💣 Справу закрито — неякісну військову форму для ЗСУ знову пустили в обіг

Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) 3 лютого 2025 року зняв арешт з більшої частини військової зимової форми, закупленої компанією «Vector Avia». Йдеться про 46 тисяч курток і 42 тисячі штанів, які зберігались як речові докази у справі про корупцію у Міноборони. Арешт, накладений у серпні 2023 року за рішенням Шевченківського суду, був частиною кримінального провадження СБУ №420221000000000622.

За даними експертів, форма не відповідала технічним нормам зимового одягу — зокрема, вага курток була меншою за 1,46 кг, що є критичною для забезпечення солдата на фронті. Незважаючи на це, виконуючий обов’язки командувача Сил логістики ЗСУ Олег Гуть у січні 2025 року звернувся до суду з проханням зняти арешт, пояснюючи це дефіцитом форми і можливістю використання її «в умовах помірного клімату». ВАКС задовольнив це клопотання, залишивши під арештом лише 50 комплектів — для подальшої експертизи.

Нагадаємо, «Vector Avia» отримала у 2022 році від Міноборони $30 млн на постачання зимової форми: куртки — по $86, штани — по $63. Частина партії на $9 млн виявилася неякісною. Один з тодішніх засновників компанії — Олександр Касай, племінник народного депутата від «Слуги народу» Геннадія Касая, члена комітету ВР з питань нацбезпеки, який не виявив жодних порушень у контрактах.

🧩 Водночас, журналісти-розслідувачі «Схем» з’ясували, що родина Касая у розпал скандалу придбала чотири квартири у Дубаї на понад $1 млн. Покупці — донька та племінник нардепа. Сам Касай свою причетність заперечує, заявивши, що «родичі — дорослі люди» і купують, що хочуть. Джерело коштів не назване.

За відкритими даними, нинішнім власником «Vector Avia» є Роман Плетньов. Власне, саме через компанію, де він фігурує, здійснювалися закупівлі сумнозвісних «турецьких» курток — закуплених за ціною утричі вищою за ринкову. Всього в грудні 2022 року Міністерство оборони витратило $1,7 млн на неякісне обмундирування.

📌 Більше того, Міноборони під керівництвом тодішнього міністра Олексія Резнікова наростило рекордну заборгованість постачальникам — понад 40 млрд грн, більша частина з якої так і не була реалізована у вигляді поставок і розчинилася в офшорах. Йдеться про непоставлене озброєння, боєприпаси та амуніцію.

Попри розголос, жоден високопосадовець не поніс відповідальності. Резнікову пророкують посаду посла у Великій Британії, що фактично виглядає як «підвищення» на фоні мільярдного розпилу.

Так виглядає нова фаза української «антикорупційної боротьби»: розкрадання у тилу — безкарне, якщо ти з владної верхівки. А у разі скандалу — завжди знайдуть крайнього.

🔍 Матеріал підготовлений на основі даних судових рішень, відкритих державних реєстрів, розслідувань Bihus.Info, «Схем», YouControl та Prozorro.