Kyiv Smart City: кияни заплатили, Кличко пропіарився, Назаров заробив - афера на 5 мільйонів гривень
Про важливість і корисність сервісів, пов'язаних із геолокацією, говорити немає жодного сенсу. Вони надзвичайно зручні, корисні та повністю відповідають викликам часу, а саме тотальній «мобілізації» користувачів.
При цьому під «мобілізацією» можна розуміти як тотальний перехід на смартфони, так і неймовірну мобільність користувачів, що передбачає постійну необхідність мати можливість знайти допомогу в навігації.
Власне тому, коли я виявив, що 6 червня 2018 року Департамент інформаційно-комунікаційних технологій Київської міської державної адміністрації або ДІКТ КМДА оголосив тендер на: «Послуги щодо створення та інформаційно-технічного супроводу тематичного веб-агрегатора заходів і подій м. Києва на основі служб Google», я був надзвичайно здивований, адже дивно, що такий корисний і важливий для Києва сервіс залишився без уваги ЗМІ та громадськості!
Мені стало цікаво, як таке могло статися, і чому настільки важливий і навіть необхідний сервіс не став ще однією перлиною серед розроблених у рамках «Комплексної міської цільової програми "Електронна столиця" на 2015–2018 роки».
Я ще трохи залишився на сайті PROZORRO і виявив, що це не єдиний тендер, пов'язаний із цією платформою.
Окрім 2 390 000 гривень за розробку, та сама компанія «ТОВ "Е-Бізнес Солюшенс" (ЄДРПОУ 39174223)» виграла у 2019 році тендер на «Розвиток та технічну підтримку тематичного веб-агрегатора заходів і подій міста Києва на основі служб Google», перемігши з пропозицією у 2 910 000 гривень.
Тобто за продукт і його доопрацювання компанія, яка позиціонується на ринку як розробник, отримала загалом 5 300 000 гривень.
Що становить практично 200 000 доларів США за тодішнім курсом.
Гроші абсолютно немалі, але здавалося б, що й продукт має бути значним і важливим для міста.
То де ж можна знайти про нього інформацію?
Більш ніж ймовірно, що його не могли не анонсувати на щорічному заході «Kyiv Smart City Forum 2018», і дійсно, так і є.
На сайті LB.UA я знайшов новину «Kyiv Smart City Forum 2018: 50 провідних експертів представили успішні приклади smart-рішень у містах», де серед іншого зазначено:
«Дмитро Шоломко, директор Google-Україна, змоделював курс розвитку технологій у світі майбутнього, а також розповів про результати плідної співпраці міської влади з компанією Google, а саме — про інструменти, які «полегшують життя киян, надаючи їм опції для пошуку цікавих подій або місць у Києві». Kyiv Maps і Kyiv Sport Maps допомагають жителям міста краще орієнтуватися в інформаційному потоці й відразу знаходити те, що їх цікавить».
Скріншот на пам’ять:
Чудово!
Виявляється, сервіс, за який місто заплатило на той момент 100 000 доларів США, називається Kyiv Maps!
А де напевне можна дізнатися й прочитати про новий цифровий сервіс?
Звісно ж, на головному цифровому порталі міста: kyivcity.gov.ua, де я й намагався знайти інформацію про нього.
Яким же було моє здивування, коли про продукт, який так хвалив представник Google-Україна, на сайті знайшлася лише одна новина від 2019 року:
«У додатку «Kyiv Smart City» з’являться оповіщення про дорожні роботи».
При цьому згадка про сервіс була якоюсь бляклою і невиразною:
«Розробники також запустили в додатку розділ «Афіша заходів». Для зручності створено три підрозділи: «Культурні заходи», «Відпочинок», «Освітні заходи». При увімкненій геолокації користувачі можуть обирати події за такими параметрами, як час, популярність і місце проведення. А якщо активний киянин хоче помістити в додаток власний захід — він матиме таку можливість. Необхідно лише створити івент на ресурсі kyivmaps, який інтегрований у додаток, і в розділі «Афіша» всі користувачі програми побачать новостворений захід. У 2020 році розвиток додатку продовжиться».
Знову — ні посилання, ні опису.
Що ж залишається робити? Звернутися за допомогою до Google!
За запитом «kyivmaps» першим висвітився сервіс із однойменною назвою, розташований за адресою: https://kyivmaps.com/.
При цьому мені здався досить дивним той факт, що у підвалі сайту я знайшов наступну інформацію:
Жодної згадки про ДІКТ КМДА або належність місту.
Не надто допомогла й інформація, розміщена на сторінці «Контактна інформація»:
Набагато більше інформації виявилося на сторінці «Публічна оферта для партнерів»:
Тут, зокрема, була зазначена інформація про власника, яка збігалася з назвою розробника. Ним виявилося «ТОВ "Джем Девелопмент"» (ЄДРПОУ 41617839).
Цей розробник не отримував від міста грошей за розробку і не брав участі у жодних тендерах.
Але це ще не найцікавіше.
Серед новин мені вдалося знайти багато іншої дивної інформації, яка суперечить умовам тендера.
Зокрема, новина від 25.12.2017 на порталі ITC.UA «У Києві запустили ресурс Kyiv Maps, що є єдиною онлайн-базою міських подій і локацій на основі Google Maps» стверджувала:
Зазначимо, що вже зараз на сайті https://kyivmaps.com/ працює єдина база міських заходів, яка постійно поповнюється як розробниками, так і користувачами Kyiv Maps.
А джерелом вказано сайт: Kyiv Smart City!
Але й це ще не все.
У іншій новині від 18 травня 2018 року, опублікованій на сайті KievVlast «Юрій Назаров спільно з Google допомагає жителям столиці та туристам знайти цікаві місця Києва», текст взагалі перевертав усе з ніг на голову:
«Новини: Юрій Назаров спільно з Google допомагає жителям столиці та туристам знайти цікаві місця Києва. Спільний проект компанії "Google Україна" і Київської міської державної адміністрації (КМДА) допоможе киянам і гостям столиці знайти цікаві місця Києва онлайн».
«У ході нашої співпраці з компанією Google було перевірено та верифіковано 3 тис. об’єктів соціальної сфери. Було створено низку агрегаторів, які полегшують життя киянам, допомагають їм знайти цікаві події або цікаві місця в Києві (Kyiv Maps і Sport.Kyiv Maps)», — повідомив співкоординатор ініціативи Kyiv Smart City.
При цьому посилання з Sport.Kyiv Maps «https://ua.sport.kyivmaps.com/» перекидає нас на сайт «https://mixsport.pro/».
Ще раз:
У грудні 2017 року ми бачимо новину про новий геотаргетинговий сервіс на базі карт Google.
У травні 2018 року начальник департаменту ДІКТ КМДА говорить про низку агрегаторів, які розробляє місто, і вказує адреси, що, як ми вже знаємо, до міста не мають жодного відношення.
Серед сервісів при цьому фігурує продукт, тісно пов'язаний із прізвищами Кличко і Зозулі.
І тільки у червні 2018 року місто оголошує тендер, на якому «розігрує» гроші, що йдуть компанії, яку нам ще не доводилося зустрічати.
Втім, це лише одна з можливих гілок розвитку сюжету.
Краще звернімо увагу на іншу інформацію з сайту https://kyivmaps.com/.
Проєкт FreeGen Group
Переходячи на сайт проєкту, ми раптом починаємо знаходити інформацію, яка допомагає скласти напрочуд загадковий пазл.
5 із 6 останніх новин проєкту повторюють мов мантру, що ця компанія тісно співпрацює з Google-Україна, а вся та лінійка продуктів, про яку я писав вище, не має відношення до міста, а є їх власною розробкою!
Ось що стверджує новина «Генеральний директор "Google Україна" Дмитро Шоломко анонсував запуск спортивного порталу MixSport» від 12 листопада 2018 року:
«У рамках Kyiv Smart City Forum 2018 генеральний директор Google Україна Дмитро Шоломко розповів про плідну співпрацю київської влади з компанією та про справжню цифрову революцію в Україні.
Зокрема, у 2017 році стартував Google Pay. А нещодавно жителі можуть стежити за рухом міського транспорту за допомогою Google Maps, що дозволяє суттєво економити час. Крім того, Дмитро розповів про найкращий столичний ресурс Kyiv Maps, де можна в один клік знайти найцікавіші події та місця Києва (виставки, фестивалі, спектаклі, кафе, парки тощо)».
Окрему увагу Дмитро приділив одному з найсвіжіших проєктів, підтримуваних Google, – унікальному всеукраїнському спортивному порталу Mixsport.
Новина від 23 листопада 2018 року «Google Day 2018 і прорив України в сфері цифрових технологій»:
«Юрій Назаров, директор Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА Smart City, розповів про унікальні проєкти Discover Kyiv і Kyiv Maps, реалізовані в рамках програми "Цифрова трансформація Києва" від Google. Discover Kyiv пропонує онлайн-тури та екскурсії Києвом і Київською областю. На сайті можна дізнатися багато нового про природу, культуру, історичні місця Києва. Kyiv Maps — це онлайн-карта столиці, завдяки якій за лічені хвилини можна знайти інформацію про всі події Києва. Виставки, концерти, фестивалі — вся актуальна інформація зібрана на одному сайті. Також на Kyiv Maps кожен користувач знайде дані про столичні заклади — від музеїв до ресторанів».
Варто звернути увагу, що платформа Discover Kyiv також розроблена Jam.Development, про що свідчить інформація на їхній сторінці: https://jam.in.ua/works/
І FreeGen Group не заперечує свою причетність до проєкту: https://freegen.group/discover-platform/
Тобто чиновник КМДА розповідає про програми ДІКТ, але чомусь у презентації згадує продукти, які не є власністю міста, містом не замовлялися і за які місто розробнику не платило!
Але продовжимо досліджувати новини з сайту, чергова з яких від 7 липня 2019 року «Портал Kyivmaps і міський застосунок Kyiv Smart City оголосили про інтеграцію», повідомляє:
«Відтепер заходи, які зібрані на порталі Kyivmaps, інтегруються в застосунок Kyiv Smart City. Тепер останній також допомагає киянам і гостям міста у пошуку дозвілля».
Тобто місто вже не акцентує увагу на «своїх» продуктах, а говорить про інтеграцію з ними.
І в новині від 13 липня 2019 року «Володимир Кличко представив нашу платформу Mixsport у Верховній Раді України», ми знаходимо:
«Комітет Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму разом із екс-чемпіоном світу з боксу та засновником платформи Mixsport Володимиром Кличком виступили перед представниками українських спортивних федерацій. На презентації йшлося про програму "Діджиталізація спорту", в рамках якої був реалізований онлайн-ресурс Mixsport.
Проєкт підтримує компанія Google Україна».
Прекрасна історія перемоги цифровізації!
Але де ж сервіс, за який місто заплатило 5 мільйонів?
Його немає на порталі міста Києва: https://kyivcity.gov.ua/
Про нього немає жодного слова в новинах.
Натомість є просто величезна кількість згадок про спортивний сервіс, засновником якого зазначено Володимира Кличка.
Що ж робити?
Йдемо на сервіс брата Кличка і знаходимо, що сервіс https://kyivmaps.com/ абсолютно ідентичний https://mixsport.pro/, і інформація у підвалі сайту це підтверджує:
Єдине, що їх відрізняє окрім спрямованості, — це інформація, розміщена у розділі «Публічна оферта для партнерів»:
Ця оферта, відповідно до Цивільного кодексу України, опублікована (розміщена) на Інтернет-сайті https://mixsport.pro/ і є офіційною пропозицією фізичної особи-підприємця Гарбуза Марини Євгенівни, далі за текстом — «Виконавець», укласти Договір надання послуг, далі — «Договір», і містить умови, необхідні для надання послуг, далі — «Послуги».
Щоправда, в цьому ж документі ми знаходимо реквізити виконавця:
Фізична особа-підприємець
Зозуля Юрій Андрійович
Ід.код 2568803556
Адреса: м. Київ,
вул. Висоцького, буд. 7, кв. 53,
рахунок UA923206490000026004052613035
у філії «Розрахунковий центр» АТ КБ «ПриватБанк»
електронна адреса: [email protected]
Що вказує на особу, яка відрізняється від вказаного «офіційного» відповідального.
Втім, ми можемо сміливо стверджувати, що сервіси https://kyivmaps.com/ і https://mixsport.pro/ мають одну й ту саму прописку: вул. Басейна, 12, Київ, 01001, Україна.
Де, окрім усього іншого, розташовані й інші бізнеси підприємця Юрія Зозулі, які він розвиває під брендом FreeGen:
Коворкінг FreeGen Space
Нічний клуб FreeGen Nights
Кафе для серферів FreeGen surf cafe
І знову ми не отримуємо відповіді на найголовніше питання:
Де сервіс, за який місто віддало 200 000 доларів?
Власне, щоб отримати відповідь на це питання, довелося офіційно звернутися за інформацією до КМДА.
Відповідь мене здивувала ще більше, ніж усе, що відбувалося до цього.
"У 2018–2019 роках відповідно до пункту 29 «Створення та інформаційно-технічний супровід тематичного веб-агрегатора заходів і подій міста Києва на основі служб Google» Переліку заходів із подальшого впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у сфері життєдіяльності міста Києва на 2018 рік, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.04.2018 № 614 (Додаток 1), пункту 17.4 «Розвиток та технічна підтримка тематичного веб-агрегатора заходів і подій міста Києва на основі служб Google» напрямів діяльності та заходів Комплексної міської цільової програми «Електронна столиця» на 2019–2022 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 18.12.2018 № 461/6512 (Додаток 2), Департамент інформаційно-комунікаційних технологій забезпечив створення тематичного веб-агрегатора заходів і подій міста Києва на основі служб Google (https://guide.kyivcity.gov.ua).
Чудово! У нас є адреса сервісу!
Переходимо за посиланням — і що ми бачимо?
Абсолютно ідентичний як за архітектурою дизайну, так і за виконанням усім нашим попереднім сервісам продукт!
Щоправда, підвал у нього взагалі дивовижний.
У ньому не згадується розробник, але вказано:
Реалізовано в рамках проєкту Kyiv Smart City — KyivMaps
Але й це ще не найцікавіше.
Офіційний вебресурс, за розробку якого було заплачено якійсь «лівій» компанії, без жодних прелюдій посилається на свого набагато більш іменитого і розпіареного брата-близнюка!
Уявляєте, яке щастя!
Завдяки моїй кропіткій праці я возз'єднав сім'ю, знайшовши нашим братам-близнюкам ще одного їхнього побратима!
Інакше, ніж знаючи про тендери, цього родича знайти було просто неможливо.
Про нього немає згадки на офіційному сайті міста.
Немає жодного слова на сторінці Kyiv Smart City.
Ви не знайдете цей домен і в новинах.
Як таке може бути?
Як може статися, що місто платить невідомому розробнику за створення продукту, який просто забувають, а в той час активно піаряться приватні сервіси людей, дуже близьких до мера нашого міста — Віталія Кличка і Юрія Зозулі!
Особливо враховуючи, що як з'ясувалося, місто не просто заплатило дивній компанії за розробку, але й усі майнові права на продукт належать виключно місту!
Про що свідчить низка документів, а саме:
«Договір про передачу (відчуження) майнових прав суб’єкта авторського права № 8/1 від 14.12.2018, який є додатком № 5 до Договору про надання послуг № 8 від 17.07.2018, укладеного між Департаментом та ТОВ "Е-Бізнес Солюшенс", Департаменту, на підставі акта приймання-передачі твору, передані майнові права суб’єкта авторського права на твір "Тематичний веб-агрегатор заходів і подій міста Києва на основі служб Google"».
Дивовижний фінал
Щоб зрозуміти, як так неймовірно склалися пазли, що замість одного сервісу, за який місто заплатило, ми в результаті отримали два цифрових проєкти, на яких піариться оточення Віталія Кличка, нам довелося звернутися до матеріалів заяви про злочин, яка за щасливим збігом опинилася у нас.
Із матеріалів цієї заяви нам стало відомо, що:
Історія починається з того, що у 2001 році було зареєстровано «ТОВ "САП Україна"», і його директором став Матяш Максим Іванович.
У 2006 році для оптимізації оподаткування була зареєстрована компанія «ТОВ "Коним груп"», засновниками якої стали директори «ТОВ "САП Україна"»:
Новоацький Олександр — комерційний директор SAP Україна до 2011 року;
Назаров Юрій — account-менеджер SAP Україна до 2009 року;
Романов Володимир — консультант SAP Україна до 2007 року.
У 2014 році SAP Україна стала об'єктом пильної уваги прокуратури.
Виявилося, що «ТОВ "Коним груп"» реалізовувало програмні продукти «ТОВ "САП Україна"», але категорично з нею не розраховувалося.
Збитки компанії SAP від «співпраці» з «ТОВ "Коним груп"» склали приблизно 1 036 669 доларів США.
Невідомо, як тоді вдалося вирішити це питання, але партнери із «ТОВ "Коним груп"» позбулися її, продавши компанію, і якось ця історія припала пилом.
Але історія на цьому не закінчилася.
9 квітня 2014 року була зареєстрована компанія «ТОВ "Елеганс Бізнес Солюшенс"». Директором цієї компанії та одним із засновників став Романов В.Є. (колишній директор і співзасновник «ТОВ "Коним груп"»), а Назаров і Новоацький стали бенефіціарами нової компанії.
Структура нової компанії:
Kyiv Smart City: Тихою SAP'ою
17 липня 2014 року, всього через три місяці після реєстрації, компанія «ТОВ "Елеганс Бізнес Солюшенс"» отримала статус партнера SAP і продовжила розпочату «ТОВ "Коним груп"» діяльність.
У 2018 році «ТОВ "Елеганс Бізнес Солюшенс"» змінило назву на «ТОВ "Е-Бізнес Солюшенс"».
Але нас цікавить дещо інше.
З січня по серпень 2015 року — заступником генерального директора комунального підприємства «Київське інвестиційне агентство» працював певний Юрій Назаров — той самий, який раніше був директором «ТОВ "Коним груп"».
Цей, безумовно, талановитий співробітник у вересні 2015 року зайняв посаду начальника Управління інформаційно-комунікаційних систем, а з 4 квітня 2016 року — Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій та захисту інформації апарату КМДА.
З 3 березня 2017 року Юрій Назаров — директор Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА (призначений розпорядженням Кличка №108 від 03.03.2017).
Юрій Назаров — безпосередній координатор ініціативи «Kyiv Smart City» і фактичний керівник цього проєкту.
Таким чином, дуже важко звинуватити Юрія Назарова у безпосередній причетності до виведення 5 300 000 гривень на рахунки своєї компанії.
Як і практично неможливо знайти прямий зв'язок із прізвищем Матяш.
Жоден факт не свідчить також про якийсь корупційний змову.
Не говорить про змову і той факт, що співзасновником нового «ТОВ "ФРІДЖЕН ГРУП"» (FREEGEN GROUP LLC) (ЄДРПОУ 44302641) став засновник «ТОВ "Джем Девелопмент"» — Дмитро Матяш.
Висновки, що напрошуються:
Юрій Назаров не випадково опинився на займаній посаді. Імовірно, йому сприяли старі партнери по компанії SAP, а, можливо, і її власник.
Дмитро Матяш, безсумнівно талановитий розробник, створив продукт, вкладення у який місто вирішило компенсувати досить складною схемою.
Він отримав свої гроші (або свою частку), ймовірно, готівкою, а обслуговування виведення коштів доручили старому перевіреному виконавцю — Юрію Назарову.
Власне, отримавши гроші за продукт, панове концесіонери вирішили багаторазово збільшити прибуток, розпочавши масштабування проєкту під різні завдання.
Так виник сервіс для брата нашого мера.
Так з’явилися інші сервіси, які не менш успішно продавалися за бюджетні гроші, хоча кінцевим бенефіціаром не був розробник.
Навіщо йому, власне, було б бруднити своє чесне ім’я?
І в результаті, що ми маємо:
Володимир Кличко піарить «свій соціально корисний софт», за який не заплатив жодної копійки, адже рахунок оплатили кияни.
Розповідає про "діджиталізацію спорту" як про власну ініціативу, хоча оплатили її зовсім не брати Клички.
А Юрій Зозуля і Дмитро Матяш масштабують свій бізнес, інвесторами якого стали все ті ж самі — довірливі кияни.
Ті самі кияни не тільки оплатили розробку ПЗ концесіонерів, а й вклали немалі кошти у його піар і рекламу, оскільки ДІКТ КМДА активно просував ці програмні рішення на всіх можливих майданчиках.
Google-Україна без жодного сорому возвеличує досягнення українських корупціонерів, якими має пишатися не тільки Україна, але й увесь світ!
Схема просто геніальна!
Сподіваюся, у ДБР її оцінять належним чином.