ВАКС затвердив угоду з власником «Юнайтед Енерджі», який завдав 185 млн грн збитків «Центренерго»
Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості з власником і керівником енерготрейдера «Юнайтед Енерджі» Андрієм Короткевичем-Лещенком, призначивши йому три роки позбавлення волі з іспитовим строком один рік.
Вирок ВАКС
Суд затвердив угоду між САП та керівником приватної компанії, обвинуваченим у пособництві зловживанню службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, що спричинило збитки ПАТ «Центренерго» на 185 млн грн.
Покарання визначено як три роки позбавлення волі з випробувальним строком один рік, тобто фактично умовний термін за умови виконання взятих зобов’язань.
Зобов’язання фігуранта
Керівник «Юнайтед Енерджі» зобов’язався повністю відшкодувати 185 млн грн збитків державній енергетичній компанії «Центренерго» та перерахувати 2 млн грн на підтримку Збройних сил України.
Він також має співпрацювати з прокуратурою у викритті інших злочинів, пов’язаних зі схемами на ринку електроенергії.
Суть інкримінованого злочину
Бізнесмена визнано винним за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України – пособництво у вчиненні зловживання службовим становищем, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки.
Ідеться про зміну умов договорів із «Центренерго», які дозволили «Юнайтед Енерджі» уникнути штрафів за невикуплену електроенергію та завдали державній компанії багатомільйонних збитків.
Контекст енергетичної схеми
«Юнайтед Енерджі» відома як трейдер, що постачав електроенергію на підприємства орбіти Ігоря Коломойського, забезпечуючи роботу енергоємних феросплавних заводів.
Компанія має й інші кримінальні епізоди: окремо розслідуються збитки «Укренерго» на понад 700 млн грн та борги «Юнайтед Енерджі», через які суди розглядали питання її банкрутства.
Оцінка м’якості покарання
Формально збитки рахуються у гривнях і не конвертуються у долари, однак навіть із урахуванням відшкодування умовний строк за епізод із 185 млн грн виглядає надто м’яким на тлі масштабів енергетичних схем.
На практиці це означає, що фігурант схеми зі збитками у сотні мільйонів гривень зберігає шанс уникнути реального ув’язнення, тоді як ринок енергетики й надалі демонструє високу толерантність системи до подібних «корупційних інвестицій».


