Благодійність чи злочинна схема? Аналіз діяльності організації «Охоронці Надії України» в умовах воєнного стану
У період повномасштабної війни, коли тисячі українських родин зазнають втрат на фронті, у місті Рівне виявлено ознаки функціонування організованої групи, яка, ймовірно, використала гуманітарну риторику для здійснення протиправної діяльності з метою незаконного збагачення. За версією слідства, під прикриттям благодійного фонду «Охоронці Надії України» реалізовувалась схема з незаконного переправлення чоловіків призовного віку за межі держави, а також — потенційного легалізування доходів, одержаних злочинним шляхом.
Походження та публічна діяльність організації
Фонд із назвою, що апелює до базових цінностей довіри та патріотизму, декларував метою своєї діяльності надання допомоги постраждалим унаслідок воєнних дій. Утім, за наявною інформацією, так звані «евакуаційні рейси» використовувалися не для вивезення поранених чи осіб, що потребують допомоги, а для нелегального вивезення за кордон здорових чоловіків призовного віку. За даними джерел, вартість такої «послуги» становила від 5 до 15 тисяч доларів США з особи.
Структура управління фондом
За попередньою інформацією, ключові управлінські функції у фонді здійснювали представники однієї родини:
Микола Хомич (псевдо «Каливан») — тесть основного фігуранта розслідування, імовірний організатор злочинної схеми;
Віталій Басараба (псевдо «Бес») — співорганізатор, публічно асоційований із діяльністю фонду;
Фаїна Басараба — офіційна керівниця благодійної організації, дружина Віталія Басараби;
Ірина Олеш — сестра Віталія Басараби, ймовірно, брала участь у координації діяльності структури.
Свідчення очевидців свідчать, що зібрані кошти не витрачались на гуманітарні потреби, а спрямовувались на придбання розкішних автомобілів, нерухомості та проведення дороговартісних ремонтів.
Постать Віталія Басараби
До діяльності фонду привернуто широку суспільну увагу після оприлюднення інформації про спосіб життя Віталія Басараби. За даними журналістських розслідувань, не маючи підтверджених легальних джерел доходу, він володіє:
СПА-комплексом з ознаками елітного капітального будівництва (орієнтовна вартість — близько 1,3 млн доларів США);
автомобілем BMW XM, ринкова вартість якого становить близько 250 тис. доларів США.
Виникає очевидна диспропорція між офіційно задекларованими доходами та реальним рівнем життя, що стало підставою для перевірки джерел фінансування з боку правоохоронних органів.
Свідчення про фізичне насильство
Серйозного суспільного резонансу набув епізод, пов’язаний із колишньою бухгалтеркою фонду — Шевчук О.В., яка, за власними словами, почала документувати ознаки тіньової фінансової діяльності. За її свідченнями, вона була викрадена, вивезена до лісової місцевості, де піддалася фізичному насильству та примусу до знищення (в тому числі шляхом поїдання) компрометуючих документів. Цей інцидент став каталізатором для поглиблення журналістського розслідування.
Спроба впливу на кредитора
Окремо у розслідуванні фігурує підприємець Микола Надейко, який, за власними словами, позичив Віталію Басарабі значну суму. Після виникнення вимоги про повернення боргу, проти нього було ініційовано кримінальне провадження. За версією Басараби, Надейко міг бути причетним до замаху на бухгалтерку, однак правозахисники та журналісти ставлять під сумнів достовірність цих тверджень і прозорість відповідного кримінального провадження.
Слідчі дії та кримінальне провадження
1 квітня 2025 року правоохоронці провели обшуки у будинку Віталія Басараби та в об’єктах, що належать його родичам. Сам Басараба на той момент уник затримання, проте його тесть Микола Хомич був узятий під варту. Йому інкриміновано:
ч.1 ст. 114-1 КК України (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України);
ч.3 ст. 332 КК України (незаконне переправлення осіб через державний кордон України).
Згідно з офіційною інформацією у кримінальному провадженні №42024110000000303 від 03.09.2024, Хомича було заарештовано 3 квітня 2025 року. Йдеться про сотні ймовірних випадків незаконного виїзду військовозобов’язаних за межі держави.
Перспектива спеціальної конфіскації
У разі доведення незаконного походження активів, відповідно до статей 96-1 та 96-2 Кримінального кодексу України, майно підлягає спеціальній конфіскації. Серед активів — нерухомість, елітні автомобілі, готівкові кошти. Не виключено, що частина конфіскованого майна може бути передана на потреби оборони або для реабілітації ветеранів.
Морально-етичний вимір
Цинічне використання теми благодійності для прикриття кримінального бізнесу, особливо в умовах війни, є морально неприйнятним. В той час як українські захисники віддають життя на фронті, в тилу реалізовуються схеми торгівлі так званими «квитками на втечу». Подібна діяльність підриває довіру до інститутів громадянського суспільства та спотворює саме поняття благодійності.
Громадський контроль і петиція
З метою недопущення злиття справи громадськість закликає до максимального розголосу, публічного тиску та участі у формуванні суспільного запиту на справедливість. Підписати відповідну петицію із вимогою прозорого розслідування можна за посиланням:
👉 https://petition.kmu.gov.ua/petitions/8016
Це не лише інструмент прямої демократії, а й суспільний сигнал, що злочини, вчинені під прикриттям патріотизму, не залишаться безкарними.
Висновок
Існують обґрунтовані підозри щодо зловживання статусом благодійної організації з боку «Охоронців Надії України» та її керівництва. В умовах воєнного стану подібні дії становлять серйозну загрозу національній єдності та моральному здоров’ю суспільства. Правоохоронні органи вже вжили відповідних заходів у рамках відкритого кримінального провадження. У разі доведення вини обвинувачених, суспільство очікує не лише справедливого покарання, а й конфіскації незаконно набутого майна на користь держави.
Публічність, прозорість та увага громадськості є запорукою того, що справу не буде замовчано.