Національному природному парку "Святі Гори" на Донеччині 24 роки

Перший національний природний парк загальнодержавного значення на лівобережжі України – НПП «Святі Гори» було створено 24 роки тому 13 лютого 1997 року Указом Президента України №135.

НПП «Святі Гори» розташований уздовж русла Сіверського Дінця від Харківської області на північному заході і до Луганської на сході в Слов’янському, Лиманському і Бахмутському районах Донеччини.

Загальна площа парку становить 40605,5 га земель державної власності. З них 39601,5 га займають лісові землі, 967 га – землі Святогірського лісопаркового господарства та землі м. Святогірська, 37 га – землі водного фонду.

У постійному користуванні парку знаходиться 11894,5 га, а 28711 га включені до його складу без вилучення у землекористувачів.

Парк було створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання ландшафтів Донецького кряжа з типовими та унікальними природними комплексами, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

Історія освоєння природи Святих Гір нараховує багато століть. Про це свідчать численні археологічні пам’ятники (на території НПП їх 129), які датуються від палеоліту до середньовіччя. Найбільш відомий пам’ятник історико-культурної спадщини, Святогірський печерний монастир, існує по деяких версіях з XI сторіччя. Ріка Сіверський Донець не раз згадується в древньокиївському літопису. Як повідомляє Нестор, у 1111 році дружини князя Володимира Мономаха перейшли Донець і завдали нищівної поразки половцям на їхніх землях. Десь тут розігралися події, повідані нам невідомим автором у дорогоцінному пам’ятнику слов’янської літератури «Слові о полку Ігоревім».

У 70-80-х роках на сучасній території НПП «Святі Горі» було організовано 17 заказників і пам’яток природи різного рангу. Однак їхня невелика площа і труднощі контролю за дотриманням режиму охорони не дозволяли вважати ці заходи достатніми. Тому відповідно до Указу Президента України № 135/97 від 13 лютого 1997 року був створений Національний природний парк «Святі Гори».

А 22 січня 2010 року відповідно до Указу Президента України № 57/2010 до парку було включено додатково 20 га земель державної власності, які надавались йому у постійне користування та одночасно виключено 3,5 га земель.

Національний природний парк має величезні природні і культурно-історичні рекреаційні ресурси.

Мальовничі лісові масиви на площі біля 34 тисяч гектарів, ріка Сіверський Донець, численні лісові озера, зелені гаї і квітучі луги, сприятливі кліматичні і бальнеологічні умови створюють високий природний рекреаційно-туристичний потенціал національного природного парку «Святі Гори». На території парку прокладені 2 екологічні стежки: «Зустріч», «Дубовий гай» з 600-літнім дубом і екскурсійно-туристичні маршрути по крейдяним (Святим горам).

Культурно-історичні рекреаційні ресурси національного парку представлені 129 пам’ятниками археології і 73 пам’ятниками історії і культури.

У місті Святогірськ функціонує з 1980 року Слов’яногірський історико-архітектурний заповідник. Величезний інтерес викликає комплекс пам’ятників Свято-Успенської Святогірської Лаври, що залучає десятки тисяч прочан і туристів.

На території парку розташовані: Скит «Святе місце», могила Іоана Затворника, що прожив у келії печерного монастиря 17 років, залишки Преображенської церкви та палацу Потьомкіних, що підлягають відновленню. На найвищому мисі крейдяної гори перебуває Святогірське городище салтово-маяцької культури. У заповідній зоні парку в урочищі «Минівський яр» виявлена стоянка перших людей Придінців’я. Тільки одних пам’яток – поселень і городищ різних періодів історії на території парку налічується близько 70: Теплинське, Маяцьке (Царино), Брусовське, Щурівське, Сидоровське, Дробишевське. Форпостне, Новоселівське та багато інших.

Одним із самих відвідуваних туристами пам’ятників історії та культури є 22-метрова залізобетонна скульптура Артема (революціонера Ф.А. Сергєєва). Цей пам’ятник внесений до реєстру пам’ятників національного значення. Поруч із пам’ятником Артему – Меморіал ВВВ, що оповідає про події другої світової війни.

Також на крейдяній горі на шляху екскурсійно-туристичних маршрутів стоїть незвичайний пам’ятник «Дуб Камишева», присвячений 20-річному лейтенантові, що загинув під час війни.