Чому збитковість державних підприємств стала нормою в Україні?
Якщо ви не знаєте, чому збитковість ДП приносить їх керівникам більше грошей. То я вам розповім. Тому, що вони керують підприємствами в новій парадигмі - “економіки збитків”.
Україна — це країна, де громадськість живе в теплій ванні уявлення про те, що ніби уряд працює на неї, але при цьому трішки краде. Бо навіщо тоді взагалі та влада, коли неможна неї зловживати. Так?
Так, але не так. Часи коли держслужбовці крали трішки, давно минули. За останні 10 років в Україні корупціонери навчились не трішечки красти з заробленого, а шалено багатіти зі збитків.
Тому те що ви все вважаєте економічним парадоксом, коли держслужбовці багатіють на тлі шалених збитків керованих ними підприємств, це моветон.
Державні підприємства щороку генерують мільярдні збитки, саме завдяки несамовитій праці керівників, які за свою таку роботу отримують неймовірні зарплати, які змушують заздрити навіть президента США.
Вважаєте, що хтось тут шуткує? Навести приклади?
“Укрпошта”
Почнемо зі справжнього "героя" нашого часу - Ігоря Смілянського, керівника «Укрпошти». Зарплата цього реформатора складає близько 25 млн грн або $600 тис на рік. Для порівняння, це вдвічі більше, ніж отримує Дональд Трамп на своїй посаді президента США.
Чому він отримує таку велику зарплату?
Тому, що під його керівництвом «Укрпошта» показала збитки у 796 млн грн або $19 млн у 2023 році, і приблизно 594,8 млн грн $15 млн у 2024.
“Укрзалізниця”
Ще один приклад неефективного управління: “Укрзалізниця”. Завдяки потужній наглядовій раді, члени якої отримають приблизно $15 тис. зарплати на місяць, збитки за 2023 рік склали 20,3 млрд грн або $470 млн, а за 2024 рік близько 12,6 млрд грн або $304 млн.
Що дивує, так це те, що не дивлячись на те, що збитки “Укрзалізниці” значно вищі ніж у “Укрпошти”, її керівник отримує лише 9 млн грн або $220 тис. на рік. Що звичайно несправедливо.
Аеропорт “Бориспіль”
Аеропорт “Бориспіль”, один із найбільших транспортних вузлів країни, у 2023 році показав збиток у розмірі 1,5 млрд грн або $36 млн. Проте керівник аеропорту отримав 5,18 млн грн або $124 тис. у 2024 році. Ймовірно, головна інновація “Борисполя” - це інноваційний спосіб, як за умов постійних збитків зберегти настільки космічний рівень доходів керівництва.
ДПЗКУ
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) — ще один учасник цього параду парадоксів. За 2023 рік збитки склали 6,95 млрд грн $167 млн. І на цьому тлі керівник отримує зарплату у 5 млн грн або $120 тис., що в 44 рази перевищує середню зарплату по компанії. Що ж, можна сказати, що ця різниця - це і є справжній “урожай” корпорації.
Чому так відбувається?
Відповідь проста: збитки - це новий показник успішного менеджменту. Чим більше підприємство витрачає, чим більше воно збиткове, тим більше отримають різні підрядники паразити, тим більше утилізується грошей платників податків, і як наслідок тим більше за їх плідну та несамовиту працю вдячний уряд.
І вдячний не просто так. Бо це не перший випадок, коли держслужбовці доводять найбагатіші та найприбутковіші підприємства до банкрутства, а потім приватизують їх, продаючи за безцінь на аукціонах.
Таким чином: чим більше підприємство падає в прірву збитків, тим більше грошей отримує керівник. Це новітня мотиваційна система, яку вже давно варто включити у підручники з економіки - “економіки збитків”, в парадигмі якої ми зараз живемо.
Як пояснити все це простим громадянам, які ледве зводять кінці з кінцями, — питання риторичне.
Інше питання, на скільки вистачить спроможності громадян задовольняти апетити держави, яка вибудовує економіку на ледь живому організмі країни яка з останніх сил веде війну з російськими окупантами?
Можливо, настав час переглянути ці підходи? Бо якщо державні підприємства і далі будуть працювати у такому ж стилі, що взагалі залишиться від країни?