Дослідження CASE - яскравий приклад як завдяки маніпуляції можна "відбілити" офшори

Звернув свою увагу на матеріал "Схеми по ухилянню від податків 2021", який дуже здивував мене професійною підміною понять ти висновків. Не заглиблюючись в деталі, здається, що перед нами не дослідження, а маніпуляція була створена з єдиною ціллю: створити уяву ніби офшори - це на погано, а ось зарплати в конверті - суцільне зло!

Чому виникає така думка?

Звернімось до дослідження, ось що пишуть автори, та наводять графік:

"Фахівцями Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна та Інституту соціально-економічної трансформації було проаналізовано нові дані щодо найбільших схем по мінімізації податків та проведено розрахунки щодо недонадходжень до бюджету від них. Набір інструментів уникнення податків в Україні в цілому не дуже відрізняється від інших країн. До стандартного набору, зокрема, входять:

  • Порушення митних правил та контрабанда (маніпуляції з митною вартістю товарів, перерваний транзит, схеми за допомогою поштових пересилань, «піджаки», пряма контрабанда)
  • Розкрадання податку на додану вартість (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво (missing trader) – зокрема, «карусельні» схеми, підміна товару («скрутки»))
  • Контрафакт
  • Переміщення прибутку до «податкових гаваней» («офшорів»)
  • Схеми тіньового ринку оренди землі
  • Тіньові заробітні плати
  • Викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу)
  • Зловживання податковими пільгами та преференціями і спеціальними режимами
  • Неофіційне підприємництво та індивідуальна економічна діяльність без реєстрації".

За висновком експертів загальні втрати державного бюджету України від схем мінімізації та ухилення від оподаткування становлять від 263 до 443 млрд. грн. на рік, а обсяг самих схем оцінюється від 918 до 1526 млрд грн.

Лідером серед схем мінімізації податків стала виплата зарплат у конвертах. Загальні обсяги таких виплат приблизно становлять 220-300 млрд. грн. на рік, а втрати бюджету - від 110 до 150 млрд. грн.

"Щож тут не так?" - запитаєте ви.

Відповідь дуже проста. Маніпуляція полягає в тому, що зарплати фактично заробітня плата - це видатки, а не дохід тих хто ухиляється від податків!

Також зарплатня не збільшує, а зменшує обсяг оподаткування! Таким чином, зловживання достатньо цікаве.

Але і це все не все.

Щоб сформувати фонд оплати труда у конверті ці гроші треба якимось чином "вивести", для чого в 100% випадків особи які ухиляються використовують конвертаційні центри. Які, зокрема виводять гроші через офшори!

І ось тут питання до фахівців Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна та Інституту соціально-економічної трансформації як так склалось, що офшорні схеми + конвертаційні схеми загалом наносять менше шкоди ніж зарплати у конвертах?

Адже фактично, зарплатня - це від 10 до 20% від загальної суми яку виводять ти хто оптимізує податкові схеми!

Виходячи навіть з того припущення, що 300 млрд - це сума зарплатні в конвертах, загальний обсяг конвертаційних та офшорних операцій має становити 1,5 трильйони, а ніяк не 290 млрд!

Іншими словами, вибачте, але здається єдина ціль такого дослідження це приниження шкоди яку задає державі офшорна економіка і ніщо інше!

Дивіться також