Проєкт Deep Green Ukraine розпочинає співпрацю з РНБО

Минулого тижня відбулась зустріч учасників проєкту Deep Green Ukraine з Радою національної безпеки і оборони України. Обговорювались питання підтримки проєкту, перспектива розширення системи на всю Україну, залучення додаткових наукових учасників з України та Європи, удосконалення лісового законодавства, розвиток співпраці з відповідними центральними органами виконавчої влади. 

Один із розробників Deep Green Ukraine, очільник ГО «ЛІіС» Дмитро Карабчук підкреслив, що команда зацікавлена у налагодженні співпраці з державними структурами, для подальшої передачі системи в користування. 

“Ми зацікавлені у налагодженні стабільної співпраці з РНБО у сфері дослідження змін лісового покриву з використанням космічних знімків високого просторового розрізнення, зокрема в межах реалізації проєкту Deep Green Ukraine. Також ми сподіваємось на конструктивну співпрацю з Держлісагенством у питанні формування єдиної бази дозвільних документів на заготівлю деревини і інші питання цифровізації лісогосподарських процесів, впровадження дієвого моніторингу за вирубками і рухом лісопродукції. У будь якому разі, нашу систему ми розвиваємо для держави передамо її тій державній структурі, яка буде готова до її використання”, — зазначив Дмитро Карабчук.

Дієвий автоматичний супутниковий моніторинг за законністю рубок не потребує великих фінансових ресурсів, а лише політичного рішення у вигляді законодавчого акту який зобов'язує усіх лісокористувачів за кілька тижнів перед вирубкою публікувати лісорубні квитки у відкритій єдиній базі даних (наприклад у базі даних ЛІАЦ чи іншій централізованій базі).

“Ми продовжуємо тестувати систему у чотирьох пілотних областях: Київській, Львівській, Закарпатській і Одеській — це як подальша робота з алгоритмами і штучним інтелектом, так і польові виїзди. Тут є значні відмінності пов’язані із іншими типами лісів, а також гірським рельєфом. Загалом планується, що в пілотних областях система запрацює на початку літа 2021 року. Ми очікуємо, що наша система продемонструє державним органам можливості супутникового моніторингу лісів та в результаті стане невід’ємною частиною нашої є-держави”, — говорить один із один із розробників системи, молодший науковий співробітник ІКД НАН та ДКА Леонід Шуміло.

Нагадаємо, розробкою автоматизованої системи супутникового моніторингу українських лісів Deep Green Ukraine займаються Інститут Космічних Досліджень НАНУ та ДКАУ, ГО «Центр Моніторингу Влади» та ГО «Лісові Ініціативи і Суспільство». Реалізація Deep Green Ukraine стала можлива завдяки перемозі у конкурсі Open Data Challenge, реалізованого в межах проєкту міжнародної технічної допомоги USAID/UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS" за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. Діяльність ГО «Лісові ініціативи і суспільство» також підтримується відділом міжнародних програм Лісової служби США.