Більшість справ НАБУ щзакінчилися виправдувальними вироками
Міжнародні аудитори вказали, що частина справ НАБУ щодо зловживання владою та привласнення майна закінчилися виправдувальними вироками і викликали критику з боку суспільства і бізнес-спільноти. Про це йдеться у звіті міжнародних експертів, які провели аудит роботи антикорупціонерів за період з 2021 по 2023 роки.
В НАБУ мають проаналізувати провадження щодо зловживання владою та привласнення майна, які закінчилися виправдувальними вироками і змінити підходи детективів до розслідування таких справ.
"Кілька таких справ, якими займалося НАБУ, викликали критику з боку громадянського суспільства та бізнес-спільноти, які вважали такі провадження переслідуванням управлінських рішень, ухвалених посадовцями, які, як вважалося, займалися реформами", - ідеться у звіті.
Окрім того, міжнародні експерти вказали на недостатню кількість комплексних фінансових розслідувань НАБУ і наголосили, що детективам варто посилити свої зусилля і експертні знання у саме цьому напрямі.
Аудитори вважають, що НАБУ слід краще організувати та надати більшу увагу фінансовим розслідуванням для розшуку активів, встановлення їхнього зв’язку із злочинами та арешту з метою забезпечення їх повернення державі.
"У провадженнях НАБУ було арештовано значний розмір активів, але, оскільки ці провадження не завершені в суді, ці активи не було поки що конфісковано. Дуже низька вартість засобів вчинення корупційних злочинів та доходів від них, конфіскованих у справах НАБУ, є вражаючою та вимагає негайних дій", - наголосили експерти.
Аудитори вирішили, що ВАКС розглядає справи роками, а детективи НАБУ можуть розслідувати їх десятиріччями. Однак, як показує практика, тривалість розслідування антикорупціонерів ніяк не впливає на його якість, адже "гучні" справи НАБУ проти високопосадовців вже неодноразово розвалювалися в судах.
Наочним прикладом є кримінальні провадження проти ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна. Обидві справи розвалилися у судах. Однак НАБУ не стало офіційно вибачатися перед ексміністром за незаконне кримінальне переслідування та псування ділової репутації
Загалом НАБУ практикує заяви про "гучні викриття" топчиновників, але такі справи далеко не завжди мають юридичне підґрунтя.