україні. Причому вони також, як не дивно, приводять до зв’язків з «Опозиційної платформою – За життя». Так, ця фірма є одним із бенефіціарів інвестиційного фонду «Ковернот». Разом із Оксаною Кушнір «Ковернот» та ще один інвестиційний фонд «Хантер» є засновниками ТОВ «Капітал-Схід».

Аби не вдаватися в перелічування всіх фірм з ланцюжка, варто зазначити, що документальний зв’язок з проросійськими діячами в цьому контексті виявлено по двох напрямках. По-перше, Оксана Кушнір виявилась офіційним партнером Павла Якубенка. Він відомий тим, що керував «Трускавецькурортом» і санаторіями на Львівщині, які відносили до сфери впливу народного депутата й одного з найближчих соратників Януковича-Медведчука – Юрія Бойка. Фонд «Хантер» також є прямим засновником фірми, яку заснував син Бойка Анатолій.


По-друге, фонди «Хантер» та «Ковернот» фігурують одразу в декількох кримінальних провадженнях відносно будівельної компанії «КУА Будкепітал». Щонайменше по двом із них суд виносив рішення щодо вилучення документів в рамках розслідування. Неформально компанію «Будкепітал» пов’язують з Ігорем Кушніром в союзі з ОПЗЖ-шником Вадимом Столаром.

Швейцарський кейс

У лютому 2021 року, коли влада почала активну кампанію проти одного із засновників проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука, Рада національної безпеки і оборони України наклала санкції на п’ять офшорних компаній. Повідомлялось, що всі ці компанії є власниками літаків, якими або володіє Медведчук, або користувався ними для власних потреб.

Однією з цих компаній виявилась Klodius Investments Limited, що належить Оксані Кушнір. Окрім трирічних санкцій, фірмі було заборонено виконувати польоти на літаку Гольфстрім T7-ABC (s 203). Цей літак за декілька днів до оголошення санкційного списку був перегнаний в невеличке містечко Сент-Ґаллен у Швейцарії, в якому прописана фірма з орбіти Віктора Медведчука.


Klodius Investments Limited Оксани Кушнір до оголошення санкційного списку РНБО теж часу не гаяв і вийшов зі складу чотирьох будівельних компаній в Україні. Замість нього туди в деяких випадках зайшли інші офшорки родини Кушнірів. До прикладу, ось історія змін по одній з українських компаній.


У лютому цього року, до речі, санкції щодо Klodius Investments Limited добігають кінця, і чи будуть вони продовжені – невідомо. Як і стосовно чотирьох інших компаній, що володіють літаками Медведчука. Тож дуже скоро потрібно буде пильнувати, куди і як будуть літати борти державного зрадника України.

***
Згадані три кейси в історії бізнес-імперії родини Ігоря Кушніра так чи інакше приводять до оточення Віктора Медведчука чи забороненої проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя». І скільки б він чи його дружина не спростовували цей зв’язок, документи грають не на їхню користь. Робота з посіпаками ворога під час повномасштабного вторгнення – це не просто огидно, але й цілком може слугувати матеріалом для перевірок зі сторони Служби безпеки України.