Заслужений юрист України Володимир Богатир відмітив низьку ефективність НАБУ

Від початку діяльності НАБУ (грудень 2015) і до сьогодні у кримінальних провадженнях, досудове розслідування у яких здійснювали детективи бюро, майже відсутні вироки, які б набрали законної сили, народним депутатам, керівникам центральних органів виконавчої влади та суддям. Пише заслужений юрист України Володимир Богатир.

Богатир проаналізував діяльність бюро на основі відкритих даних про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування, яку оприлюднив Офіс генпрокурора.

За повний 2023 рік було обліковано 454 кримінальних правопорушення. З-поміж них – 11 кримінальних проступків, 58 нетяжких, 200 тяжких і 152 особливо тяжких злочинів.

Кримінальних проваджень, у яких особам було вручено повідомлення про підозру, налічується 148. При цьому до суду з обвинувальним актом за цей же період було направлено лише 27 справ, а закрито майже утричі більше – 71 справу.

Богатир: Наведені цифри показують, що в поточній діяльності НАБУ з усіх реально розслідуваних кримінальних справ (із встановленими підозрюваними) до суду доходять приблизно 18%. При цьому 48% проваджень закривається через, наприклад, відсутність події кримінального правопорушення або відсутність в діянні складу злочину

Але робота з очищення влади від корупції не завершується досудовим розслідуванням, акцентує адвокат. Кількість вироків стосовно народних депутатів, керівників центральних органів виконавчої влади та суддів, за інформацією самого НАБУ, дорівнює майже нулю.

З січня 2016 по травень 2024 року у кримінальних провадженнях було повідомлено про підозру 63 народним депутатам, 46 керівникам центральних органів виконавчої влади, у тому числі міністрам та їх заступникам та 86 суддям.

Богатир: Фактично, йдеться про особливу системну практику, коли депутатам і чиновникам і суддям виносять підозри, підтвердити які в суді детективи НАБУ не в змозі.

При цьому, на його погляд, тренди підозр топчиновникам явно пов’язані не зі змінами у законодавстві, а з певними політичними – позаправовими процесами у країні.

Він наголосив, що "такі спроби тиску можуть містити ознаки зазіхання на принципи поділу влади і балансу влади".