Європейська служба зовнішніх дій опублікувала звіт про ризики іноземного інформаційного маніпулювання та втручання за 2024 рік
Європейська служба зовнішніх дій опублікувала звіт про ризики іноземного інформаційного маніпулювання та втручання за 2024 рік
Європейська служба зовнішніх дій (EEAS) оприлюднила черговий річний звіт, присвячений аналізу загроз, пов’язаних з іноземним інформаційним маніпулюванням та втручанням (Foreign Information Manipulation and Interference, FIMI) у 2024 році.
Як і в попередні звітні періоди, Російська Федерація та Китайська Народна Республіка залишаються ключовими суб’єктами, залученими до практик FIMI. Їхня діяльність відзначається високою адаптивністю, зокрема активним використанням новітніх технологій і розробкою механізмів обходу запроваджених проти них обмежувальних заходів.
Однією з визначальних тенденцій 2024 року стало масштабне застосування технологій штучного інтелекту для створення, автоматизації та поширення дезінформаційного контенту. Зокрема, подібні технології використовувалися провідними російськими державними медіа, такими як РИА Новости.
Водночас Китай продовжив розширювати свій вплив через державні ЗМІ, застосовуючи широкий спектр тактик FIMI – від традиційних операцій з інформаційного маніпулювання до систематичного придушення критичних голосів. Важливою складовою стратегії КНР стало залучення не лише офіційних медіа, а й приватних PR-структур та окремих впливових осіб для розширення охоплення та маскування походження контенту.
На основі аналізу 505 задокументованих інцидентів FIMI автори звіту роблять висновок про глобальний характер цієї загрози, що суттєво впливає на локальні політичні процеси, особливо під час виборчих кампаній як у країнах Європейського Союзу, так і за його межами.
Крім того, у звіті наголошується, що Росія та Китай продовжують розгортати приховану інфраструктуру для проведення операцій FIMI, включаючи створення децентралізованих мереж для поширення дезінформаційних наративів з метою інтеграції в локальні інформаційні екосистеми.