Віктор Кривенко: "Україні треба займатись економічним націоналізмом, захищати свої інтереси"

14 грудня у Києві відбувся Другий щорічний форум UkraineInvest "MAKE in UA" (Виробляй в Україні). Під час форуму, участь в якому взяли представники з більше ніж 50 країн світу, були презентовані основні економічні досягнення держави за рік, у т.ч. і програма залучення інвестицій у виробничий сектор економіки України "MAKE in UA". Близько 30 спікерів, серед яких: представники влади, міжнародних організацій, ділової та інвестиційної спільноти України і світу, взяли участь в інтерактивних дискусійних панелях. Захід організовано UkraineInvest за підтримки Програми USAID "Конкурентоспроможна економіка України".

Віктор Кривенко поділився своїми враження від Форуму. Зокрема він зазначив таке:

"Враження позитивні. Тому що, як я чую, правильні сигнали в виступах народних депутатів...Дмитро Кисилевський ... говорив про необхідність локалізації. 

Це нонсенс, що ми за кошти державного бюджету, місцевих бюджетів стимулюємо імпорт, іноземних виробниківУ нас 40% серед державних закупівель - це близько 600 млрд в рік - це імпорт. В Європі - 8%, в Америці ще нижче... Кожна країна намагається свого виробника підтримати . Це безумовно питання індустріальних парків, яким власно і займаюсь в першу чергу, і яким займався ще починаючи з 2012 року, яке нарешті сьогодні отримує підтримку як виконавчої, так і законодавчої влади. Ми ідемо до того, що умови в наших індустріальних парках  будуть конкурентними з країнами сусідами. Нам безумовно хочеться ще більше стимулів, ще більше підтримки інфраструктури для резидентів, які сюди приїдуть робити свої виробництва, а не вивозити просто з України людей і аграрні, мінеральні ресурси, щоб залишалась додана вартість в Україні. Тому ми бачимо тут загальну підтримку, що треба займатись індустріальним розвитком. Ми сподіваємось все ж таки, що фокус буде змінено з витрачання коштів на соціальні об'єкти .... на створення умов для виробництва. 

Для всіх відомий факт, що нещасність нації вимірюється кількістю діаспори. У нас більше половини нації живе за кордоном. Більше 100 років люди не бачили майбутнього для себе, для своїх родин, для своїх дітей і їхали від безнадії. Тому нам вкрай важливо створювати в Україні робочі місця з високою доданою вартістю  і як наслідок з високою заробітною платою. І таким чином ми можемо врятувати нашу державу. 

Інвестори, які на сьогодні є в Україні, це інвестори, які приїхали в Україну, тому що тут близкість до сировини або до ринків ії збуту: продукти, які швидко псуються, або важка логістика; продукт легкий, об'ємний, його дорого возити. Тут дуже мало на сьогодні інвесторів, які б приїхали сюди, бо в Україні прекрасний  інвестиційний клімат, і дуже хороші преференції.

Усі наші країни сусіди і взагалі весь світ воюють за інвестиції, за ресурси людські і агро-мінеральні і за ринки.

В України дуже обмежений доступ до світових ринків, тому що наші очільники підписали невигідні для України угоди, на невигідних умовах.

Ми не повинні ні на кого бути ображеними, на наших західних партнерів, тому що вони захищають своє....

Коли ми обмежили вивіз кругляку, у нас з'явилось  плюс 100 нових заводів.  А було б плюс 1000, якщо б тодішній уряд не покривав контрабанду... І як наші іноземні партнери взяли "за горлянку" свої уряди, і сказали: "Ні, Ні, Ні! Що це таке? Українці починають забирати частинку доданої вартості і в себе залишати! У нас заводи стоять переробні пусті. Нема сировини. Давайте на них тисніть!" І вони для себе праві. Україні теж треба займатись таким економічним націоналізмом, захищати свої інтереси, тому що весь світ воює. В Україні ще є війна з Росією - з агресором. Але ще три війни, які тривають...Нарешті ми бачимо, що з'явилась суб'єктність, з'явилась позиція, що ми будемо своє захищати. Більше 10 років я знаходжусь у цих дискусіях, і бачив різний підхід до прийняття рішень. Але зараз позиція Федерації роботодавців, позиція більшості народних депутатів підходить до того, що треба приймати ті рішення, які прийняті іншими країнами, які нам чомусь кажуть окремі консультанти не приймати. Сподіваюсь, що інвестори прийдуть до нас, тому що умови у нас будуть краще ніж у Словаччини...., чи в Польщі, чи Литві..... Але вони сюди приїдуть тільки тоді, коли ми зробимо стимули, які будуть не просто дорівнювати умовам в парках за кордоном, але які будуть краще. У нас ще є безпековий ризик....

Ми маємо зараз правильно використати питання переміщення виробництв з Китаю, Південно-Східної Азії, тому що ми бачимо, які великі проблеми у них є. Подорожчала від 5 до 10 разів доставка в Європу. ....Нам треба запропонувати найкращі умови для інвесторів, щоб вони будували тут заводи...."