Що нас врятує від зміни клімату?

У вересні 2018 року мені випала нагода відвідати Дніпропетровську область. Багато людей звертались про допомогу у висвітленні існуючих проблем в області.

Одна з них - знищення лісу біля смт Обухівка, яке розташоване в центральній частині Дніпропетровської області на лівому березі Дніпровського водосховища на Дніпрі. 

Те що я тоді  побачив і почув  вразило до глибини душі. Ліс знищено, його тепер не повернути... І така трагедія відбувається по всій Україні. Майже щодня ми читаємо новини про нещадну вирубку лісів, знищення зелених насаджень...Чому згадав саме тепер?

26 вересня у Києві пройшов Кліматичний марш, на який вийшли близько тисячі людей. 

До Кліматичного маршу у столиці приєдналися понад 30 рухів, ініціатив та організацій: Українська кліматична мережа, Українська природоохоронна група, Екологія - право - людина, рух Fridays for future Україна, рух Extinction Rebellion, Фонд імені Гайнріха Бьолля бюро Київ - Україна, Зелена генерація, Зелена хвиля, СейвДніпро, Єдина планета, Відкриті клітки, U-cycle (Ю-сайкл), Марш за Київ, Офіс довкілля, Екологічне бюро Української греко-католицької церкви, Екопарк Вирлиця, Екопарк Осокорки, Совські ставки, Місто-сад, Перехрестя, Центр спільних дій, Fashion Revolution UA, Червоний хрест, U-Report, Amnesty International Ukraine, Insight, KyivPride, America House Kyiv, СEDOS (ЦЕДОС), Рух ЧЕСНО, СД платформа, ГО “Регіональне Об’єднання Молоді”, SOS Парк Супутник, Peli can live (БО «БФ «Пелі кен лів»), Bezodnya music.

Як зазначено на сайті Екодія: "Активісти вийшли на вулиці, щоб закликати владу збільшити фінансування у Держбюджеті на заходи зі скорочення викидів парникових газів, адаптації до зміни клімату та інші природоохоронні заходи. Вони включають вимоги відмовитися від дотацій на збиткову вугільну сферу, закласти гроші на підвищення енергоефективності будівель і на розвиток системи державного моніторингу якості повітря.

Наприкінці Маршу організатори передали заступниці Міндовкілля Ірині Ставчук, народним депутатам Олександру Маріковському та Олені Криворучкіній 10 вимог щодо того, в яких секторах і яким чином варто скорочувати викиди парникових газів. Услід за символічним листом, активісти надішлють і офіційне звернення із тими ж вимогами."

Допоки знайшов ось такі вимоги від Екодія: "Закликати владу України робити реальні дії для недопущення кліматичної кризи, а саме - Достатнє фінансування у Держбюджеті на заходи, які забезпечують скорочення викидів парникових газів, адаптації до зміни клімату та природоохоронні заходи.

1. Виділити та ефективно використовувати кошти на заходи з адаптації до зміни клімату, на запобігання негативних наслідків стихійних лих.

2. Відмовитись від дотування збиткової вугільної галузі

3. Забезпечити фінансування справедливої трансформації шахтарських регіонів.

4. Виділити достатньо коштів з державного бюджету на підтримку муніципальних проектів із розвитку відновлювальної енергетики та стимули для домогосподарств.

5. Закласти щонайменше 40 млрд грн щороку у підвищення енергоефективності будівель з державного ( для міст - місцевих бюджетів).

6. Виділити достатньо коштів на розвиток системи державного моніторингу якості повітря по всій країні.

7. Стимулювати екомодернізацію агропромисловості.

8. Забезпечити достатнє фінансування на заходи зі збереження біорізноманіття та відновлення екосистем.

9. Підняти податок на СО2 мінімум до 30 грн за тону СО2 з 2022 року та забезпечити використання його коштів та екологічного податку виключно на ефективні заходи зі скорочення викидів парникових газів та охорону навколишнього середовища.

10. Забезпечити достатнє фінансування на майбутнє безпечне закриття атомних станцій."

Можливо щось пропустив, але не  почув закликів про збереження природи. Адже це найпростіший перший крок на шляху до зупинення подальшого загострення кліматичної кризи. Цей крок не потребує виділення фінансування. Цей крок потребує лише волі, волі усіх громадян України, але в першу чергу осіб, які наділені владними повноваженнями і наразі приймають рішення щодо забудови зелених територій, щодо знищення водних об'єктів, щодо відсутності належного екоконтролю і т.д. і т.п. 

А ви як думаєте?