Олександра Федорук про виставку "Тіні предків. Я буду"

З 22 грудня 2021 року у Хлібні на території Національного заповідника "Софія Київська" відкрита для відвідування виставка картин "Тіні предків" та фотопроєкт "Я буду!" київської художниці Олександри Федорук.

На наше прохання Олександра Федорук розповіла про задум виставки і представлені на виставці роботи.

"Проєкт “Тіні предків. Я буду” народжувався з мрії - продовжити життя занедбаних, напівзруйнованих історичних пам’яток України. Тих, які поступово та непомітно зникають, забираючи з собою частинку нашої історії та минулого, а з ним – можливість самоусвідомлення і самоідентифікації. Для того, щоб повернути ці пам’ятки до життя, необхідно, щоб їх побачили не тільки державні та культурні інституції. Але й ті люди, що кожен день проходять повз них, іноді навіть не звертаючи уваги на старовинні руїни. Проєкт “Тіні предків. Я буду” почався з мрії, але перетворився на подорож. Маршрут проєкту об’єднав 8 локацій у Київській, Житомирській, Вінницькій, Тернопільській і Львівській області. А відчуття минулого відбилося в створенні серії робіт. Це не портрети реальних людей, це збірні образи наших праматерів. Вони наповнені рішучістю і силою, ніжністю та магією. І кожна з них - душа родини й берегиня культурного коду. Жінки втілюють силу роду і ніжність, рішучість і кохання. З-поміж зображених - величні постаті української історії та культури, видатні письменниці, княгині, громадські діячки. Ті, хто визначав події історії або створював свої власні. Героїні портретів - унікальні, кожна зі своєю долею і світоглядом. Вони наче споглядають тіні минулого й передають мудрість майбутнім поколінням. Переплетіння теми жіночності з символами слов’янської міфології та християнства є виразом духовності та традиції. А складна авторська техніка на межі живопису та графіки – втіленням багатошарового поєднання традиційного і сучасного. Виставкова частина проєкту «Тіні предків» розпочалась на початку 2020 року. Впродовж майже двох років роботи проєкту «Тіні предків» експонувалися в стародавніх палацах, костелах та храмах і повертали їх до життя: збирали глядачів, привертали увагу науковців і преси, примушували місцевих жителів інакше поглянути на звичний ландшафт. Старовинні палаци наповнились звуками й фарбами, відчуттям життя і новою красою. Так з’явилась друга частина проєкту – «Я буду!». Це фотографічний літопис виставок і перформансів, які відбувалися впродовж трьох років. Проєкт проїхав сотні кілометрів України для того, щоб відчути разом дух минулого та замислитися над майбутнім, зафіксувати зв'язок поколінь та показати його глядачам. І знайти можливість зберегти наше минуле для майбутнього. Разом."

Для тих, хто ще не встиг потрапити на виставку, рекомендуємо, адже Федорук Олександра завжди відкрита до спілкування і охоче допоможе вам зануритися в атмосферу картин, із задоволенням розповість цікаві, смішні та сумні історії фотопроєкту "Я буду!".