🚨 Скандал в Опішнянській ОТГ: 140 млн грн пішли на підозрілі фірми 🚨
Опішнянська територіальна громада (Полтавська область) уклала низку угод на суму 140 мільйонів гривень із двома компаніями, які, за даними слідства, можуть бути фіктивними.
Підозри БЕБ щодо “Тоталбуду” і “Браво Буд 2024”
Територіальне управління Бюро економічної безпеки (БЕБ) у Полтавській області розслідує ймовірні зловживання під час тендерів в Опішнянській ОТГ. За інформацією слідства, компанії-переможці – ТОВ “Тоталбуд” та ТОВ “Браво Буд 2024” – мають ознаки фіктивності. Підозрюють, що вони ухилилися від оподаткування на 6,8 млн грн у межах одного з тендерів на суму понад 61 млн грн. Крім того, правоохоронці перевіряють можливе привласнення бюджетних коштів у змові з посадовцями органів місцевого самоврядування під час виконання інших угод.
У документах слідства фігурує прізвище голови Опішнянської ОТГ Миколи Різника. Він публічно заявляв, що обидві фірми брали участь і в тендерах інших громад, утім слідчі наголошують: найбільший обсяг замовлень ці компанії отримали саме від Опішнянської громади.
Цитата з розслідування: «У тендерах “Тоталбуду” на загальну суму 140 млн грн у 2022–2024 роках частка Опішнянської ОТГ складає 71 млн грн (51% від усіх контрактів). Із другої половини 2023 року всі тендери “Тоталбуду” припали лише на Опішню. У “Браво Буд 2024” із 142 млн грн виграних тендерів 77 млн (тобто 55%) також припадає на Опішнянську ОТГ».
Безальтернативна схема та відсутність прозорості
Згідно з розслідуванням, практично всі угоди в Опішні обидві компанії укладали без конкуренції, на відміну від тендерів в інших громадах, де було кілька учасників і проходили конкурентні аукціони.
Приміром, ТОВ “Браво Буд 2024” отримало в Опішнянській ОТГ підряд на ремонт нежитлового приміщення під лікарню вартістю 22,12 млн грн, виступивши єдиним учасником процедури. Крім того, замовник не оприлюднив підсумкову відомість ресурсів, тож неможливо перевірити, чи відповідають вказані ціни на будівельні матеріали ринковим.
Додаткові доходи ОТГ та вплив “Аврори”
Розслідування нагадує, що у 2023 році бюджет Опішнянської ОТГ суттєво збільшився за рахунок мережі мультимаркетів “Аврора”, що почала сплачувати податки саме до цієї громади.
Опішня – мала батьківщина мільярдера і співвласника “Аврори” Льва Жиденка, і, за інформацією місцевих ЗМІ, власники торговельної мережі прагнуть продемонструвати в громаді “взірець успішного самоврядування” та підтримують амбіції голови ОТГ Миколи Різника.
Іноземний “слід” та роль Маршалових островів
Обидві компанії – “Тоталбуд” і “Браво Буд 2024” – за документами належать зареєстрованому на Маршалових островах підприємству STELLAR STAR LTD. Представником його в Україні вказано громадянина Румунії Андрія Жосу, якого згадують у реєстрах як власника понад сотні фірм, частина з яких регулярно перемагає у тендерах із бюджетним фінансуванням.
Автори розслідування припускають, що деталі можливої співпраці “островитян” з Опішнянською ОТГ ще потребують додаткової перевірки з боку правоохоронців.
Що відомо далі
Наразі Територіальне управління БЕБ у Полтавській області проводить слідчі дії, аби з’ясувати, як саме влаштована ймовірна схема отримання бюджетних коштів та чи були порушені норми тендерного законодавства. Представники Опішнянської ОТГ та підрядники поки не публікували розгорнутих офіційних коментарів з приводу підозр у фіктивності компаній.