Михайло Янчук: Відпочинок у Санта Клауса і новий корупційний скандал
Михайло Янчук, голова офісу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), знову опинився в центрі корупційного скандалу. Лише на початку року він опинився в полі зору громадськості через службове відрядження, яке виявилося відпочинком у будинку Санта Клауса у Фінляндії. Тепер його ім’я знову пов’язують із масштабною схемою незаконного бізнесу.
Підроблені батарейки: розслідування БЕБ
Декілька місяців тому детективи Бюро економічної безпеки України (БЕБ) викрили групу осіб, що організувала виробництво і збут підроблених батарейок, які видавалися за продукцію відомих міжнародних брендів. Щомісячний оборот підпільного цеху складав понад 10 мільйонів гривень. Спочатку журналісти не звернули увагу на можливу роль Янчука у цій схемі.
Проте, дослідження минулого чиновника виявило цікаві деталі.
Дивні джерела доходу
Ще у 2018 році Янчук працював у маловідомій компанії "Зовнішньоторговельна виробничо-комерційна фірма 'РКЦ'". Його річна зарплата складала лише 100 тисяч гривень, ще 100 тисяч він отримав від продажу цінних паперів. Однак, попри ці скромні доходи, Янчук вже мав заощадження в 45 тисяч доларів готівкою.
Його дружина, Олена Тітова, є власницею ТОВ "РКЦ" та займається техобслуговуванням автомобілів і здачею в оренду нерухомості на вулиці Глибочицькій, 40 у Києві. Звідки у родини з офіційним доходом 200 тисяч гривень на рік з’явилася елітна нерухомість у центрі столиці?
Роль Янчука у виробництві фальсифікату
БЕБ розслідує кримінальне провадження № 72024000500000020 від 01.02.2024 за ч. 3 ст. 229 КК України – незаконне використання знака для товарів і послуг. Влітку 2024 року правоохоронці отримали дозвіл на обшук приміщень, що належать ТОВ "РКЦ", з метою виявлення фальсифікованої продукції, обладнання для її виготовлення та фінансових документів.
Як з’ясувалося, у цих приміщеннях вироблялися підроблені батарейки, які згодом реалізовувалися під виглядом продукції всесвітньо відомих брендів, зокрема "Duracell". У липні 2024 року під час обшуку було вилучено велику кількість фальсифікату. Проте тоді правоохоронці не розголошували, хто є власником приміщень, що використали для підпільного виробництва.
НАЗК і нові корупційні звинувачення
На тлі цього скандалу Янчук потрапив у поле зору Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Там детально аналізують його діяльність на посаді директора Державного агентства водних ресурсів України, яку він обіймав до жовтня 2024 року. За підсумками розслідування, Янчук разом з іншим чиновником Максимом Рівтіним був звільнений з Держводагентства. Однак, замість того щоб зникнути з політичної арени, він був призначений головою офісу НКЦПФР.
Фінансові махінації та стрімке збагачення
З 2018 року, коли Янчук почав займати високі державні посади, його фінансовий стан значно покращився. В його власності з’явилися активи на десятки мільйонів гривень, а готівкові заощадження сягнули 248 тисяч доларів. При цьому у деклараціях чиновник уникав детального розкриття своїх джерел доходів.
Скандал із підробленими батарейками, схоже, стане черговим ударом по репутації Янчука. Однак, як свідчить його кар'єра, він уже неодноразово випливав у корупційних справах і щоразу уникав відповідальності. Чи зміниться ситуація цього разу – покаже хід розслідування БЕБ та реакція правоохоронних органів.