Контрабанда в роздріб: хто відповість за те, як "сіра" техніка потрапляє до магазинів?

Із лютого 2024 року мережа магазинів техніки "ЯБКО" зазнає регулярних перевірок з боку регіональних управлінь ДПС. Бізнес говорить про тиск, податківці – про порушення. Проте поза увагою лишається головне питання: як техніка, яку продають з порушеннями, взагалі потрапляє на територію України?

Про щотижневі обшуки та перевірки податкових інспекторів анонімно повідомили представники компанії. За їхніми словами, перевірки відбуваються без попередження, тривають по кілька днів, а згодом поновлюються. Водночас за твердженням співробітників, "жодних серйозних претензій щодо порушень з боку центрального офісу не озвучено".

Втім, як наразі стало відомо, мережа має проблеми з обліком виторгу та податковими зобов’язаннями. Зокрема, частина продажів обходиться без використання РРО, а отже — поза фіскальним контролем.

Але питання не лише у податковій дисципліні роздрібної мережі. Суспільний резонанс викликає інше:
Як техніка, яка продається в магазинах без документального оформлення, взагалі потрапляє в Україну? Через які пункти пропуску, якими обсягами, за участі яких служб?

Цікаво, хтось з Державної митної служби, Бюро економічної безпеки та Державної податкової служби знає:

  • Скільки техніки, яка реалізується у мережах, ввозиться без сплати податків?

  • Хто відповідає за контроль обігу техніки з «сірого» імпорту?

  • Чому перевірки роздрібних мереж не супроводжуються перевірками логістичних ланцюгів?

Також джерела в правоохоронних органах повідомили, що наразі немає жодного кримінального провадження за фактами системного незаконного ввезення товарів, попри очевидну масштабність явища.