Давід Пластер, про проблеми військової медицини, тактичну медицину та брак комунікації з волонтерами
15 лютого в приміщенні Укрінформу група українських волонтерів презентувала свою нову ініціативу “Асоціація операторів та інструкторів з першої допомоги й тактичної медицини”.
Анонсувала створення організації, яка б перш за все налагоджувала б комунікацію серед медичних працівників КМС та МОЗ, між активістами і волонтерами. Шукала найкращі шляхи взаємодії, знаходила б відповіді на важливі питання та допомогала зі створенням нових актуальних медицинських стандартів.
Дуже прикро було бачити, як в черговий раз на захід волонтерів які фактично на своїх плечах витягнули цю війну не прийшов ніхто ані з військових, ані державних представників у галузі медицини. Склалось таке враження, що воно їм не треба, що проблеми людей до яких більш чутливі волонтери взагалі не турбують тих, хто ніби як займається цим професійно і фахово.
На заході, серед учасників презентації був присутній американський волонтер Давід Пластер, до якого ми і звернулись за коментарем, стосовно самої асоціації і взагалі його думки стосовно ситуації яка склалась в Україні і медицині зокрема.
Олег Чеславський: Чому чергова активність волонтерів не викликає ані уваги, а ні поваги представників держави?
Давід Пластер: Мабуть, у них дуже багато роботи! Немає на це часу. Але ми їх запрошували і наступного разу будемо запрошувати.
Комунікація дуже важлива, тому що. Як ми вчимо наших курсантів: без комунікації у нас немає пацієнта.
Якщо наші експерти і урядові не будуть мати комунікації жодних змін не буде.
Олег Чеславський: Чи допомагає сьогодні влада волонтерам? Чи допомогає вона, чи заважає?
Давід Пластер: Зараза багато тих хто вважає, що знає, що потрібно робити. Немає розуміння. Немає платформи.
Олег Чеславський: Комунікація це не питання мови, в Україні відсутня культура комунікації уряду і громадськості.
Давід Пластер: Це не питання до влади і виборів. Зараз тяжка ситуація на фронті і ці питання важливіші.
Олег Чеславський: Хто краще вирішує оперативні питання - волонтери чи урядові організації?
Давід Пластер: Це складне питання, але саме зараз державі потрібно це зробити. Ми повинні зробити між ними орган, щоб підсилити важку державну структуру з її завданнями.
Громадськість - це сила, але дуже багато емоцій. Разом ми сила. Без комунікації ніц не буде. Комунікація є функцією громадськості. В державі повинні теж розуміти як робити свою справу ефективніше залучаючи волонтерів.
Ми повинні все робити разом.
Але на Майдані важко зробити борщ, бо дуже багато радників.
Олег Чеславський: Ви зробили дуже важливий крок - ви обєднали громадськість і волонтерів, у вас буде зараз спільна думка. Але чому уряд не бажає ставати частиною цієї організації? Чи є така проблема в США?
Давід Пластер: В США також є бюрократія. Є люди зі свіжими думками. Але треба час щоб вони стали зрозумілими. Але нам потрібно бути готовими стати корисними для уряду.
Ми не депутати, у нас немає прав на помилку. Ми повинні все робити краще і кращі. Не завжди буде як ми хотіли. Кожен урок такмед записаний кровю.
За кожен метр української землі нашими родичами заплачено кровю.
Земля України чорна від української крові.
Олег Чеславський: Зараз у нас є така проблема - комунікація. Чи можна її вирішити спільними тренінгами?
Давід Пластер: Думав про це. Ми вже давали поради урядовим службовцям. Допомагаємо як можемо. Можливо треба зробити масштабний курс на 3 дні щоб всі зустрілись поспілкувались. Можливо.
Олег Чеславський: А Зеленський чи Єрмак закінчували курси такмеду?
Давід Пластер: Я знаю вони мають Кровоспас. Я знаю, що вони мають турнікети. Про тренінг я сам не знаю. Я не думаю, що їм важливо пройти повний курс, щоб вони зрозуміли чому це важливо.
Можна зробити круглий стіл, щоб розібратись в стандартах такмеду і прийти до якогось нового спільного.
Треба, щоб партнери зрозуміли, що допомогаючи Україні вони допомагають США.
З Путіним неможлива дипломатія, він відбудовує Російську Імперію, і якщо ми не допоможемо Україні сьогодні. То за 1 гривню зекономлену сьогодні ми заплатимо 5 доларів завтра.
Але гроші це гроші, життя людей цінніше.
Я пропоную, зробімо спільний з Медичними Силами круглий стіл, щоб постійно циркулювала інформація. Щоб не було секретів.
Взагалі потрібні комунікаційні органи які б відповідали за комунікацію з громадськістю. Щоб принаймі було менше фейків. 75% грошей які приходять з США повертаються в американську аналогову систему. США стає сильнішим від допомоги Україні.
Сильне НАТО без України неможливе.
Сікорський та інші потужні люди - були українцями.
Олег Чеславський: Україна може існувати окремо від США. Не всі це хочуть приймати. У нас немає розуміння, що збереження життя людини, це не тільки людяний крок, і це навіть не економічний крок. Ми зберігаємо класного солдата, класну людину, потрібну людину, людину яка довела, що вона гідна поваги, тому, що вона пішла на фронт. І це наш обовязок зберегти життя найкращим чином. Але зараз у нас у нас евакуація займає не півгодини, а 3, 5, 6. У нас шалені втрати саме на цьому етапі. Це проблема №1. Ми втрачаємо найкращих. Варто владі продемонструвати чого саме не вистачає.
Давід Пластер: Чому я не хочу витрачати свій час на критику. Його просто немає. Не треба шукати винних. Зараз немає часу на балачки, але потрібна комунікація. Якщо ми не можемо щось робити відповідно до американських стандартів, і це врятує життя, я це зроблю. Ніж просто сидіти на дупі.
Я готував людей до війни забагато років до активної фази. Я знав, що буде велика війна.
Я навчав англійської, щоб покращити комунікацію.
Олег Чеславський: Я розумію, що ви будували платформу для комунікації. Ваша асоціація може її функція більш комунікативна ніж освітня?
Давід Пластер: Як я розумію, комунікація потрібна. Але важливіше зробити уніфікацію стандартів такмеду. І це без комунікації неможливо.
Треба зараз зібрати людей, щоб була комунікація.
Олег Чеславський: У нас зараз є ідея підпорядкувати військові шпиталі підпорядкувати МОЗ. Чи це класна ідея, чи вони повинні існувати окремо?
Давід Пластер: Військовий медик може зробити набагато більше ніж в громадському секторі. Під час війни де їде війна важко розділити. Люди ніби однакові, та сама анатомія і фізіологія, але я вважаю треба фокусуватись на ефекті. Але якщо це питання як заробити гроші, це не патріотичне рішення. Це державні диверсанти.
У нас війна.
Олег Чеславський: Цілком погоджуюсь, але як в США, військова медицина і цивільна - вони не пересікаються?
Давід Пластер: Військові медики не можуть просто перекваліфікуватись в цивільних. Можливо тимчасово треба на воєнне положення звернути увагу, ніж на громадянські. Зараз війна, воєнний стан, можливо треба, щоб більше громадських шпиталів працювали як військові?
Олег Чеславський: Проблема глибша, але солдат коли проходить війну дуже змінюється. Він не може повернутись до цивільного життя ніколи.
Давід Пластер: Це нормально. Мені не подобається фраза ПТСР, це абсолютно нормальна реакція на абсолютно ненормальну ситуацію. І цей синдром, декілька поколінь будуть відчувати його ефект.
Олег Чеславський: Саме тому я вважаю, що військовій після війни повинні отримувати все своє життя у військових закладах.
Давід Пластер: Без питання. Кожен з нас повинен лобіювати питання ветеранів. Але потрібно приділити час питанню, щоб зробити гарну психологічну допомогу і громадськості. Необхідно багато інвестувати в Україну, бо це ціла армія людей які будуть допомогати нам.
Олег Чеславський: Те, що я помітив на столі це Кровоспас. Ви вважаєте, що це класний засіб він повинен бути в кожній аптечці?
Давід Пластер: Де нюанс?
Олег Чеславський: Нюанс є. В інтернеті пишуть, що це неправильний засіб який виробляють в неналежних умовах. Є враження, що хтось виступає проти цього засобу.
Давід Пластер: Я знаю хто це, і знаю навіщо. Я багато знаю за ІПСО. Пишуть це люди які експерти у всіх галузях і професіях.
Багато років фідбек від Кровоспас тільки позитивні. Є скандали з турнікетами, але про Кровоспас такого не було. Навіть наші спецслужби знайшли засіб чудовим.
Можливо проблема в тому, що він не для продажу. Неможна заробити на ньому.
При цьому має дуже низьку вартість ніж аналоги.
Я не чув критики Кровоспасу від компетентних фахівців.
Олег Чеславський: Стосовно Асоціації, наступні кроки, що ви будете робити далі?
Давід Пластер: Будемо на звязку. Ви про нас почуєте!
Повне інтервю: