Земля під парк, російський слід і $18 млн на кампус KSE — що не так із розширенням Київської школи економіки
Київська школа економіки (KSE), яку очолює ексміністр економіки Тимофій Милованов, опинилася у фокусі нових запитань щодо прозорості фінансування, використання земельних ресурсів та можливих зв’язків з особами, які перебувають під міжнародними санкціями. Як з’ясувалося, KSE розширює свою діяльність на ділянки з сумнівним цільовим призначенням, залучає фінансування з приватних фондів зі спірною репутацією, а також фактично перетворюється на структуру з напіволігархічним бекграундом.
$18 млн за ділянку в зоні парку та водного фонду
На початку 2024 року стало відомо, що Київська школа економіки придбала понад 5 гектарів землі на Оболонській набережній — території, яка частково відноситься до зони парку «Наталка» та має код цільового призначення 07.02 («для фізичної культури та спорту»), а також входить до меж водного фонду. Незважаючи на містобудівні обмеження, саме тут планується звести нові кампуси і наукові лабораторії вартістю до $40 млн.
У відповідь на зауваження щодо обмежень на будівництво KSE наводить приклад іншої своєї будівлі — на вулиці Берестейській, зведеної на ділянці з кодом 03.03 («для об’єктів охорони здоров'я»), яку вдалося перепрофілювати.
Звідки гроші: донори, банки і фонд з російськими коренями
Частину фінансування надала інвесткомпанія Dragon Capital, яку очолює Томаш Фіала. Зокрема, $5 млн із $50 млн, що були зарезервовані на купівлю польського Idea Bank (угода не відбулася), були спрямовані на купівлю 6-поверхової будівлі на вул. Миколи Шпака, 3. Ця адреса — вже чинна локація KSE, але привертає увагу іншим фактом: за документами будівля належить не самій школі, а приватній установі «Університет науки, підприємництва та технологій», співзасновником якої є благодійна організація «Фонд Сергія Токарєва».
Сергій Токарєв — громадянин Російської Федерації, відомий як один із власників грального бізнесу «Космолот» і фігурант санкційних списків. Його фондом, згідно з реєстром, керує Анастасія Дєєва — колишня заступниця міністра МВС Арсена Авакова.
Форма — неприбуткова, зміст — комерційний
За юридичними ознаками, KSE працює як благодійна організація, але її діяльність дедалі більше набуває рис глобального приватного освітнього холдингу, що розширює свої активи у столиці, залучаючи не лише академічні гранти, а й фінансування від наближених до великого бізнесу осіб.
Не менш показово, що чинним підписантом благодійного фонду «Київська школа економіки» є сам Тимофій Милованов, попри те, що в публічному дискурсі він позиціонує себе виключно як академік та управлінець.
Запитання, які потребують відповіді:
Чи відповідає придбана ділянка на Оболоні цільовому призначенню для будівництва кампусу?
Чи можуть підсанкційні особи прямо або опосередковано впливати на розвиток KSE?
Яким чином відбувається правове оформлення операцій із землею та нерухомістю у межах парків і водного фонду?
Чи не є використання статусу "неприбутковості" способом уникнення державного контролю?
Фінансування Київської школи економіки (KSE) у 2022–2025 роках
Державні дотації
Kyiv School of Economics є приватною некомерційною організацією й не отримує прямих бюджетних субсидій: за власним звітом KSE не фінансує уряд і повністю покладається на пожертви та донорську підтримку. Таким чином, механізм держдотацій до KSE формально відсутній, а навчальні гранти чи пільги студентам здійснюються стандартно як у приватному виші.
Донорські внески
KSE та заснований ними благодійний фонд активно залучають пожертви від приватних осіб і організацій. За даними офіційних джерел, з початку повномасштабної війни фонд KSE залучив понад $25 млн — станом на травень 2022 року
Близько $125 млн — до кінця 2024 року.
Серед стратегічних донорів – як приватні благодійники, так і комерційні структури.
Серед великих меценатів називають Ampersand Foundation, юридичну фірму Asters, інвестиційну групу Concorde Capital, IT-компанії SoftServe та GlobalLogic, а також мережу медичної клініки «Добробут». Також KSE отримує внески від відомих фізичних осіб (економістів, підприємців, громадських діячів): серед них – Тимофій Мілованов, Олександр Кравченко, Андрій Здесенко, Юрій Городніченко, Святослав Вакарчук, Юрій Вітренко.
Зарплати керівництва та ключових співробітників
Офіційна інформація про винагороди працівників KSE є закритою. За наявними даними (з американської звітності 501(c)(3)), 2023 року річні компенсації деяких керівників фонду KSE становили декілька тисяч доларів США. Так, очільник KSE Foundation Michael Schneider отримав $22 540, фіндиректор Svitlana Skorokhod – $4 706, а президент школи Т. Мілованов – лише $1 772.
Співпраця з Укрпоштою
KSE має офіційне партнерство з державним оператором «Укрпошта». У травні 2022 року Київська школа економіки й АТ «Укрпошта» підписали меморандум про співпрацю з метою підтримки освітніх, гуманітарних і соціальних проєктів. Зокрема, від початку повномасштабної війни KSE Foundation та Укрпошта здійснювали спільні ініціативи: збір коштів із продажу благодійних марок (наприклад, марки «Русскій воєнний корабель, іді…!») та примусово добровільних донатів із посилок.
Клієнтам Укрпошти примусово добровільно примушували платити KSE Foundation ніби на потреби ЗСУ. Під такою фабулою близько 102 млн грн було перераховано на рахунки фонду.
Голова «Укрпошти» Ігор Смілянський у публічному зверненні заявив, що всі пожертвування, зібрані з клієнтів (наприклад, 1 грн із кожної посилки), є добровільними благодійними внесками у фонд «KSE Foundation», але чому про це не повідомляли клієнтів і не питали їх згоди він повідомити забув.
На сьогодні жоден офіційний орган або слідчий орган України не оголошував про розслідування цього злочину стосовно KSE.
Але чомусь після публікації ЗМІ про цю чудову ініциативу брати по 1 гривні "добровільніх" внесків з клієнтів перестали.
Чому?